Kontuzja Anny Barańskiej w siatkarskich derbach Wielkopolski

- Żeby myśleć o pokonaniu Winiar, trzeba zagrać na więcej niż 100 proc., a my zaliczyliśmy kolejny słaby mecz - narzekał trener akademiczek Wojciech Lalek po porażce 1:3. Siatkarski Nafty wygrały w Muszynie.
Wyniki poszczególnych setów mogłyby wskazywać, że zdecydowany lider Ligi Siatkówki Kobiet wygrał w Poznaniu gładko. Tak było w pierwszej partii, gdy akademiczki trzymały się w miarę do stanu 14:16, ale potem Winiary bardzo łatwo im odskoczyły, głównie dzięki skutecznej grze Terezy Matuszkovej i Eleonory Dziękiewicz. Czeszka zakończyła tę część asem serwisowym już przy pierwszej piłce setowej.

Przez całą drugą partię i większość trzeciej emocje i głośny doping kibiców obu drużyn aż rozsadzały malutką poznańską halę. Podopieczne Wojciecha Lalka nawiązały wyrównaną walkę, dobrze grały Katarzyna Wellna i Irina Archangielska, która zastąpiła kiepską Justynę Ordak w roli rozgrywającej. Cudów w obronie dokonywała libero Katarzyna Styskal. Dramaturgii drugiemu setowi dodawały też pomyłki sędziowskie, to na korzyść jednej, a to drugiej strony. Szkoleniowiec Winiar Igor Prielożny za przyczynę porażki w drugiej odsłonie uznał zbyt dużą liczbę własnych błędów, co - jak dodał - "staje się już tradycją w drugich setach".

Emocji, które nadeszły w trzeciej partii, trudno było się spodziewać. Winiary szybko zdobyły 7 pkt i prowadziły do zera. Od stanu 2:9 rozpoczął się jednak brawurowy pościg akademiczek, które grały jak natchnione. Zaskoczone kaliszanki nie mogły skończyć akcji, łapane w bloku i trafiane dobrą zagrywką. Dotychczasowa bohaterka Matuszkova była tak zagubiona, że po kilku zepsutych akcjach wylądowała na ławce. Wściekły Prielożny po jednej z akcji kopnął nawet piłkę z woleja, a ta wylądowała na przeciwległej trybunie. Złość nie pomogła. Skuteczny atak wyprowadziła nawet niewysoka (174 cm) rozgrywająca Archangielska! Zrobiło się 14:12 dla poznanianek. Tej przewagi nie udało się im jednak utrzymać za sprawą Anny Barańskiej. Liderka Winiar jest ostatnio w słabszej dyspozycji, ale gdy zdobyła punkt na 16:15, pokazała, co potrafi. Zeszła z pola zagrywki dopiero przy stanie 17:23, posyłając w tym czasie trzy asy serwisowe! - Początkowo zagrywka mi nie wychodziła, dostałam więc od trenera polecenie grania lżejszej, taktycznej. To przyniosło efekt - zdradziła kapitan Winiar. - Przegraliśmy z Anią Barańską. Jej zagrywka nas zdemontowała i Winiary do końca meczu robiły, co chciały - ocenił Lalek. - Ten mecz pokazał, jaka jest różnica w sile ognia obu zespołów. Winiary potrzebują dwóch piłek, by skończyć akcję, a my ośmiu albo dziesięciu - dodał.

W ostatnim secie Barańska doznała jednak kontuzji nogi: - Nie mam pojęcia, co się stało, chyba naciągnęłam mięsień, bo coś mnie mocno ukłuło. Zacisnęłam zęby i chciałam dograć do końca, ale się nie dało.

Kaliska przyjmująca opuściła parkiet przy stanie 12:21, gdy losy meczu były już rozstrzygnięte. Wszystko wskazuje na to, że uraz Barańskiej nie jest poważny i będzie mogła walczyć w czwartek przeciwko Cannes o awans do drugiej rundy play-off Ligi Mistrzyń.IDM SA Swarzędz Meble AWF Poznań - Winiary Kalisz 1:3

Sety: 17:25, 25:23, 17:25, 15:25

AWF: Szełuchina, Wiśniewska, Wellna, Hramyka, Czerwińska, Ordak oraz Styskal (libero), Archangielska, Cieśla, Frąckowiak, Żalińska.

WINIARY: Barańska, Dziękiewicz, Woźniakowska, Spalova, Matuszkova, Godos oraz Sawicka (libero), Żebrowska, Owczynnikowa.W Muszynie spotkały się wczoraj zespoły mistrza i wicemistrza Polski. Pilanki - mimo lania, jakie w tygodniu sprawił im Assystel Novarra - były faworytkami. I nie zawiodły, choć Muszyniance udało się wygrać seta, a w dwóch innych mocno powalczyć o sukces. W ostatnim, czwartym secie Nafta prowadziła 21:16, by po chwili ta przewaga stopniała do dwóch punktów (22:20). Pilanki miały dwie piłki meczowe - pierwszą Muszynianka obroniła, drugiej już nie - ostatni punkt zdobyła Katarzyna Wysocka, która pojawiła się na parkiecie chwilę wcześniej.Muszynianka Muszyna - Nafta Piła 1:3

Sety: 18:25, 23:25, 25:18, 23:25

NAFTA: Kosmatka, Strządała, Teixeira, Skorupa, Starzyńska, Wysocka oraz Kuehn (libero), Chojnacka, Bednarek.

MUSZYNIANKA: Pykosz, Lipicer, Sisković, Cabajewska, Mieszała, Bamber oraz Banecka (libero), Sieradzan, Rybaczewska, Soja, Szydełko.Tabela:

1. Winiary Kalisz112932:11
2. Nafta Piła102528:12
3. Centrostal Bydgoszcz112426:12
4. Aluprof Bielsko-Biała102124:13
5. Muszynianka Muszyna112025:20
6. Gedania Gdańsk111115:26
7. Gwardia Wrocław111017:28
8. Stal Mielec11813:28
9. AWF Poznań11716:30
10. AZS Białystok11713:29