Sprinter chce zarobić w futbolu

Brytyjczyk Dwain Chambers stara się o angaż w zawodowej lidze futbolu amerykańskiego NFL, bo chce zarobić pieniądze na zwrócenie nagród, które zdobył, biegając na dopingu.
Chambers został zdyskwalifikowany na początku 2004 r., po tym jak kilka miesięcy wcześniej w jego organizmie wykryto tetrahydrogestrinon (THG). Brytyjczyk był związany z produkującym ten anaboliczny steryd kalifornijskim laboratorium BALCo poprzez swojego ukraińskiego trenera Remiego Korczemnego. W chwili wykrycia dopingu Chambers był aktualnym mistrzem Europy na 100 metrów, a o aferze THG mówiło się jako o największym skandalu od czasów Bena Johnsona. THG brali także amerykańscy sprinterzy Marion Jones i Tim Montgomery.

Chambers wrócił na bieżnię po dwuletniej karencji i w 2006 roku wziął nawet udział w ME w Göteborgu - z czasem 10,24 s zajął siódme miejsce, wyprzedził go m.in. Polak Dariusz Kuć. Brytyjczyk zdobył jednak złoto w sztafecie 4x100, ale jego obecność w składzie podzieliła sportowców z Wysp.

Kilka tygodni temu Chambers ogłosił, że prawdopodobnie nie będzie już startował. Powodem są pieniądze - Międzynarodowa Federacja Lekkoatletyczna (IAAF) jako warunek powrotu zażądała zwrotu wszystkich nagród, które sprinter zdobył w trakcie 18 miesięcy biegania na dopingu. To ok. 270 tys. euro. - To bardzo dużo pieniędzy. Nie dam rady tego oddać, startując na bieżni - przyznał Chambers. - Ale jeśli będę dobrze grał w futbol i podpiszę profesjonalny kontrakt, zdołam zwrócić dług.

Na razie Brytyjczyk ma za sobą udany camp dla kandydatów do gry w NFL w Kolonii i zaproszenie na kolejne testy do Barcelony. Liczy na ostateczny sprawdzian na Florydzie. - Uczy się sam. Ogląda filmy, robi notatki, stoi za plecami i ciągle pyta - chwali Chambersa trener Tony Allen z NFL.

Brytyjczyk nie byłby pierwszym sprinterem, któremu udałoby się zrobić karierę w NFL. Amerykanin Renaldo Nehemiah w latach 1978-81 zdominował dystans 110 m przez płotki, a w 1984 roku zdobył Super Bowl z San Francisco 49ers. Inny sprinter Wille Gault wygrał NFL z Chicago Bears w 1986 roku.