Ring przesuwa się na Wschód

Tomasz Adamek obronił tytuł w rewanżu z Paulem Briggsem. Bokserzy ze Wschodu opanowują wagę ciężką. Krzysztof Włodarczyk zdobywa tytuł w Warszawie
Na wypakowany ludźmi do ostatniego miejsca Olimpijski Pałac Sportu w Moskwie podjeżdżały czarne mercedesy i bmw, wysiadali z nich dżentelmeni z bliznami na twarzach i w garniturach Armaniego, z dwukilowymi złotymi łańcuchami i cud-lalkami w kreacjach Diora. 10 grudnia Rosja pokazała to, co ma najlepszego. Czyli w dniu walki Olega Maskajewa z Nigeryjczykiem Peterem Okhello o tytuł mistrza świata wagi ciężkiej wersji WBC.

Dzień wcześniej prezydent Władimir Putin oficjalnie podpisał obywatelstwo rosyjskie dla Maskajewa. Przez media przelała się wysoka fala powodziowa tekstów o bohaterze Maskajewie, poniżanym obywatelu ZSRR, żołnierzu Armii Czerwonej, który stał się sierotą po rozpadzie imperium. W 1995 roku wyjechał do USA z Kazachstanu, w którym się urodził w 1970 roku, a teraz po latach tułaczki wrócił do ojczyzny.

W Olimpijskim Pałacu Sportu OMON krążył wokół ozłoconych celebrities, polityków, mafiosów, biznesmenów. Wieczór zaczął się od piosenki o ludowym bohaterze kozaku, rozbójniku, buntowniku Stience Riazinie, ruskim Chmielnickim, poćwiartowanym na placu Czerwonym w XVII wieku. Potem Józef Kobzon, zwany Sinatrą nie ze względu na tembr głosu, ale na związki z mafią, zaśpiewał w ringu hymn Rosji.

Rosja po upadku boksu - ze względu na rozpad ZSRR, drenaż talentów do mafii i firm ochroniarskich - odbudowuje pięściarską potęgę. Na ostatnich mistrzostwach Europy zdobyła dziewięć złotych medali w 11 finałach. Nikołaj Wałujew wywalczył tytuł w wersji WBA, na swoją kolej czekają: Sułtan Ibragimow, który w marcu będzie walczyć o tytuł wersji WBO, młody Aleksander Powietkin.

Dwa tygodnie przed pojedynkiem Maskajewa - czyli 25 listopada - na warszawskim Torwarze Krzysztof Włodarczyk wywalczył wakujący tytuł mistrza świata wagi junior ciężkiej wersji WBC. Polak pokonał niejednogłośnie na punkty Steve'a Cunninghama, przeciwnika trudniejszego i lepszego niż Okhello dla Maskajewa.

Nie można powiedzieć, aby Polska pokazała w tej walce to, co ma najlepszego.

Relacji w mediach było tyle co nic, na konferencjach prasowych w Domu Chłopa nie było nawet mikrofonów, Torwar nie był wypełniony nawet w połowie. Po walce nie przeprowadzono kontroli antydopingowej, czym organizator naraził się na sankcje ze strony WBC, przeciwnik Polaka twierdził, że go oszukiwano i z góry skazano na porażkę, zaś skandaliczna, gigantyczna różnica w sędziowaniu arbitrów punktowych - Amerykanin dał dziesięciopunktowe zwycięstwo Cunninghama, a polski sędzia dwupunktową wygraną Włodarczyka - to czysta kompromitacja.

Maskajew i Włodarczyk to różne jakościowo dowody w tej samej sprawie.

Boks ze Wschodu podbija rankingi, ale Amerykanie już nie chcą za to płacić, nie chcą tego oglądać. Po prostu to nie ich ludzie - nie znają ich, gubią się wśród egzotycznych dla nich nazwisk często nie do wypowiedzenia. Tymczasem Ameryka to wielka kasa, o jakiej marzą pięściarze ze Wschodu. Ponieważ Ameryka odwraca się od boksu, honoraria pięściarzy spadają na łeb na szyję.

Tomasz Adamek, broniąc tytułu mistrza świata w walce z Paulem Briggsem w Chicago, zarobił zaledwie kilkadziesiąt tysięcy dolarów, choć pojedynek pokazywała stacja HBO, a All State Arena wypełniona była w 90 procentach.

Ponieważ Ameryka odwraca się od boksu, walki o pasy mistrzowskie coraz częściej odbywają się w Europie - pierwszy raz odbył się taki pojedynek w Moskwie, pierwszy raz w Warszawie. W szwajcarskiej Bazylei Wałujew będzie bronił tytułu, który zdobył w Berlinie, Władimir Kliczko spotka się z kolejnym przeciwnikiem w Mannheim w obronie tytułu mistrza świata wersji IBF, który zdobył właśnie w tym mieście. Tomasz Adamek ma w planie obronę tytułu w Katowicach (podobno z samym Glenem Johnsonem).

Daleko mniejsze znaczenie ma teraz posiadanie tytułu, znacznie większe - medialność. Medialność, czyli dobre nazwisko amerykańskie. W wadze Adamka najwyżej cenieni są pięściarze którzy tytułu poważnej organizacji nie mają: Bernard Hopkins, Antonio Tarver, Glen Johnson, Roy Jones Junior. Walka z kimś z tej grupy daje - jak w grze RPG - awans na wyższy poziom.

Medialność, czyli cecha intrygująca wyobraźnię przeciętnego amerykańskiego kibica boksu. Wałujew przebija się na rynku z trudem dzięki fizjonomii, Kliczkowie ze względu na to, że są potężnymi bliźniakami, a oni wszyscy są w pojęciu przeciętnego Amerykanina bestiami ze Wschodu.

Dla Amerykanów Polacy nie są ani bestiami ze Wschodu, a już na pewno nie mają dobrych amerykańskich nazwisk. W związku z tym perspektywa, że za honorarium w pay-per-view Adamek lub Włodarczyk kupi sobie flotę rolls-royce'ów jest bardzo daleka i mglista.

Walka roku: Somsak Sithchatchawal (Tajlandia) - Mahyar Monshipour (Francja)

marzec 2006, kogucia, WBA

Walka kultowa wśród fanów boksu. Oglądając ją (np. na www. YouTube.com) trudno uwierzyć, że to wszystko dzieje się naprawdę - non-stop akcja, permanentna bitwa na pięści małych ludzi uwijających się w ringu jak w ukropie. Monshipur na deskach w pierwszej rundzie, przegrał przez nokaut w 10. W Ameryce ta walka wygrywa niemal we wszystkich zestawieniach roku 2006, choć nie było transmisji w USA, pojedynek odbył się w Levallois-Peret we Francji, no i walczył urodzony w Iranie Francuz z Tajem.

Tomasz Adamek - Paul Briggs II

półciężka, WBC

Adamek na deskach w pierwszej rundzie, odebrany punkt za uderzenie poniżej pasa, a jednak wygrał na punkty. Łagodniejsza wersja pierwszego pojedynku - solidny boks, bez kunktatorstwa.

Ranking na koniec 2006 - bez względu na wagę

1. Floyd Mayweather JuniorUSApółśrednia
2. Rafael MarquezMeksykkogucia
3. Bernard HopkinsUSApółciężka
4. Jermain TaylorUSAśrednia
5. Ronald WrightUSAśrednia
6. Manny PacquaioPortorykosuperpiórkowa
7. O'Neil BellJamajkajunior ciężka
8. Joe CalzagheWlk. Brytaniasuperśrednia
9. José Luis CastilloMeksyklekkopółśrednia
10. Marco Antonio BarreraMeksyksuperpiórkowa
Tomasza Adamka nie ma w pierwszej 25 pięściarzy.

Źródło: Boxrec.com

Półciężka:

1. Bernard HopkinsUSA
2. Antonio TarverUSA
3. Clinton WoodsWlk. Brytania
4. Glen JohnsonJamajka
5. Roy Jones JrUSA
6. Tomasz AdamekPolska
7. Librado AndradeMeksyk
8. Julio Cesar GonzalezMeksyk
9. Zsolt ErdeiWęgry
10. Chad DawsonUSA
Źródło: Boxrec.com