Tour de Ski - dalekie miejsca Polaków

Justyna Kowalczyk, Maciej Kreczmer i Janusz Krężelok zajęli dalekie miejsca w pierwszych zawodach z cyklu Tour de Ski w biegach narciarskich. Nikomu nie udało się przebrnąć eliminacji sprintu na Stadionie Olimpijskim w Monachium.
- Nie mam żadnych szans - otwarcie mówiła przed startem Kowalczyk. Brązowa medalistka olimpijska z Turynu nie lubi sprintów. Woli biegać po trasach z podbiegami, płaskie jak stół trasy nie są dla niej. Ale startu w Monachium odpuścić nie mogła - aby liczyć się w walce o punkty PŚ i premie finansowe w Tour de Ski, trzeba wziąć udział we wszystkich konkurencjach.

Kowalczyk zajęła w eliminacjach 53. miejsce. Zawody wygrała wiceliderka Pucharu Świata Norweżka Marit Bjoergen. Final sprintu mężczyzn (1,1 km) wygrał Szwajcar Christoph Eigenmann. Maciej Kreczmer był 34., a Janusz Krężelok 44.

Kolejne zawody we wtorek w Oberstdorfie. Mężczyźni będą rywalizowali w biegu łączonym na 20 km, kobiety na 10 km. Kowalczyk na pewno zaprezentuje się w nich lepiej.

FIS Tour de Ski są kolejną innowacją wprowadzoną do rywalizacji biegaczy przez Międzynarodową Federację Narciarską (FIS). Zwycięzcą będzie ten, który będzie miał najlepszy łączny czas wszystkich sześciu biegów.

Na nagrody FIS przeznaczyła milion franków szwajcarskich. Zwycięzcy otrzymają 150 tysięcy franków. Natomiast kolejni - 100, 50, 35, 25, 15, 10, 7500, 5000 i 2500 franków. W każdych zawodach pula nagród wynosi 10 tysięcy franków (odpowiednio 5, 3 i 2 tysiące).