Sport.pl

Będą derby Wielkopolski w Pucharze Ekstraklasy

Przynajmniej sześć meczów więcej w sezonie rozegrają piłkarze pierwszoligowi - trzy jeszcze w tym roku, a kolejne przed rozpoczęciem rundy wiosennej. Lech Poznań i Dyskobolia Grodzisk zagrają w jednej grupie.
Początkowo o podziale szesnastu ligowych drużyn na grupy miało decydować rozstawienie na podstawie miejsc zajętych w poprzednim sezonie. Tę zasadę zmieniono, a autorem nowego projektu jest prezes ds. sportowych Dyskobolii Grodzisk Jerzy Kopa. Zespoły zostały podzielone według klucza regionalnego. Oba wielkopolskie kluby Lech i Dyskobolia zagrają w jednej grupie wraz z Arką Gdynia i Pogonią Szczecin. Dojdzie więc do derbów Wielkopolski - pierwsze w sobotę 2 grudnia na Bułgarskiej. Rewanż odbędzie się w pierwszy weekend marca 2007 r. - Derby, do których dojdzie, są jednym ze smaczków rozgrywek. Wyzwalają dodatkowe emocje, przyciągają ludzi na trybuny i dają prawdziwe widowiska - wyjaśnia Kopa.

W tym roku każda z drużyn zagra trzy mecze grupowe w ciągu niespełna dwóch tygodni - terminy to 21-22 listopada, 24-26 listopada oraz 1-3 grudnia. Rewanże mają się odbyć przed rozpoczęciem rundy wiosennej. - To bardzo dobre przedłużenie sezonu, a w lutym - okazja do rozegrania trzech meczów o stawkę, zanim zacznie się walka o ligowe punkty - mówi prezes Kopa.

Początkowo wiele klubów narzekało na terminy spotkań. - Przecież ewentualne premie nie pozwolą nawet na pokrycie kosztów podgrzania murawy - można było usłyszeć od władz Lecha. - To nieprawda. Klubom będzie się opłacał udział, a żeby koszty okazały się większe, to trzeba by chyba grzać boisko ze trzy lata - ucina Marcin Stefański z Ekstraklasy SA. Jednocześnie nie chce on odsłonić finansowej strony pucharu. - O kwestiach marketingowych i finansowych, w tym wysokości nagród, poinformujemy w przyszłym tygodniu na specjalnej konferencji prasowej - tłumaczy Stefański. Kopa: - Na pewno pieniądze za start w rozgrywkach wystarczą na pokrycie kosztów udziału, czyli wyjazdy, hotele itp.

- Mogę jednak zdradzić, że bardzo dużo meczów, przynajmniej dziesięć spotkań z tych trzech pierwszych kolejek pokaże telewizja - mówi Stefański, który zapowiada, że będą to rozgrywki naprawdę atrakcyjne: - Spółka szykuje wiele niespodzianek.

Nieoficjalnie wiemy, że mecze PE transmitować będzie Polsat, także w swoim kanale ogólnodostępnym.

Jednym z wniosków klubów, na który przystała Ekstraklasa, jest zgoda na udział w meczach pucharu piłkarzy, którzy nie zostali zgłoszeni do klubu w letnim oknie transferowym. W każdej drużynie będzie mogło jednocześnie przebywać na boisku aż trzech zawodników np. testowanych, pod warunkiem że ich klub macierzysty wyda na to zgodę. Pozostała ósemka musi być piłkarzami danego klubu.

Awans do kolejnej rundy zdobędą dwie najlepsze drużyny z każdej grupy. Kolejne rundy zostaną rozegrane już po zakończeniu sezonu ligowego - ćwierćfinały 29-30 maja i 1-3 czerwca, półfinały 5-6 i 9-10 czerwca, a finał 12 czerwca na neutralnym stadionie.

Niewykluczone, że w przyszłym sezonie zwycięzca rozgrywek wywalczy prawo gry np. w Pucharze Intertoto. - W tym sezonie to niemożliwe. Co do kolejnej edycji, to konieczna jest szeroka analiza, w tym opinia UEFA - mówi Stefański.

Tegoroczne mecze grupy B Pucharu Ekstraklasy

1. KOLEJKA:

21 listopada (wtorek):

Pogoń Szczecin - LECH POZNAŃ (godz. 18.30)

Arka Gdynia - GROCLIN-DYSKOBOLIA GRODZISK WLKP. (godz. 18.30)

2. KOLEJKA

24 listopada (piątek):

DYSKOBOLIA - Pogoń (godz. 20 - transmisja w TV)

25 listopada (sobota):

LECH - Arka (godz. 13 - miejsce do ustalenia, ewentualnie mecz w piątek w Poznaniu godz. 19)

3. KOLEJKA

1 grudnia (piątek):

Arka - Pogoń (godz. 19)

2 grudnia (sobota):

LECH - DYSKOBOLIA (godz. 13 - miejsce do ustalenia, ewentualnie mecz w piątek w Poznaniu godz. 19)