Z jednym Anglikiem przeciwko Wiśle?

W 1995 r. zdobyli mistrzostwo Anglii, cztery lata później spadli do drugiej ligi, a w 2002 r. wygrali Puchar Ligi. W czwartek Blackburn Rovers zagra z Wisłą w pierwszym meczu fazy grupowej Pucharu UEFA.

Amerykanin - Holender, Gruzin, Australijczyk, Australijczyk - Anglik, Walijczyk, Turek, Duńczyk - reprezentant RPA i Demokratycznej Republiki Konga - tak wygląda pierwsza jedenastka Blackburn w sobotnim meczu ligowym z Liverpoolem (1:1). Z ławki weszli Szkot, reprezentant Grenady i RPA. Nie ma drugiej drużyny w Premier League, która w ostatniej kolejce wystawiłaby tylko jednego Anglika. Nawet w barwach Arsenalu było dwóch - Justin Hoyte i Theo Walcott.

Ostatni raz Blackburn grało z polską drużyną w 1995 r. W fazie grupowej Ligi Mistrzów Legia wygrała w Warszawie 1:0, w rewanżu był remis 0:0. Kilka miesięcy wcześniej drużyna z Ewood Park zdobyła pierwsze mistrzostwo Anglii od 1914 r. Wielkie sukcesy w połowie lat 90. były zasługą Jacka Walkera. Multimilioner, który dorobił się na stali, przejął klub, gdy bronił się przed spadkiem z drugiej ligi.

Rok później był już awans do pierwszej i początek zakupów. Do klubu trafiły takie gwiazdy jak Alan Shearer (w 1992 r. za 3, 3 mln funtów) i Chris Sutton (1994, 5 mln). Były to najwyższe transfery w historii angielskiej piłki. Walker ma dziś swój pomnik przed stadionem Ewood Park, choć zdarzały mu się błędy. W 1995 r. trener Kenny Dalglish chciał sprowadzić z Bordeaux Christophe'a Dugarry'ego i Zinedine'a Zidane'a. - Po co ci Zidane, skoro mamy Tima Sherwooda? - miał powiedzieć Walker do szkockiego szkoleniowca.

Po zdobyciu mistrzostwa z pracy zrezygnował Dalglish (został dyrektorem sportowym), a zespół wypadł z czołówki. W 1997 r. znajdujący się już w dole tabeli zespół chciał za 4 mln funtów kupić z Widzewa Marka Citkę. Polak zrezygnował z transferu. W dwa lata później Blackburn spadło do drugiej ligi, w której spędziło dwa lata.

W pierwszym sezonie po powrocie do Premier League Blackburn zdobyło pierwszy w historii Puchar Ligi Angielskiej. Rok później awansowało do Pucharu UEFA, by następne dwa lata bronić się przed spadkiem. Szóste miejsce w poprzednim sezonie to zasługa Marka Hughesa. Były szkoleniowiec reprezentacji Walii przed sezonem sprowadził do Blackburn zwycięzcę LM z Porto z 2004 r. Benniego McCarthy'ego (2,5 mln funtów), obrońcę reprezentacji Holandii Andre Ooijera, wypożyczył z Romy Shabaniego Nondę, za darmo przyszedł jeden ze zmarnowanych talentów angielskiej piłki Francis Jeffers. Z Wisłą na pewno nie zagra Irlandczyk Steven Reid, który w meczu eliminacji Euro 2008 z Niemcami doznał kontuzji grzbietu. W pierwszych trzech spotkaniach tego sezonu Blackburn zdobyło tylko punkt. Następnych siedmiu jednak nie przegrało. W lidze po ośmiu kolejkach zajmuje dziewiąte miejsce.

Ostatnie występy Blackburn Rovers w pucharach:

Sezon 2006/2007

I runda Pucharu UEFA: Blackburn - Red Bull Salzburg (2:2, 2:0)

Sezon 2003/2004

I runda Pucharu UEFA: Blackburn - Genclerbirligi (1:3, 1:1)

Sezon 2002/2003

I runda Pucharu UEFA: Blackburn - Lewski Sofia (1:1, 3:3)

II runda: Blackburn - Celtic Glasgow (0:1, 0:2)

Copyright © Agora SA