Sport.pl

Przełamywanie barier

W środę w Chorzowie o 20.30 hit jesieni: Polska - Portugalia w eliminacjach Euro 2008. Drużyna Leo Beenhakkera musi pokonać wiele barier, by wygrać. Jeśli nie wygra, szanse na awans do finałów będą minimalne
- Przyjechaliśmy po zwycięstwo, ale będziemy też zadowoleni z punktu - mówi trener Portugalii Luis Felipe Scolari. - Wiemy, jak wygrać, ale nie ma pewności, czy na Portugalię to wystarczy. Nie myślimy jednak o porażce. Gdyby tak było, to lepiej, żebyśmy w ogóle nie wychodzili na boisko - stwierdza Leo Beenhakker, prosząc kibiców o przybycie na Stadion Śląski i wsparcie dla jego piłkarzy. Spotkanie z wicemistrzem Europy i czwartą drużyną mistrzostw świata, obejrzy ponad 40 tys. ludzi.

Polacy, którzy ostatnie dni spędzali na zgrupowaniu w niemieckim Mühlheim, przylecieli we wtorek do Pyrzowic. Specjalne przyjęcie spotkało Euzebiusza Smolarka, strzelca zwycięskiego gola z Kazachstanem w sobotę. Ubrany w narodowe barwy dziewięcioletni Jurek Szymura z Brennej wręczył mu bukiet biało-czerwonych goździków.

W sobotę trzy punkty z Kazachami dodały Polakom wiary, bo eliminacje Euro 2008 zaczęli fatalnie. W dwóch meczach - z Finlandią w Bydgoszczy (1:3) i Serbią w Warszawie (1:1) - zdobyli zaledwie jeden punkt. - Teraz trzeba gonić. Mecz z Kazachami był trudny, ale ten z Portugalią może będzie łatwiejszy z psychicznego punktu widzenia - mówi Smolarek. W Ałma Acie zagrał w pierwszym składzie, bo kontuzjowany był Jacek Krzynówek, ale golem zapewnił sobie grę z Portugalczykami. W przodzie Polska zagra bez kontuzjowanego Ireneusza Jelenia, a Grzegorza Rasiaka ma zastąpić Radosław Matusiak.

Największy problem jest jednak z defensywą. Kontuzje Głowackiego i Jopa sprawiły, że na środku zagrają Bąk i Radomski. Po kontuzji Michała Żewłakowa w kadrze nie ma lewego obrońcy. Z Kazachami z lewej strony debiutował prawy obrońca Legii Grzegorz Bronowicki. Zagra przeciw Cristiano Ronaldo. - Nie tacy jak ja byli przez niego ośmieszani - pociesza się Polak. I tak na każdej pozycji, może poza bramką, przewaga Portugalczyka nad Polakiem jest bezdyskusyjna.

Ale polscy piłkarze przekonywali, że rywal jest do ogrania. - Wiadomo, że teoretycznie Portugalia jest lepsza. Właściwie cały ich zespół składa się z gwiazd. Oglądaliśmy dwa ostatnie mecze eliminacyjne Portugalczyków i wiemy, że nie są tak mocni. Znajdziemy na nich sposób - obiecywał kapitan Maciej Żurawski. Napastnik Celticu Glasgow przekonywał, że jest w stanie poradzić sobie z Ricardo Carvalho. - On też popełnia błędy i jest do ogrania - zapewniał.

- Widziałem dwa mecze Polaków w eliminacjach - z Finlandią i Serbią. Z Finami nie powinniście przegrać. Zresztą my też mieliśmy z nimi problemy, bo byliśmy zmęczeni po mistrzostwach świata. Polska to silny zespół, z Serbami zagrała nieźle - komplementował napastnik Nuno Gomez. - Gramy na wyjeździe, nie będzie to łatwy mecz, ale sobie poradzimy - przekonywał pomocnik Costinha.

Reprezentacja Polski wraca na Stadion Śląski po czterech miesiącach. Tuż przed wyjazdem na nieudany mundial do Niemiec przegrała tam towarzysko z Kolumbią 1:2. Piłkarze coraz mniej chętnie grają w Chorzowie, gdzie 2 maja 1979 roku Polska pokonała Holandię 2:0 i od tej pory czeka na triumf w meczu o punkty z faworytem grupy eliminacji MŚ czy Europy. Jeśli w środę czekać nie przestanie, to marzenia o pierwszym awansie do mistrzostw kontynentu trzeba będzie raczej odłożyć o następne cztery lata.

Z kim Portugalia traciła punkty w meczach na wyjeździe w ostatnich dziesięciu latach?

5 października 1996 Ukraina - Portugalia 2:1 el. MŚ 1998

29 marca 1997 Irlandia Północna - Portugalia 0:0 el. MŚ 1998

6 września 1997 Niemcy - Portugalia 1:1 el. MŚ 1998

4 września 1999 Azerbejdżan - Portugalia 1:1 el. Euro 2000

8 września 1999 Rumunia - Portugalia 1:1 el. Euro 2000

2 lipca 2001 Irlandia - Portugalia 1:1 el. MŚ 2002

9 października 2004 Liechtenstein - Portugalia 2:2 el. MŚ 2006

30 marca 2005 Słowacja - Portugalia 1:1 el. MŚ 2006

7 września 2005 Rosja - Portugalia 0:0 el. MŚ 2006

6 września 2006 Finlandia - Portugalia 1:1 el. Euro 2008

Od czasu porażki z Ukrainą Portugalia zagrała 20 wyjazdowych meczów o punkty. 11 wygrała, 9 zremisowała.

Liczba

10 - od tylu lat Portugalia nie przegrała wyjazdowego meczu o punkty. 5 października 1996 r. w Kijowie Ukraina wygrała z dzisiejszymi rywalami Polaków 2:1.

Mecz Polska - Portugalia wygra...