Lekkoatletyczny PŚ. Polki piąte, rekord Skolimowskiej

75,29 m rzuciła młotem Kamila Skolimowska na Pucharze Świata, gdzie Polki po raz pierwszy startowały jako narodowa reprezentacja i zajęły dobre piąte miejsce.
Skolimowska poprawiła poprzedni własny rekord Polski z 29 sierpnia ze słowackiej Dubnicy o 56 cm (74,73). Polka pewnie wygrała rzut młotem, wyprzedzając rekordzistkę świata, słynną Rosjankę Tatianę Łysenko (74,44) i Kubankę Yipsi Moreno (73,99) startującą w reprezentacji Ameryki.

Puchar Świata to prestiżowe, rozgrywane co cztery lata zawody pod egidą IAAF (łączna pula nagród to prawie 3 mln dol.), w których rywalizują ze sobą reprezentacje kontynentów - Ameryki, Europy, Afryki, Azji i Oceanii. Oprócz nich osobno startują najpotężniejsze w lekkoatletyce Stany Zjednoczone, gospodarz (w tym przypadku Grecja) oraz dwa najlepsze zespoły narodowe z Europy wyłonione w eliminacjach. W tym roku do tego ekskluzywnego klubu wśród kobiet zakwalifikowały się Rosjanki oraz - po raz pierwszy w historii - Polki, które świetnie spisały się w superlidze Pucharu Europy, zajmując drugie miejsce.

Skolimowska zdobyła więc cenne punkty dla polskiej ekipy (oraz 30 tys. dol. nagrody indywidualnej), choć do drużynowego podium to nie wystarczyło. Słabo spisały się w pierwszym dniu inne reprezentantki Polski. Rozczarowała przede wszystkim wicemistrzyni Europy i świata w skoku o tyczce Monika Pyrek, która w sobotę zajęła dopiero piąte miejsce ze słabym wynikiem 4,30 m. Wygrała - też nieco rozczarowując formą - Rosjanka Jelena Isinbajewa (4,60). Drugie miejsce na 3000 m Lidii Chojeckiej (15 tys. dol. nagrody) i trzecie na 400 m ppł. Anny Jesień (10 tys. dol.) nie wystarczyły, by liczyć się w pogoni za prowadzącymi Amerykankami i Rosjankami. Polki po sobocie zajmowały więc szóstą lokatę przed Azją, Grecją i Oceanią. Wśród mężczyzn dobrze pobiegł na 400 m ppł. Marek Plawgo, który startował w reprezentacji Europy - był trzeci. W niedzielę na podium poza Skolimowską stanęła jeszcze Wioletta Janowska, która była trzecia na 3000 m z przeszkodami. Polki zdołały poprawić się o jedną lokatę (wyprzedziły Afrykę) i ostatecznie zajęły piąte miejsce. Wygrały Rosjanki przed Europą i reprezentacją Ameryki. U mężczyzn powody do zadowolenia może mieć Plawgo, bo po fantastycznym finiszu wygrała reprezentacja Europy przed USA i Afryką.

Jeśli chodzi o zagraniczne gwiazdy, to znów błysnął Amerykanin Tyson Gay, który w zeszłym tygodniu w Stuttgarcie ustanowił trzeci wynik w historii biegu na 200 m, a w weekend w Atenach ze świetnym czasem (9,88) wygrał sprint na 100 m. Rekordzista świata Jamajczyk Asafa Powell tym razem nie startował. Miał pobiec na czwartej zmianie sztafety 4x100 w reprezentacji Ameryki, ale... jego koledzy na drugiej zmianie zgubili pałeczkę i Powell nie miał okazji się pokazać.

Niespodzianką zakończył się męski bieg na 110 m ppł., w którym rekordzista świata Chińczyk Xiang Liu przegrał z Amerykaninem Allenem Johnsonem.

W Atenach w świetle fleszy miała być też Marion Jones, którą niedawno uniewinniono od zarzutów o doping. Ale amerykańska sprinterka rozmyśliła się i zakończyła już sezon.

Końcowe klasyfikacje:

kobiety

1. Rosja 137 pkt

2. Europa 128

3. Ameryka 117

4. USA 101,5

5. Polska 97

6. Afryka 96,5

7. Azja 85,5

8. Oceania 73

9. Grecja 60,5

mężczyźni

1. Europa 140 pkt

2. USA 136

3. Afryka 116

4. Azja 110

5. Ameryka 104

6. Rosja 89

7. Francja 79

8. Oceania 78

9. Grecja 44

Puchar Świata. Mężczyźni.

100 m: 1. T. Gay (USA) 9.88; 2. F. Obikwelu (Portugalia) 10,09; 3. M. Burns (Trynidad i Tobago) 10,14; 4. U. Emedolu (Nigeria) 10,14; 5. R. Pognon (Francja) 10,17; 6. Y. Yang (Chiny) 10,21; 7. A. Jepiszin (Rosja) 10,27; 8. P. Johnson (Australia) 10,28; 9. A. Gousis (Grecja) 10,34.

200 m: 1. W. Spearmon (USA) 19,87 (rekord PŚ); 2. U. Bolt (Jamajka) 19,96; 3. S. Suetsugu (Japonia) 20,30; 4. F. Obikwelu (Portugalia) 20,36; 5. P. Johnson (Australia) 20,52; 6. A. Gousis (Grecja) 20,69; 7. I. Tepłych (Rosja) 20,94; 8. S. Buckland (Mauritius) 20,96; 9. M. Reynaert (Francja) 21,87.

400 m: 1. L. Merritt (USA) 44,54; 2. G. Kikaya (DR Kongo) 44,66; 3. D. Regas (Grecja) 45,11; 4. A. Francique (Grenada) 45,30; 5. D. Dąbrowski (Polska) 45,61; 6. W. Frołow (Rosja) 45,76; 7. M. Raquil (Francja) 46,26; 8. C. Hill (Australia) 46,41; 9. P. K. Rohan (Sri Lanka) 47,35.

800 m: 1. Y. Saad Kamel (Bahrajn) 1.44,98; 2. B. Som (Holandia) 1.45,13; 3. M. Mulaudzi (RPA) 1.45,14; 4. G. Reed (Kanada) 1.45,54; 5. D. Bogdanow (Rosja) 1.46,31; 6. K. Robinson (USA) 1.46,45; 7. F. Lacasse (Francja) 1.47,30; 8. J. Stewart (Nowa Zelandia) 1.49,01; 9. E. Papadopoulos (Grecja) 1.49,45.

1500 m: 1. A. Kipchirchir (Kenia) 3.52,60; 2. I. Heszko (Ukraina) 3.53,33; 3. N. Willis (Nowa Zelandia) 3.54,76; 4. G. Jennings (USA) 3.55,09; 5. R. Aritkułow (Rosja) 3.55,11; 6. N. Brannen (Kanada) 3.55,16; 7. A. Suleiman (Katar) 3.55,67; 8. M. Mekhissi-Benabbad (Francja) 3.55,89; 9. P. Ikonomou (Grecja) 3.59,00.

3000 m: 1. C. Mottram (Australia) 7.32,19 (rekord PŚ); 2. K. Bekele (Etiopia) 7.36,25; 3. D. Maazouzi (Francja) 7.47,80; 4. K. Sullivan (Kanada) 7.47,99; 5. A. Goucher (USA) 7.48,15; 6. J. Espana (Hiszpania) 7.50,09; 7. S. Iwanow (Rosja) 7.52,80; 8. M. Taher Tareq (Brunei) 8.03,70; 9. A. Fraggos (Grecja) 8.17,30.

5000 m: 1. S. S. Shaheen (Katar) 13.35,30; 2. M. Kipruto Kigen (Kenia) 13.36,19; 3. M. Tegenkamp (USA) 13.36,83; 4. J. Fitschen (Niemcy) 13.45,38; 5. M. dos Santos (Brazylia) 13.47,15; 6. K. Zoubaa (Francja) 13.49,44; 7. S. Iwanow (Rosja) 13.50,16; 8. A. Blincoe (Nowa Zelandia) 14.03,29; 9. P. Savvopoulos (Grecja) 14.26,62.

110 m ppł: 1. A. Johnson (USA) 12,96 (rekord PŚ); 2. Xiang Liu (Chiny) 13,03; 3. D. Robles (Kuba) 13,06; 4. S. Olijars (Łotwa) 13,15; 5. C. Lavanne (Francja) 13,56; 6. I. Peremota (Rosja) 13,57; 7. J. Mortimer (Nowa Zelandia) 13,94; 8. T. Mavridis (Grecja) 13,96; 9. A. Ben Ahmed (Tunezja) 14,08

400 m ppł: 1. K. Clement (USA) 48,12; 2. L.J. van Zyl (RPA) 48,35; 3. M. Plawgo (Polska) 48,76; 4. K. Thompson (Jamajka) 48,80; 5. N. Keita (Francja) 49,53; 6. A. Derewiagin (Rosja) 49,83; 7. T. Thomas (Australia) 50,00; 8. M. Alozidis (Grecja) 51,12; 9. J. Meleszenko (Kazachstan) 51,55.

3000 m z przeszkodami: 1. S. S. Shaheen (Katar) 8.19,09 (rekord PŚ); 2. P. Kipsiele Koech (Kenia) 8.19,37; 3. B. Tahri (Francja) 8.29,06; 4. J. Keskisalo (Finlandia) 8.29,42; 5. Y. Abdi (Australia) 8.36,13; 6. P. Potapowicz (Rosja) 8.38,95; 7. S. Slattery (USA) 8.43,15; 8. F. A. Fernandes (Brazylia) 8.51,33; 9. A.A. Litsis (Grecja) 9.10,83.

Sztafeta 4x100 m: 1. USA 37,59 (rekord PŚ) (K. Conwright, W. Spearmon, T. Gay, J. Smoots); 2. Europa 38,45 (D. Chambers, D. Grant, M. Devonish, M. Lewis-Francis); 3. Azja 38,51 (N. Tsukahara, S. Suetsugu, S. Takahira, R. Rani); 4. Rosja 38,78; 5. Afryka 38,87; 6. Oceania 39,48; 7. Francja 39,67; 8. Grecja 39,84.

Sztafeta 4x400 m: 1. USA 3.00,11 (J. Ashley, D. Brew, L. Merritt, D. Williamson); 2. Ameryka 3.00,14 (C. Brown, M. Blackwood, C. Santa, A. Francique); 3. Afryka 3.00,88 (P. Gorries, G. Kikaya, Y. Talkmore Nyongani, M. Louahla); 4. Francja 3.03,85; 5. Europa 3.03,90 (R. Wieruszewski, K. Gaba, D. Dąbrowski, A. Barberi); 6. Rosja 3.04,15; 7. Azja 3.04,67; 8. Oceania 3.05,54; 9. Grecja 3.09,68.

Skok w dal: 1. I. Saladino (Panama) 8,26; 2. A. Howe (Włochy) 8,12; 3. M. S. Al Khuwalidi (Arabia Saudyjska) 8,11; 4. I. Gaisah (Ghana) 8,09; 5. S. Sdiri (Francja) 8,03; 6. B. Johnson (USA) 7,88; 7. R. Gatalin (Rosja) 7,64; 8. F. Lapierre (Australia) 7,58; L. Tsatoumas (Grecja) bez wyniku.

Trójskok: 1. W. Davis (USA) 17,54; 2. J. Gregorio (Brazylia) 17,41; 3. M. Oprea (Rumunia) 17,05; 4. Yanxi Li (Chiny) 16,87; 5. Danił Burkenia (Rosja) 16,84; 6. T. Bougtaib (Maroko) 16,57; 7. J. Kapek (Francja) 16,56; 8. A. Jones (Australia) 16,42; Konstadinos Zalaggitis (Grecja) bez wyniku

Skok wzwyż: 1. T. Janku (Czechy) 2,28; 2. A. Silnow (Rosja) 2,24; 3. T. Harris (USA) 2,24; 4. K. Kgosiemang (Botswana) 2,20; 5. D. Sirrakos (Grecja) 2,20; 6. J. de Lima (Brazylia) 2,15; 7. M. Raifak (Francja) 2,10; 8. L. Zamel-Paez (Australia) 2,05; H. Huang (Chiny) nie startował.

Skok o tyczce: 1. S. Hooker (Australia) 5,80; 2. D. Sawano (Japonia) 5,70; 3. G. Chiaraviglio (Argentyna) 5,70; 4. R. Mesnil (Francja) 5,60; 5. R. Buller (USA) 5,50; . O. Brits (RPA) 5,50; . Aleksandr Averbukh (Izrael) 5,50; 8. S. Kouroupakis (Grecja) 5,40; 9. D. Starodubcew (Rosja) 5,20.

Pchnięcie kulą: 1. R. Bartels (Niemcy) 20,67; 2. R. Hoffa (USA) 20,60; 3. P. Sofin (Rosja) 20,45; 4. S. Martin (Australia) 20,25; 5. D. Scott (Jamajka) 20,21; 6. G. Bucki (Francja) 19,40; 7. N. Singh (Indie) 18,43; 8. I. Farag Yasser (Egipt) 18,23; 9. A. Anastasopoulos (Grecja) 17,06.

Rzut młotem: 1. K. Murofushi (Japonia) 82,01; 2. I. Tichon (Białoruś) 80,00; 3. I. Konowałow (Rosja) 77,14; 4. A.G. Kruger (USA) 75,53; 5. A. Papadimitriou (Grecja) 74,13; 6. J. Steacy (Kanada) 74,04; 7. C. Harmse (RPA) 73,94; 8. S. Rendell (Australia) 71,99; 9. C. Epalle (Francja) 71,43.

Dysk: 1. V. Alekna (Litwa) 67,19; 2. E. Hadadi (Iran) 62,60; 3. I. Waltz (USA) 62,12; 4. O. A. El Ghazaly (Egipt) 61,50; 5. S. Martin (Australia) 60,93; 6. J-C. Retel (Francja) 58,18; 7. B. Piszczalnikow (Rosja) 58,17; 8. S. Konstas (Grecja) 58,17; 9. Jason Tunks (Kanada) 56,92.

Rzut oszczepem: 1. A. Thorkildsen (Norwegia) 87,17; 2. G. Pienaar (RPA) 83,62; 3. A. Iwanow (Rosja) 81,87; 4. Q. Chen (Chiny) 79,20; 5. Y. Iltsios (Grecja) 75,74; 6. S. Farquhar (Nowa Zelandia) 74,55; 7. R. Minnitti (USA) 73,40; 8. B. Demerval (Francja) 67,68; 9. R. Pratt (Meksyk) 29,02.

Kobiety.

100 m: 1. S. Simpson (Jamajka) 10,97; 2. T. Edwards (USA) 11,19; 3. V. Anim (Ghana) 11,21; 4. K. Gevaert (Belgia) 11,24; 5. J. Guszczina (Rosja) 11,39; 6. Y. Kokloni (Grecja) 11,40; 7. G. Chubiewa (Uzbekistan) 11,43; 8. S. McLellan (Australia) 11,44; 9. D. Onyśko (Polska) 11,49.

200 m: 1. S. Richards (USA) 22,23; 2. K. Gevaert (Belgia) 22,72; 3. V. Anim (Ghana) 22,81; 4. J. Guszczina (Rosja) 22,96; 5. M. Bejnar (Polska) 23,21; 6. G. Chubiewa (Uzbekistan) 23,34; 7. C. Mothersill (Kajmany) 23,50; 8. H. Bouda (Grecja) 23,52; 9. M. Kleeberg (Australia) 23,86.

400 m: 1. S. Richards (USA) 48,70 (najlepszy w tym sezonie rezultat na świecie); 2. W. Stambołowa (Bułgaria) 50,09; 3. N. Williams (Jamajka) 50,24; 4. T. Weszkurowa (Rosja) 50,50; 5. F. Halkia (Grecja) 50,94; 6. A. Mbacke Thiam (Senegal) 51,39; 7. O. Tereszkowa (Kazachstan) 52,57; 8. G. Prokopek (Polska) 53,29;9. R. Hayward (Australia) 54,01.

800 m: 1. Z. Calatayud (Kuba) 2.00,06; 2. J. Jepkosgei (Kenia) 2.00,09; 3. O. Kotliarowa (Rosja) 2.00,84; 4. R. Lyne (W.Brytania) 2.00,97; 5. A. Lemiesz (Polska) 2.01,53; 6. H. Clark (USA) 2.01,83; 7. P. Parmanik (Indie) 2.03,28; 8. E. Filandra (Grecja) 2.05,14; 9. L. Allen (Australia) 2.07,31.

1500 m: 1. M. Yusuf Jamal (Bahrajn) 4.00,84 (rekord PŚ); 2. T. Tomaszowa (Rosja) 4.02,45; 3. S. Jamieson (Australia) 4.02,82; 4. D. Jordanowa (Bułgaria) 4.02,97; 5. L. Chojecka (Polska) 4.06,52; 6. C. Douma-Hussar (Kanada) 4.07,36; 7. N. Merah-Benida (Algieria) 4.10,25; 8. T. Clement (USA) 4.13,55; 9. K. Astropekaki (Grecja) 4.40,68.

3000 m: 1. T. Dibaba (Etiopia) 8.33,78 (rekord PŚ); 2. L. Chojecka (Polska) 8.39,69; 3. K. Goucher (USA) 8.41,42; 4. E. Wellings (Australia) 8.41,78; 5. K. Fukushi (Japonia) 8.44,58; 6. K. Papp (Węgry) 8.51,15; 7. J. Cziżenko (Rosja) 8.59,67; 8. M. Protopappa (Grecja) 9.00,15; 9. M. Metcalfe (Kanada) 9.04,90.

5000 m: 1. M. Defar (Etiopia) 14.39,11 (rekord PŚ); 2. L. Szobuchowa (Rosja) 15.05,33; 3. K. Fukushi (Japonia) 15.06,69; 4. K. Smith (Nowa Zelandia) 15.12,15; 5. L. Fleshman (USA) 15.17,65; 6. S. Mockenhaupt (Niemcy) 15.34,61; 7. M. Protopappa (Grecja) 15.49,50; 8. K. Kowalska (Polska) 16.18,35; 9. L. Peres (Brazylia) 16.23,72.

100 m ppł: 1. B. Foster-Hylton (Jamajka) 12,67; 2. S. Kallur (Szwecja) 12,77; 3. V. Powell (USA) 12,90; 4. S. McLellan (Australia) 12,95; 5. A. Trywiańska (Polska) 12,97; 6. A. Antonowa (Rosja) 13,12; 7. F. Redoumi (Grecja) 13,23; 8. T. Augustus (Nigeria) 13,27; 9. Y. Feng (Chiny) 13,32.

400 m ppł: 1. J. Nosowa (Rosja) 53,88; 2. L. Demus (USA) 54,06; 3. A. Jesień (Polska) 54,48; 4. T. Tereszczuk-Antipowa (Ukraina) 54,55; 5. D. Pernia (Kuba) 54,60; 6. X. Huang (Chiny) 55,06; 7. J. Wienand (RPA) 56,31; 8. H. Hantzi-Neag (Grecja) 56,35; 9. L. Boden (Australia) 58,22.

3000 m z przeszkodami: 1. A. Turawa (Białoruś) 9.29,10; 2. J. Kiptum (Kenia) 9.31,44; 3. W. Janowska (Polska) 9.35,08; 4. V. Mitchell (Australia) 9.36,34; 5. T. Pietrowa (Rosja) 9.36,50; 6. K. Hinds (Jamajka) 9.47,86; 7. L. Galaviz (USA) 9.49,32; 8. M. Hayakari (Japonia) 9.49,49; 9. I. Kokkinariou (Grecja) 10.35,78.

Sztafeta 4x100 m: 1. Ameryka 42,26 (najlepszy w tym roku rezultat na świecie) (A. Bailey, D. Ferguson, C. Mothersill, S. Simpson); 2. Rosja 42,36 (J. Guszczina, N. Rusakowa, I. Chabarowa, J. Grigoriewa); 3. Afryka 43,61 (F. Idoko, E. Ojokolo, E. Dankwah, V. Anim); 4. Polska 43,91 (E. Klocek, D. Onyśko, D. Dydo, B. Szkudlarz); 5. Oceania 44,26; 6. Azja 44,27; 7. Grecja 44,29; 8. Europa 47,61; USA dyskwalifikacja

Sztafeta 4x400 m: 1. Ameryka 3.19,84 (najlepszy w tym roku rezultat na świecie) (S. Williams, T. Williams-Darling, C. Amertil, N. Williams); 2. USA 3.20,69 (D. Trotter, M. Henderson, M. Robinson, L. Demus); 3. Rosja 3.21,21 (S. Pospiełowa, O. Kotliarowa, J. Nosowa, T. Weszkurowa); 4. Europa 3.22,35; 5. Polska 3.27,22 (G. Prokopek, M. Bejnar, A. Lemiesz, A. Jesień); 6. Afryka 3.27,65; 7. Grecja 3.35,79; 8. Oceania 3.36,36; 9. Azja 3.38,85.

Skok wzwyż: 1. J. Slesarenko (Rosja) 1,97; 2. T. Hellebaut (Belgia) 1,97; 3. M. Aitowa (Kazachstan) 1,94; . A. Acuff (USA) 1,94; 5. N. Forrester (Kanada) 1,94; 6. A. Ksok (Polska) 1,87; 7. P. Hatzinakou (Grecja) 1,83; . R. van der Merwe (RPA) 1,83; 9. A. McKee (Nowa Zelandia) 1,79.

Skok o tyczce: 1. J. Isinbajewa (Rosja) 4,60 (rekord PŚ); 2. F. Murer (Brazylia) 4,55; 3. S. Gao (Chiny) 4,50; 4. M. Strutz (Niemcy) 4,40; 5. M. Pyrek (Polska) 4,30; 6. A. Skafida (Grecja) 4,15; 7. S. Balti (Tunezja) 4,00; J. Stuczynski (USA) bez wyniku; K. Howe (Australia) bez wyniku.

Skok w dal: 1. L. Kołczanowa (Rosja) 6,78; 2. N. Gomes (Portugalia) 6,68; 3. H. Devetzi (Grecja) 6,64; 4. B. Thompson (Australia) 6,63; 5. M. Trybańska (Polska) 6,41; 6. R. Richmond (USA) 6,38; 7. K. Costa (Brazylia) 6,33; 8. O. Rypakowa (Kazachstan) 6,21; 9. J. Mbarga-Bikie (Kamerun) 5,87.

Trójskok: 1. T. Lebiediewa (Rosja) 15,13 (rekord PŚ); 2. H. Devetzi (Grecja) 15,04; 3. Y. Aldama (Sudan) 14,78; 4. T. Smith (Jamajka) 14,64; 5. A. Jurawliewa (Uzbekistan) 14,54; 6. O. Saładucha (Ukraina) 14,16; 7. S. Marks (USA) 13,79;8. A. Fila (Polska) 13,34; 9. L. Allen (Australia) 12,95.

Rzut oszczepem: 1. Steffi Nerius (Niemcy) 63,37; 2. Sonia Bisset (Kuba) 61,74; 3. Justine Robbeson (RPA) 61,38; 4. Barbara Madejczyk (Polska) 59,63; 5. Kimberley Mickle (Australia) 58,52; 6. Savva Lika (Grecja) 58,36; 7. Łada Czernowa (Rosja) 58,29; 8. Kim Kreiner (USA) 54,34; 9. Ning Ma (Chiny) 52,54.

Kula: 1. V. Vili (Nowa Zelandia) 19,87; 2. O. Riabinkina (Rosja) 19,54; 3. Y. Cumba (Kuba) 19,12; 4. N. Choroneko (Białoruś) 19,06; 5. Ling Li (Chiny) 19,05; 6. J. Camarena (USA) 18,43; 7. K. Zabawska (Polska) 17,74; 8. V. Chukwuemeka (Nigeria) 17,72; 9. I. Terzoglou (Grecja) 16,32.

Rzut dyskiem: 1. F. Dietzsch (Niemcy) 66,07; 2. A. Thurmond (USA) 61,83; 3. A. Song (Chiny) 61,47; 4. D. Piszczalnikowa (Rosja) 61,39; 5. W. Potępa (Polska) 60,82; 6. D. Samuels (Australia) 59,68; 7. Y. Ferrales (Kuba) 58,93; 8. E. Naude (RPA) 56,11; 9. A. Abatzi (Grecja) 53,66.

Rzut młotem: 1. K. Skolimowska (Polska) 75,29 (rekord Polski i PŚ); 2. T. Łysenko (Rosja) 74,44; 3. Y. Moreno (Kuba) 73,99; 4. W. Zhang (Chiny) 71,19; 5. M. Smaliaczkowa (Białoruś) 68,93; 6. E. Gilreath (USA) 67,39; 7. B. Krueger-Billett (Australia) 65,92; 8. A. Papayeoryiou (Grecja) 65,22; 9. Marwa Hussein (Egipt) 60,23