Francja - Włochy, czyli powtórka z finału mundialu

W obu krajach wynik meczu tak naprawdę zszedł na dalszy plan, bo wszyscy zajmują się tymi, którzy nie zagrają: Marco Materazzim i Zinedine Zidane.
Francuz do dziś nie przeprosił włoskiego obrońcy za uderzenie głową w dogrywce pojedynku o złoto. - A drzwi mojego domu są szeroko otwarte. Zidane, jeśli chce, znajdzie jego adres - stwierdził włoski obrońca w wywiadzie dla "La Gazzetta dello Sport". Ujawnił też, co powiedział Francuzowi, gdy ten w odpowiedzi na powtarzające się chwytanie za koszulkę zapytał: "Może wymienimy się koszulkami po meczu?". - Wolałbym twoją siostrę - miał odpowiedzieć Materazzi.

Zidane dostał czerwoną kartkę, a ponieważ zakończył karierę, został ukarany grzywną. Materazziego - za prowokację - zdyskwalifikowano na dwa spotkania. - Mógłbym pracować społecznie trzy miesiące albo nawet trzy lata, by w środę znaleźć się na boisku. Ale nie znaczę tyle, co Zidane - gorzko podkreślił obrońca Interu Mediolan.

A Zizou nad Sekwaną znaczy wciąż wiele. W przeprowadzonym w sierpniu sondażu gazety "Journal du dimanche" na najpopularniejszego Francuza zajął pierwsze miejsce. Po uderzeniu Materazziego kontraktu z nim nie zerwał żaden sponsor. Adidas utworzył nawet specjalnie stronę internetową "mercizidane.fr" (dziękuję zidane.fr). Tydzień temu koncern spożywczy Danone zorganizował w Lyonie turniej dla dzieci z udziałem Zidane'a. Przyszło na niego 25 tys. widzów! Hitem lata we Francji jest piosenka "Zidane uderzył" (raczej szydercza niż pochwalna), która powstała w niedzielę tuż po finale w Berlinie skomponowana przez braci Sebastiena i Emmanuela Lipszyców.

Czy koledzy Zidane'a zemszczą się dziś za przegrany w karnych finał mundialu? - Nawet jak wygramy, to nie wywalczymy przecież mistrzostwa świata - odpowiada francuski obrońca Lilian Thuram. - Francuzi nie umieją przegrywać. Kiedy nas pokonali w finale Euro 2000 na dziesięć sekund przed końcem, nie dyskutowaliśmy o wyniku - mówi pomocnik Italii Gennaro Gattuso i nazywa spotkanie kluczowym.

Włosi mają kłopot, bo w sobotę w Neapolu w pierwszym meczu eliminacji tylko zremisowali 1:1 z Litwą (Francuzi ograli 3:0 Gruzję) i niektóre media, przewidując kłopoty na St. Denis, już teraz domagają się głowy nowego trenera mistrzów świata Roberto Donadoniego.

Środowe mecze eliminacji Euro 2008

Grupa B: Litwa - Szkocja, Ukraina - Gruzja, Francja - Włochy (transmisja w Polsacie Sport, 21)

Grupa C: Norwegia - Mołdawia, Turcja - Malta, Bośnia i Hercegowina - Węgry

Grupa D: Słowacja - Czechy, San Marino - Niemcy

Grupa E: Rosja - Chorwacja, Izrael - Andora, Macedonia - Anglia

Grupa F: Szwecja - Liechtenstein, Islandia - Dania, Irlandia Płn. - Hiszpania

Grupa G: Bułgaria - Słowenia, Albania - Rumunia, Holandia - Białoruś (retransmisja w Polsacie Sport, 23)