Eliminacje ME 2008 - sobotnie mecze

Dziś na dobre rozpoczynają się eliminacje piłkarskich mistrzostw Europy 2008. W grupie A Polska przegrała z Finlandią 1:3, a Serbia pokonała Azerbejdżan 1:0. W pierwszych spotkaniach Anglia pokonała Andorę 5:0, i Francja wygrała na wyjeździe z Gruzją 3:0. Wpadkę zaliczyli mistrzowie świata, Włosi, którzy zaledwie zremisowali w Neapolu z Litwą 1:1.

GRUPA A

Polska - Finlandia 1:3

Serbia - Azerbejdżan 1:0

Mimo zwycięstwa szkoleniowiec Serbów, Javier Clemente, nie był zadowolony ze swojego zespołu. - Moi zawodnicy grali źle. Gdy się nie wykorzystuje tylu okazji trudno zdobyć bramkę - powiedział hiszpański trener.

GRUPA B

Gruzja - Francja 0:3

Na stadionie im. Borysa Paichadze w Tbilisi obyło się bez niespodzianek. Wicemistrzowie świata pewnie pokonali Gruzję 3:0 po golach Maloudy, Sahy i samobójczym trafieniu Assatianiego.

Włochy - Litwa 1:1

W trochę zrewolucjonizowanym składzie Włosi nie potrafili sobie poradzić z Litwą, a w 21. minucie zapachniało sensacją, gdy Litwini strzelili bramkę po uderzeniu Tomasa Danileviciusa. Gospodarze szybko odpowiedzieli golem, a na listę strzelców wpisał się Filippo Inzaghi, który wyrównał w 29. minucie.

Szkocja - Wyspy Owcze 6:0

Szkoci łatwo poradzili sobie z niedalekimi rywalami z Wysp Owczych, deklasując ich 6:0 po bramkach Fletchera, Boyda, McFaddena, Millera i O'Connora.

GRUPA C

Mołdawia - Grecja 0:1

Grecja uratowała trzy punkty w 78. minucie, kiedy do siatki rywali trafił Nikos Liberopoulos. Wyskoczył najwyżej do dośrodkowania z rzutu rożnego i głową skierował piłkę do siatki.

Malta - Bośnia i Hercegowina 2:5

Węgry - Norwegia 1:4

GRUPA D

Czechy - Walia 2:1

Bohaterem meczu był debiutujący w reprezentacji Czech David Lafata, który strzelił dwie bramki - pierwszą tuż po tym jak został wprowadzony na boisko, a drugą tuż przed końcem meczu.

Niemcy - Irlandia 1:0

Niemcy - trzecia drużyna mistrzostw świata, długo walczyli o korzystny rezultat. Zwycięskiego gola w 58. minucie zdobył młody napastnik polskiego pochodzenia - Lukas Podolski.

Słowacja - Cypr 6:1

GRUPA E

Anglia - Andora 5:0

Anglicy bez najmniejszych problemów pokonali Andorę 5:0 po dwóch trafieniach Croucha, Gerrarda i dwóch Defoe.

Estonia - Izrael 0:1

GRUPA F

Łotwa - Szwecja 0:1

Zawodnikom "Trzech Koron" wygrana nie przyszła łatwo. Gracze łotewscy często strzelali na bramkę rywali i Rami Shaaban, zastępujący Andreasa Isakssona, miał sporo pracy. Wygraną dał im gol Kima Kaellstroema strzelony z dystansu w 39. minucie gry.

Hiszpania - Liechtenstein 4:0

Choć Liechtenstein w niedawnej przeszłości robił niespodzianki i potrafił remisować z dużo wyżej notowanymi rywalami od siebie, tym razem nie zaskoczył. Hiszpanie bez wysiłku wygrali 4:0, a dwie bramki zdobył David Villa.

Irlandia Płn. - Islandia 0:3

Małą sensację sprawili Islandczycy, którzy pewnie pokonali na wyjeździe Irlandię Płn. 3:0. Wyspiarze strzelili wszystkie bramki piłkarzom z Ulsteru już w pierwszej połowie.

GRUPA G

Luksemburg - Holandia 0:1

Choć obie reprezentacje dzieli w rankingach FIFA i UEFA przepaść, Holendrzy zdołali wygrać tylko 1:0. Jedyną bramkę tego spotkania strzelił Joris Mathijsen, który wykorzystał podanie z rzutu rożnego Robina van Persiego.

Rumunia - Bułgaria 2:2

Rumuni, choć prowadzili już 2:0 w spotkaniu z lokalnym rywalem, ostatecznie musieli zadowolić się tylko remisem. Nieuwaga w końcowej części gry kosztowała ich stratę dwóch punktów.

Białoruś - Albania 2:2

Albańczycy grali ambitnie do końca z teoretycznie lepszymi Białorusinami, co zaowocowało zdobyciem jednego punktu. Gospodarze dwukrotnie obejmowali prowadzenie w tym spotkaniu i dwukrotnie goście doprowadzali do remisu.