Komentator zwolniony za "terrorystę"

Australijski komentator krykieta Dean Jones wyleciał z pracy po tym, jak w czasie meczu nazwał reprezentanta Republiki Południowej Afryki, wyznawcę islamu, terrorystą.
"Terrorysta zdobył kolejną bramkę*" - powiedział Jones w czasie transmisji meczu Sri Lanka - RPA w Colombo. 45-letni Australijczyk, który sam był kiedyś reprezentantem kraju w krykiecie, myślał, że nikt go nie słyszy. W tym bowiem czasie w relacji przewidziana była przerwa na reklamę. Na jego nieszczęście telewizja SuperSport z RPA, która korzystała z sygnału dostarczanego przez stację Ten Sports z Dubaju, dla której Jones pracował, nie przerwała transmisji. Jego komentarz był więc wyraźnie słyszalny.

Bohaterem niewybrednego żartu był Hashima Amla (zobacz zdjęcie), muzułmanin, który rygorystycznie stosuje się do przepisów swojej wiary. Krykiecista z Durbanu nosi długą brodę z powodów religijnych, a gdy reprezentacja RPA podpisała sponsorski kontrakt z południowoafrykańskim browarem, Amla wynegocjował dla siebie specjalne warunki. Jego strój nie ma naszywek z nazwą piwa, bo islam zabrania picia alkoholu.

Jones natychmiast po meczu został zwolniony przez Ten Sports i dzień po swojej wpadce leciał już samolotem z Colombo do Melbourne. Stracił przy tym lukratywny kontrakt.

- Popełniłem wielką głupotę. To było idiotyczny, kuriozalny, dziwaczny żart - kajał się Jones i dodał: - Jest chyba tylko jeden kraj, który nie wykorzystuje czasu na reklamę - to Afryka Południowa.

- Najgorsze jest to, że to nie odpowiada moim przekonaniom. Nie mam nic do islamu. Wręcz przeciwnie - ponad połowa reprezentacji Pakistanu to moi przyjaciele, a to przecież muzułmanie - bronił się jeszcze Jones.

Australijczyk publicznie przeprosił Amlę. - Chciałem wyrazić swoje ubolewanie wobec Hashima Amly i całego zespołu RPA, więc napisałem do nich, aby wyrazić mój szczery żal.

Jones również osobiście spotkał się z Amlim, aby go przeprosić. Zawodnik RPA przyjął przeprosiny.

* w oryginale wicket. Wicket to mała brameczka w krykiecie, której rozbicie powoduje wyeliminowanie zawodnika drużyny przeciwnika.