Wszystko o Ruchu Chorzów przed startem II ligi

W Chorzowie najgłośniej tego lata dyskutowano o tym, czy Marek Wleciałowski zrobił dobrze, rezygnując z Mariusza Śrutwy. Decyzję młodego szkoleniowca obronią tylko zwycięstwa. Mariusz Klimek, główny sponsor ?niebieskich?, chce awansu!
Od spadku do II ligi, a stało się to już trzy lata temu, wszyscy w Chorzowie na coś czekają. Działacze na sponsora (ile to już razy Ruch był bliski podpisania umowy), byli piłkarze i trenerzy na zaległe pieniądze, kibice chcą najmniej, bo tylko zwycięstw.

Wszystkie "zachcianki" są ze sobą ściśle związane: zwycięstwa dadzą tak upragniony awans, który na pewno przyczyni się do napływu do klubu grubszej gotówki, a ta z kolei wypełni kieszenie oczekujących zniecierpliwionych wierzycieli. Oni co pół roku straszą Ruch, że nie otrzyma licencji na grę w II lidze.

Więc nic, tylko wygrywać! Seria dziesięciu kolejnych meczów bez porażki, którą Ruch zakończył rundę wiosenną, to już spory kapitał. Z jedenastki, która siała zamęt na drugoligowych stadionach, teraz zabraknie tylko Śrutwy. Chociaż nie brakuje i takich, którzy twierdzą, że "aż Śrutwy" - to właśnie oni są przekonani, że to wokół doświadczonego napastnika kręciło się życie szatni, a atmosfera w zespole była z każdym dniem lepsza.

Ile było w tym prawdy, pokażą pierwsze mecze, faktem jest jednak, że trener Wleciałowski nigdy nie widzi na boisku indywidualności, tylko dobrze rozumiejący się kolektyw. Lubi stawiać na atletów: Tomasz Balul, Grzegorz Baran czy nowy nabytek Grzegorz Misiura to piłkarze, których nie da się przewrócić i zabiegać.

Zespół trenera Wleciałowskiego musi przede wszystkim dobrze bronić, a dopiero potem szukać drogi do bramki przeciwnika. Ruch ma fachowców od obu zadań. Ciężar strzelania bramek pewnie nadal będzie spoczywał na doświadczonym 33-letnim Grażvydasie Mikulenasie, którego będzie wspomagał Piotr Ćwielong. Młody napastnik zdał ostatnio maturę i - jak sam zapewnił - teraz głowę będzie miał wolną od szkolnych trosk i będzie już tylko kombinował, jak tu przechytrzyć bramkarza.

Będzie łatwiej, jeżeli formę z wiosny utrzyma Michał Pulkowski, a Wojciech Grzyb - nowy kapitan "niebieskich" - nadal będzie dogrywał piłki z precyzją lasera.

O nowych piłkarzach trudno mówić, czy będą wzmocnieniami, czy tylko uzupełnieniem składu. Najbliżej miejsca w podstawowej jedenastce jest Tomasz Sokołowski. 36-letni już piłkarz może dodać drużynie wiary nie tylko na boisku, ale i w szatni. Liczę, że to właśnie "Sokół" ryknie na młodych, gdy porażka będzie zaglądać w oczy.

Przegrany sparing z Koszarawą i zakusy Zagłębia Lubin na Sebastiana Nowaka, niestety, budzą obawy, czy Ruch ma pewniaka do obsady bramki.

Jarosław Paśnik broni nierówno, Przemysław Norko po powrocie z Albanii i długich tygodniach oczekiwania na certyfikat wciąż goni formę. Jest jeszcze Andrzej Szyszko, ale ten po czterech latach spędzonych w Wigrach Suwałki też pewnie cieszy się, że w ogóle może być piłkarzem Ruchu.

Ruch Chorzów

Bramkarze

Przemysław Norko29.03.79Partizani Tirana
Sebastian Nowak13.01.82Górnik Jastrzębie Zdrój
Jarosław Paśnik19.02.83Polonia Warszawa
Andrzej Szyszko9.02.79Wigry Suwałki
Obrońcy

Ireneusz Adamski22.08.74 Gawin Królewska Wola
Tomasz Balul12.08.83wychowanek
Grzegorz Baran23.12.82Górnik Wieliczka
Wojciech Grzyb21.12.74Odra Wodzisław Śląski
Marcin Klaczka13.08.73Ruch Radzionków
Wojciech Myszor9.03.72Odra Wodzisław Śląski
Damian Lis15.01.89wychowanek
Michał Osiński5.09.78 Świt NDM
Pomocnicy

Grzegorz Bonk26.01.77Ruch Radzionków
Michał Brzozowski26.03.88wychowanek
Grzegorz Domżalski21.11.83Drwęca NML
Przemysław Łudziński3.02.83Amica Wronki
Marcin Makuch3.04.80Podbeskidzie Bielsko-Biała
Grzegorz Misiura3.06.81Drwęca Nowe Miasto Lubawskie
Józef Misztal11.02.78Stadion Śląski
Michał Pulkowski1.01.79Znicz Pruszków
Adrian Sobczyński9.09.77Heko Czermno
Tomasz Sokołowski I21.09.70Górnik Łęczna
Napastnicy

Piotr Ćwielong23.04.86Stadion Śląski Chorzów
Grażvydas Mikulenas16.12.73Zawisza Bydgoszcz (2)
Grzegorz Misura3.06.81Drwęca NML


Trener: Marek Wleciałowski

II trener: Tomasz Fornalik

Trener bramkarzy: Ryszard Kołodziejczyk

Kierownik drużyny: Jarosław Barteczko (od 1 sierpnia)

Przyszli: Adamski, Domżalski, Misiura, Osiński, Sobczyński, Sokołowski, Szyszko, Misztal, Lis, Brzozowski.

Odeszli: Tadeusz Bartnik (GKS Katowice?), Dawid Basta (Kolejarz Stróże), Krzysztof Bizacki (Koszarawa Żywiec), Tomasz Foszmańczyk (Polonia Bytom), Łukasz Janoszka (Walka Makoszowy?), Marcin Kośmicki (Jagiellonia Białystok), Mateusz Markiewicz (Walka Makoszowy?), Piotr Petasz (ŁKS Łomża), Grzegorz Rajman (leczy kontuzję), Michał Smarzyński (Gryf Wejherowo?), Tomasz Starowicz (Koszarawa Żywiec), Mariusz Śrutwa (koniec kontraktu), Rafał Wawrzyńczok (Walka Makoszowy?).Dla Gazety

Edward Herman, były piłkarz Ruchu, mistrz Polski 1968

Staram się być na każdym meczu "niebieskich", śledzę, co się dzieje w klubie na co dzień i myślę, że po trzech latach walki o utrzymanie przyszedł czas na powrót do I ligi. Końcówka rundy wiosennej pokazała, że Ruch ma zespół, który może wygrać i powalczyć z każdym. Teraz czekam na powtórkę. W sparingach było słabo, ale to są tylko sparingi. Dużo zmian, dużo młodzieży. O punkty gra się jednak inaczej.

O wzmocnieniach nie będę się wypowiadał, bo to, czy są to wartościowi piłkarze, pokaże dopiero boisko. Fakt, że z drużyną pożegnali się Mariusz Śrutwa czy Krzysztof Bizacki według mnie oznacza, że trener ma na ich miejsce równie dobrych, jak nie lepszych, piłkarzy. Co do Śrutwy, to każdy wie, jakim jest człowiekiem - jednym zdaniem: gada za dużo! Ale piłkarzem jest dobrym. Myślę, że mógł jeszcze pograć, chociaż do zimy. Gdyby widział, że nie ma dla niego miejsca w składzie, może sam powiedziałby "dość". Po jego odejściu bramki nadal musi strzelać Mikulenas. Lubię chłopaka, to bardzo mądry piłkarz. Nie marnuje stuprocentowych okazji, bramkarze boją się takich zawodników. Co do bramkarzy, to każdy ma coś na sumieniu. Wierzę jednak, że Rysiek Kołodziejczyk [trener bramkarzy - przyp. red.] przygotowuje ich do sezonu jak trzeba.

not. todWarto wiedzieć

Adres: ul. Cicha 6, Chorzów

Telefon: 032 241 75 54

Prezes: Katarzyna Sobstyl

Strony internetowe: www.ruch.chorzow.pl oraz www.ruch.chorzow-online.pl

E-mail: ruch@ruch.chorzow.pl

Ceny biletów: 25 zł (trybuna główna), 15 zł (trybuna dolna), 10 zł (pozostałe sektory), 7 zł (klub kibica), kobiety i dzieci do lat 12 wchodzą na stadion za darmo (miejsca w sektorze rodzinnym)

Ceny karnetów: 1 tys. zł - karnet VIP (loża + parking), 400 zł - karnet VIP Przyjaciel Klubu, 180 zł - trybuna główna, 110 zł - trybuna dolna, 70 zł - pozostałe sektory, 50 zł - Klub Kibica.Mecze u siebie

11 sierpnia (pt.): Odra Opole, godz. 19

25 sierpnia (pt.): Śląsk Wrocław, godz. 19

1 września (pt.): KSZO, godz. 19

15 września (pt.): Miedź Legnica, godz. 19

29 września (pt.): Zawisza (2), godz. 19

13 października (pt.): Jagiellonia, godz. 19

20 października (pt.): Stal Stalowa Wola, godz. 19

3 listopada (pt.): Lechia Gdańsk, godz. 19