TVP i Polsat walczą o kibiców

Rusza mudial w telewizji. TVP pokaże mecze Polaków, a Polsat hity dla koneserów. Jest o co walczyć - finał przed czterema laty oglądało ponad 9 mln kibiców, zaś mecz Polska - Korea na tamtym mundialu aż 8 mln, choć był rozgrywany we wtorek o 13.30.
Sylwetki komentatorów według Jerzego Łyżwy

Otwarty Polsat nie ma meczów Polaków, ale zobaczymy w nim m.in. po dwa mecze Brazylii, Anglii, Holandii i Francji. W Polsacie będą największe hity fazy grupowej jak Holandia - Argentyna, Szwecja - Anglia czy Czechy - Włochy.

Studio meczowe będzie się zaczynało się pół godziny przed meczem - gdy Polsat będzie przerzucał się na sygnał Polsatu Sport Extra (który mundial pokazuje niemal non stop).

Nowością będzie udział w studiu publiczności (grupa ok. 80 kibiców), na wzór niemieckiego magazynu RAN z SAT 1.

Oprócz widzów w Warszawie będzie też m.in. znany już kibicom reprezentacji kucharz Robert Sowa, który ugotuje coś "pod mecz", i ekspert Andrzej Strejlau.

Mózg relacji mundialowych Polsatu będzie się jednak znajdował w Niemczech, gdzie będzie drugie studio, reporterzy i kolejni eksperci - Antoni Piechniczek i Józef Młynarczyk. W niemieckim studiu, z którym Warszawa będzie się łączyć, pojawią się byli reprezentanci Polski - m.in. Tomasz Hajto, Tomasz Wałdoch, Grzegorz Lato i Andrzej Szarmach.

W Polsacie mecze komentować będą: Mateusz Borek, Bożydar Iwanow, Roman Kołtoń, Paweł Wójcik, Przemysław Pełka, Tomasz Włodarczyk i Marcin Feddek. Podstawowa para to Mateusz Borek i Roman Kołtoń - oni poprowadzą najważniejsze spotkania. Bożydar Iwanow mecze będzie komentował w towarzystwie Wojciecha Kowalczyka. Pozostali komentatorzy będą komentować samodzielnie.

Widzowie otwartego Polsatu zobaczą jeszcze godzinny wieczorny magazyn podsumowujący dzień - codziennie po 23. Prawdziwa uczta czeka widzów Polsatu Sport Extra, gdzie mundial w zasadzie nie będzie schodził z anteny (np. gdy zacznie się Wimbledon, będzie on pokazywany wyłącznie w Polsacie Sport). Blok mundialowy będzie codziennie od 14 do 23.30. Ale w niektóre dni PSE pokaże nawet ponad 10 godzin relacji. Oprócz meczów będą m.in. reportaże, komentarze, wywiady, relacje na żywo ze wszystkich konferencji prasowych reprezentacji Polski. W PSE na czas MŚ wszystko będzie podporządkowane mundialowi. W pracę nad relacjami będzie zaangażowanych 140 osób.

TVP z Dudkiem i Frankowskim

Siłą napędową relacji w telewizji publicznej mają być transmisje z meczów reprezentacji Polski, które w paśmie otwartym będzie można zobaczyć jedynie w TVP.

Stacja przewiduje w sumie 64 godziny relacji z MŚ oraz 23 godziny powtórek i skrótów, które będzie można zobaczyć w wieczornych programach "Noc kibica" (będą m.in. skróty meczów transmitowanych danego dnia na Polsacie).

TVP wysyła do Niemiec 31-osobową ekipę (dziennikarze, technicy, redaktorzy). Dodatkowe 80 osób będzie pracować nad mundialem w Warszawie. Spotkania będą komentować: Dariusz Szpakowski, Jacek Jońca, Maciej Iwański i Tomasz Jasina. Obok komentatorów na zmianę usiądą eksperci: Włodzimierz Lubański, Grzegorz Mielcarski i Mirosław Trzeciak. Studio w Warszawie, gdzie po raz pierwszy pojawi się plazmowy ekran do analizy taktycznej meczów, poprowadzą Włodzimierz Szaranowicz i Przemysław Babiarz. Ekspertami TVP będą: Jacek Gmoch, Andrzej Zamilski i Maciej Szczęsny. W studiu pojawią się też pominięci przez Pawła Janasa w nominacjach Jerzy Dudek i Tomasz Frankowski.

Ekipy reporterskie w Niemczech: Rafał Patyra będzie śledził każdy ruch reprezentacji Pawła Janasa w codziennym programie "Biało-czerwoni" o 18.50 w TVP 2. Będą relacje z Barsinghausen, gdzie stacjonuje polska ekipa, wywiady w piłkarzami i trenerami. Drugi reporter Jacek Kurowski będzie nadawał relację z innych aren, a podczas meczów Polaków będzie rozmawiał z naszymi zawodnikami i trenerem Pawłem Janasem po spotkaniu. Nową twarzą w TVP będzie pochodzący z Brazylii, ale świetnie mówiący po polsku Mark Rafael, który będzie relacjonował poczynania naszych grupowych rywali, a także latynoskich gwiazd mistrzostw - głównie Brazylii.

Oprócz samych meczów, skrótów, powtórek i reportaży w TVP podczas MŚ będzie można zobaczyć też magazyn "Siła futbolu" (w weekendy ok. 16.20 w TVP 1) - realizowany przy współpracy kilkunastu stacji telewizyjnych dokument o kibicach. Janusz Zaorski specjalnie dla TVP będzie też kręcił w Niemczech film o biało-czerwonych. Film zostanie wyemitowany 8 lipca, czyli w przeddzień finału. - Mamy nadzieję, że dokument będzie jeszcze wtedy niedokończony - mówi Robert Korzeniowski, szef sportu w TVP.

Wszystkie mecze tylko w Polsacie Sport

W otwartym Polsacie i TVP będzie można zobaczyć na żywo 57 spotkań mundialu. Nie będzie siedmiu spotkań: Australia - Japonia, Korea Płd. - Togo, Portugalia - Iran, Włochy - USA, Iran - Angola, Ghana - USA i Ukraina Tunezja. Wszystkie 64 mecze na żywo pokaże wyłącznie kodowany Polsat Sport Extra. Ten kanał nie jest dostępny we wszystkich sieciach kablowych (np. niedawno umowę podpisało UPC). Jeśli w naszej kablówce nie ma tego kanału, potrzebna będzie platforma cyfrowa Polsatu. Koszt to 199 zł (tylko kosztuje najtańszy tuner z anteną) plus abonament familijny na minimum 13 miesięcy za 29,90 zł miesięcznie i pakiet sportowy za 8,90 zł miesięcznie. W czasie mundialu trwa promocja - abonamet na czas mistrzostw jest gratis, ale umowę trzeba podpisać na minimum 13 miesięcy. PSE można kupić w ok. 1000 punktów sprzedaży na terenie Polski. Montaż zamiawia się w punkcie sprzedaży. Zazwyczaj zamontownie i uruchomienie zestawu nie trwa dłużej niż jeden dzień.Sportowe hity w TV

1. Olimpijski konkurs na dużej skoczni, Salt Lake City 2002 - 13,2 mln widzów

2. Finał MŚ 1998 Francja - Brazylia - 12,95 mln widzów

3. Konkurs PŚ, Zakopane 2003 - 12,1 mln widzów

4. Eliminacje ME: Polska - Anglia 1999 - 10,1 mln widzów

5. MŚ w narciarstwie klasycznym 2001, konkurs na dużej skoczni - 9,9 mln widzów

6. Finał ME 2004 Portugalia - Grecja 9,5 mln widzów

7. Turniej Czterech Skoczni, Oberstdorf 2001 - 9,4 mln widzów

8. Finał MŚ 2002 Brazylia - Niemcy - 9,3 mln widzów

9. Finał ME 2000 Francja - Włochy - 8,8 mln widzów

10. MŚ w narciarstwie klasycznym 2001, konkurs na średniej skoczni - 8,3 mln widzów

11. Eliminacje MŚ: Polska - Norwegia (2001) - 8,1 mln widzów

12. Finały MŚ 2002 Korea Południowa - Polska - 8,0 mln widzów (13.30 we wtorek)

13. Eliminacje ME: Polska - Szwecja (1999) - 7,7 mln widzów

14. Finały ME 2000 Anglia - Niemcy - 5,0 mln widzów

15. Otwarcie MŚ 2002 Francja - Senegal 3,59 mln widzów - mecz rozgrywany o 13.30

Czyjego komentarza będziesz najchętniej słuchał podczas relacji z mundialu?