GP Szwecji. Gollob, uważaj na Zagara

Najlepsi żużlowcy świata będą dziś rywalizować w szwedzkiej miejscowości Eskilstuna. Jason Crump i Tony Rickardsson są faworytami trzeciego w tym sezonie turnieju Grand Prix.
Stadion w Eskilstunie mieści tylko 12 tysięcy kibiców, a organizatorzy cieszą się, gdy obiekt wypełniony jest chociaż w połowie. Firma Benfield Sports International (właściciel cyklu GP - przyp. red.) nie była w stanie przeprowadzać zawodów w metropoliach takich jak Goeteborg i wstydliwie wycofała się na północne rubieże Szwecji. Dla polskich żużlowców to nawet lepiej, bo żaden z nich nie czuł się dobrze na torach tymczasowych, budowanych tylko na potrzeby Grand Prix tylko na kilka dni.

Najlepszy z biało-czerwonych Tomasz Gollob jest na razie trzeci w klasyfikacji generalnej, ale musi uważać na Słoweńca Mateja Zagara, którego wyprzedza tylko dzięki niższemu numerowi na plastronie (czyli dzięki wyższemu miejscu w klasyfikacji generalnej poprzedniego cyklu).

Faworytem do triumfu w Szwecji jest tradycyjnie już w tym sezonie Jason Crump (45 pkt w klasyfikacji GP 2006). Australijczyk zwyciężył w Eskilstunie przed rokiem i jak dotąd jeździ najrówniej ze wszystkich zawodników. Dwa razy, w Krsko i Wrocławiu, był w finałowej czwórce. Dzieki temu ma już przewagę nad rywalami. Drugiego w klasyfikacji Nicki Pedersena wyprzedza o 6 punktów.

Niewiadomą jest za to postawa 6-krotnego mistrza świata Tony'ego Rickardssona. To już ostatni rok startów Szweda, który jesienią oficjalnie zakończy karierę. W tym roku w Grand Prix Rickardsson jest szósty (22 pkt), rozprasza się jeszcze w dodatku startami w rajdach samochodowych, których jest wielbicielem Apetyt na zwycięstwo ma również Anglik Scott Nicholls, zawodnik miejscowej Smederny.

Zupełnie inne cele niż światowej czołówce przyświecają ostatniemu po dwóch turniejach Piotrowi Protasiewiczowi - ostatniemu w klasyfikacji. Bydgoszczanin kilka tygodni temu zmagał się z problemami rodzinnymi, później tłumaczył się też kłopotami sprzętowymi. W Eskilstunie sukcesem dla Protasiewicza będzie zajęcie miejsca innego, niż ostatnie.

Lista startowa GP Szwecji w Eskilstunie (w nawiasie numer na plastronie):

1. (16) Fredrig Lindgren (Szwecja) - dzika karta

2. (10) Antonio Lindbaeck (Szwecja)

3. (14) Piotr Protasiewicz (Polska)

4. (3) Leigh Adams (Australia)

5. (11) Jaroslaw Hampel (Polska)

6. (4) Nicki Pedersen (Dania)

7. (1) Tony Rickardsson (Szwecja)

8. (5) Greg Hancock (USA)

9. (9) Scott Nicholls (W. Brytania)

10. (2) Jason Crump (Australia)

11. (6) Bjaerne Pedersen (Dania)

12. (7) Tomasz Gollob (Polska)

13. (12) Lee Richardson (W. Brytania)

14. (13) Matej Zagar (Słowenia)

15. (15) Niels Kristian Iversen (Dania)

16. (8) Andreas Jonsson (Szwecja)

Czołówka klasyfikacji generalnej MŚ

1. Crump 45

2. N.Pedersen 39

3. Gollob 27

4. Zagar 27

5. Hancock 25

6. Rickardsson 22

7. Hampel 20

...

16. Protasiewicz 4

Pozostałe turnieje GP:

3 czerwca, Cardiff

24 czerwca, Kopenhaga

29 lipca, Lonigo

12 sierpnia, Malilla

26 sierpnia, Praga

9 września, Daugavpils

23 września, Bydgoszcz

Poprzednio w Eskilstunie:

1. Jason Crump (Australia), 2. Tony Rickardsson (Szwecja), 3. Bjarne Pedersen (Dania) ... 10. Tomasz Gollob (Polska), 13. Tomasz Chrzanowski (Polska)