Jeździeckie sławy w Warszawie

Z udziałem blisko stu zawodników z 16 krajów rozpoczęły się w czwartek w hali warszawskiego Torwaru międzynarodowe zawody jeździeckie oraz finał Pucharu Świata Ligi Europy Centralnej - ComputerLand Toyota World Cup.
W pierwszym konkursie Pucharu Nadziei w ujeżdżeniu zwyciężyła Dominika Zdanowicz (LKS Nadwiślanin Kwidzyn) na koniu Synchron. Drugi konkurs w skokach wygrała Małgorzata Wardzała (LKJ Klikowa) na Oparze.

Do niedzieli odbędzie się 18 konkursów z łączną pulą nagród 300 tys. zł. W konkurencji skoków i ujeżdżeniu jeźdźcy rywalizować będą także o prawo startu w finale Pucharu Świata w Kuala Lumpur.

W bieżącym sezonie, w ramach Ligi Europy Centralnej, odbyło się 16 zawodów. Po nich w klasyfikacji prowadzą Grzegorz Kubiak (KJ Garo Zaborów)- 117 pkt i Rosjanka Lubow Koszetowa - 114 pkt. Szansę wywalczenia prawa startu w Kuala Lumpur ma jeszcze dwóch Polaków - Krzysztof Ludwiczak (Wechta Rosnówko) i Jacek Zagor (KJ Largo Sport Łoś). Na potrzeby ComputerLand Toyota World Cup przygotowano w hali Torwaru parcours o powierzchni 2100 m kw., obok zbudowano stajnie (185 boksów) według wymagań Międzynarodowej Federacji Jeździeckiej (FEI), zadaszoną rozprężalnię, przenośną kuźnię. Podłoże, na którym startować będą jeźdźcy, to ... 1500 ton specjalnego piachu (zwykły jest zbyt śliski), zmieszanego ze sztucznymi dodatkami aby posiadał jednolitą wilgotność, odpowiednią elastyczność i spójność.