Paryż-Nicea - zwycięstwo Landisa

Floyd Landis wygrał pierwszy tegoroczny wyścig z cyklu Pro-Tour i został liderem prestiżowego rankingu. O dziewięć sekund wyprzedził Hiszpana Patxi Vilę. Liderem ?wyścigu ku słońcu?, jak potocznie nazywa się wyścig Paryż - Nicea, Amerykanin był od środy, kiedy zajął drugie miejsce na etapie do Saint-Etienne. Jego pozycja była zagrożona tylko wczoraj, kiedy upadł na jednym ze zjazdów w pobliżu Nicei. Nikt z jego rywali tego nie wykorzystał. Amerykanin szybko się pozbierał i dojechał na Promenades des Anglaises w głównej grupie, 18 sekund za zwycięzcą wczorajszego etapu Szwajcarem Markusem Zbergiem.

Wygrywając we Francji, 30-letni kolarz odniósł największy sukces w karierze. Do tej pory, tak jak wielu amerykańskich zawodników, był w cieniu Lance'a Armstronga. Pracował w latach 2002-04 na jego zwycięstwa w Tour de France, po czym powiedział dość. Przeniósł się dwa lata temu do szwajcarskiego zespołu Phonak. Został w nim liderem, ale pierwszy raz wykorzystał to w wyścigu wieloetapowym dopiero teraz.

Na ostatnim etapie z wyścigu wycofał się Tom Boonen. Belgijski mistrz świata wygrał trzy etapy (ale pod nieobecność innych czołowych sprinterów), czyli zrobił to, co miał do zrobienia. Na dobrą pozycję w klasyfikacji generalnej nie miał szans. W najbliższą sobotę czeka go wyścig Milan - San Remo, pierwszy poważny klasyk w tym roku.