Turyn 2006. Polska bez medalu?

Ilu polskich sportowców pojedzie na igrzyska do Turynu? Na dziś - 35, ale PKOl myśli, że będzie ich 40. Czego się od nich oczekuje? Kowalczyk, Krężelok i Siudkowie mają być w ósemce. PZN nie chce na razie zdradzić, jakie zadanie będzie miał Małysz.
Igrzyska za 35 dni. I dokładnie tylu sportowców z Polski zapewniło sobie na razie przepustkę olimpijską. - 35 wypełniło międzynarodowe lub krajowe minima, ale spodziewamy się, że do 18 stycznia do zatwierdzenia składu przez PKOl będą to 40-42 osoby - mówi "Gazecie" Zbigniew Pacelt, szef polskiej misji olimpijskiej na Turyn. To mniej więcej tyle samo, co osiem lat temu w Nagano (41) i nieco więcej niż cztery lata temu w Salt Lake City (36). Cała polska ekipa razem z trenerami, lekarzami i działaczami będzie liczyć 80 osób.

Kto jeszcze do Turynu?

Kto jeszcze ma szansę jechać do Włoch? - Przede wszystkim łyżwiarze szybcy, bo nie skończyły się jeszcze kwalifikacje, a także snowboardziści. Tam światowe listy rankingowe nie zostały jeszcze zamknięte - mówi Pacelt, a jego zdaniem do igrzysk zakwalifikuje się co najmniej pięciu snowboardzistów (wśród nich Jagna Marczułajtis).

Szanse awansu do kadry mają też alpejczycy: Aleksandra Kluś, Agnieszka Gąsienica-Daniel i Wojciech Zagórski. Pojadą do Turynu, jeśli do 18 stycznia zajmą co najmniej 25. miejsce w zawodach PŚ (mało realne) lub 15. w Pucharze Europy (możliwe).

Szansę ma jeszcze para taneczna - Aleksandra Kauc i Michał Zych. Są na pierwszym miejscu na liście rezerwowej i jeśli Izrael zgłosi jedną, a nie dwie pary, Polacy wystartują w Turynie.

Czy zdobędziemy medal?

Minima wynikowe, czyli cele, jakie mają osiągnąć sportowcy, określają związki sportowe. W czwartek upłynął termin ich zgłaszania do Ministerstwa Sportu. - Minima spływają, będą upublicznione najwcześniej w przyszłym tygodniu - mówi Pacelt. Ministerstwo może jeszcze bowiem zmieniać cele sportowców po rozmowach ze związkami i z PKOl.

W Polskim Związku Narciarskim rzecznik prasowy Grzegorz Mikuła po konsultacji z przełożonymi odmówił wyjawienia celów stawianych Adamowi Małyszowi. - Nie chcemy nic ukrywać, ale cały czas nie ma składu kadry skoczków i nie chcemy wprowadzać zamieszania - powiedział. Jeśli PZN nie będzie oczekiwał medalu od Małysza, to będzie oznaczać, że w Polsce medalu nie oczekuje się od nikogo.

PZN bez problemów podał cele dla innych swoich dyscyplin. Biegacze Justyna Kowalczyk i Janusz Krężelok mają być co najmniej na ósmych miejscach, a Maciej Kreczmer w szesnastce. Wśród alpejczyków największe oczekiwania są wobec Katarzyny Karasińskiej, która zdaniem PZN powinna znaleźć się powyżej piętnastego miejsca w slalomie. Cel minimum dla Dagmary Krzyżyńskiej i Michała Kałwy, którzy też wystartują jedynie w konkurencjach technicznych, to miejsca w dwudziestce.

Łyżwiarstwo figurowe? - Cel dla Doroty Zagórskiej Mariusza Siudka to minimum ósme miejsce - mówi "Gazecie" Ewa Kierzkowska, sekretarz generalny Polskiego Związku Łyżwiarstwa Figurowego.

- Medale? Ja liczę na Małysza, biatlonistów i Justynę Kowalczyk. Ale znajmy miejsce w szeregu, nie jesteśmy potęgą w sportach zimowych i każdy dobry wynik będzie miłym zaskoczeniem - podsumował Pacelt w rozmowie z PAP.

Za wyniki odpowiada Lipiec

Kto odpowiada za wyniki polskich sportowców na igrzyskach? Okazuje się, że nie PKOl, lecz Ministerstwo Sportu i jego szef Tomasz Lipiec. Nowy prezes PKOl Piotr Nurowski, który wygrał wybory ze Stefanem Paszczykiem, przekonywał podczas kampanii wyborczej, że to PKOl powinien odpowiadać za wyniki. Potem sprawa się rozmyła i nic się nie zmieniło. - Nowy prezes chciał przejąć odpowiedzialność, ale ministerstwo się nie zgodziło. PKOl odpowiada więc głównie za logistykę - podkreśla Pacelt.

Wiadomo już, że polscy sportowcy zamieszkają w trzech miejscach - Turynie, Sestiere (największa grupa i główna siedziba polskiej misji) i Bardonecchi. Skoczkowie będą poza wioską olimpijską, w Pinerolo, bo tak chciał trener Heinz Kuttin.

Kadra na Turyn

BIATLON. Mężczyźni: Tomasz Sikora, Wiesław Ziemianin, Grzegorz Bodziana, Michał Piecha, Krzysztof Pływaczyk. Kobiety: Magdalena Gwizdoń, Magdalena Grzywa, Katarzyna Ponikwia, Krystyna Pałka, Magdalena Nykiel.

ŁYŻWIARSTWO FIGUROWE. Para sportowa: Dorota Zagórska, Mariusz Siudek.

ŁYŻWIARSTWO SZYBKIE. Mężczyźni: Paweł Zygmunt, Witold Mazur, Konrad Niedźwiedzki. Kobiety: Katarzyna Wójcicka.

SHORT TRACK. Krystian Zdrojkowski, Karol Bobowicz.

SKOKI NARCIARSKIE. Adam Małysz, Kamil Stoch, Robert Mateja, Krystian Długopolski, Rafał Śliż, Marcin Bachleda.

BIEGI NARCIARSKIE. Mężczyźni: Janusz Krężelok, Maciej Kreczmer. Kobiety: Justyna Kowalczyk

NARCIARSTWO ALPEJSKIE. Mężczyźni: Michał Kałwa. Kobiety: Katarzyna Karasińska, Dagmara Krzyżyńska.

BOBSLEJE: Czwórka (plus rezerwowy): Dawid Kupczyk, Marcin Płacheta, Mariusz Latkowski, Piotr Drozd, Ireneusz Żurawich

SNOWBOARD: (listy rankingowe nie są jeszcze zamknięte).

Ile medali zdobędą Polacy w Turynie?