Mundial dla VIP-ów i szczęściarzy

Tylko wybrańcy mogą liczyć na bilety na piłkarskie mistrzostwa świata. Z ponad 11 tys. biletów na mecze grupowe aż 7140 PZPN sprzeda sponsorom i działaczom.
Jak zamówić i kupić bilet?

Strona internetowa PZPN przestała wczoraj działać, bo kilkaset tysięcy internautów rzuciło się na nią w poszukiwaniu zasad dystrybucji biletów z puli przyznanej polskiej federacji. FIFA sprzedaje bowiem część biletów bezpośrednio (można je kupować na stronie www.fifaworldcup.com), ale 8 proc. wejściówek przekazuje federacjom narodowym i one zajmują się ich sprzedażą.

- Zainteresowanie jest ogromne, spodziewamy się ok. 150 tys. zgłoszeń, dlatego na pewno nie obejdzie się bez losowania - mówi Zdzisław Kręcina, sekretarz generalny PZPN.

Oprócz skomplikowanej procedury ubiegania się o bilety (patrz ramka) oraz tego, że trzeba zdać się na los, na drodze zwykłych kibiców staną też tabuny VIP-ów i działaczy, których PZPN obdaruje wejściówkami.

Tylko 37 proc. biletów, które dostanie PZPN, trafi do publicznej sprzedaży (tak naprawdę - tylko 30 proc., bo 7 proc. to bilety dla klubów reprezentanta z zagranicy i z kraju). Oznacza to, że z 11 334 wejściówek na trzy spotkania grupowe aż 7140 biletów, czyli 63 proc. powędruje do sponsorów reprezentacji, najróżniejszych VIP-ów i działaczy "z terenu", od I ligi po C klasę! Dla przykładu na spotkanie z Ekwadorem "teren" dostanie 708 biletów.

- Każdy jest kibicem. Prezes klubu pierwszej ligi jest kibicem, ale działacz C-klasowej drużyny też! Z kolei sponsorzy wspierają naszą reprezentację i nie wyobrażamy sobie, żeby nie dostali za to nagrody - mówił na konferencji Kręcina. Dodał, że działacze "z terenu" to przecież "sól piłki" w naszym kraju. Na razie nie wiadomo, jak będzie wyglądała dystrybucja biletów dla VIP-ów. W regulaminie PZPN jest jednak wyraźnie zaznaczone, że kluby występujące w każdej klasie rozgrywkowej "mają mieć zapewnioną możliwość kupienia biletów". - Na jeden lub dwa mogą liczyć - mówił Kręcina. Tak więc prezesi Milanu Gołuszowice, LZS Zimna Wódka czy Siepietniczanki Siepietnicy występujących w C klasie też dostaną bilety.

Na bilet z puli dla VIP-ów może też liczyć np. prezes Polskiego Związku Lekkoatletyki Irena Szewińska czy trener reprezentacji siatkarzy Raul Lozano (bo przysługują one m.in. działaczom innych związków sportowych). - Jeśli pani Szewińska będzie chciała bilet, to oczywiście go dostanie - uśmiechał się Kręcina.

Jak PZPN tłumaczy się z takiej dystrybucji biletów? Po pierwsze, twierdzi, że to standard we wszystkich federacjach. - I tak zrobiliśmy ukłon w stronę kibiców, bo FIFA w modelowym podziale biletów dała do publicznej sprzedaży 30 proc. wejściówek, a my - aż 37 proc.! Niemcy ze swojej puli też dają tylko 30 proc. do sprzedaży publicznej, reszta idzie dla działaczy i sponsorów - podkreślają w PZPN.

Związek szczyci się też, że tym razem zrezygnował z dystrybucji biletów przez biura podróży, z czym było zawsze mnóstwo kontrowersji, bo np. okazywało się, że biuro prowadził jeden z działaczy PZPN i dorabiał sobie na boku. - Jeśli biura chcą organizować wyjazdy na mundial, to muszą robić to przez FIFA, a nie przez PZPN - powiedział Kręcina.

W PZPN chyba wyczuwają jednak, jaka będzie reakcja większości kibiców na taki podział biletów, bo rzecznik prasowy PZPN Michał Kocięba już zwrócił się z apelem do mediów, by nie zapominały o informowaniu kibiców, że bilety... można też zamówić poza PZPN, czyli na stronie internetowej FIFA. - My mówimy tylko o puli biletów z PZPN, a chodzi przecież, aby na MŚ było jak najwięcej polskich kibiców, dlatego zachęcamy do kupowania wejściówek ze strony FIFA - stwierdził Kocięba.

Pula biletów PZPN

FIFA przyznała PZPN 8 proc. biletów na każdy mecz z udziałem reprezentacji Polski. Liczba biletów na spotkanie zależy od pojemności stadionów.

Faza grupowa (bilety w puli PZPN)

9 czerwcaGelsenkirchenPolska - Ekwador3732
14 czerwcaDortmundPolska - Niemcy4515
20 czerwcaHanowerPolska - Kostaryka3087
suma 11 334

II runda

1/8 finału3663
ćwierćfinał3692
półfinał4370
o 3. miejsce3587
finał4935
suma 16 600
Całkowita pula PZPN 27 934

Ceny biletów

Są cztery kategorie cenowe biletów - za 100 (kat. I), 60 (kat. II), 45 (kat. III) i 35 euro (kat. IV). Osobna kategoria to bilety dla niepełnosprawnych (wraz z osobą towarzyszącą), które też kosztują 35 euro. Bilety I kategorii to miejsca z boku boiska, najtańsze - za bramkami. FIFA podzieliła już pulę biletów PZPN ze względu na cenę. I tak np. spośród 3732 biletów na mecz Polski z Ekwadorem PZPN dostał 749 biletów po 100 euro, 1076 po 60 euro, 973 po 45 euro i 934 najtańszych. Od 1/8 finału bilety są droższe, np. karta wstępu na spotkanie tej fazy kategorii I kosztuje 120 euro, a kat. IV - 45 euro. Szczegóły są dostępne na stronie http://bilety.pzpn.pl.

Podział biletów z puli PZPN

Zwykli kibice

30 proc. - sprzedaż publiczna i ewentualne losowanie przeprowadzone komputerowo

5 proc. - sprzedaż publiczna, ale wyłącznie dla kibiców zrzeszonych w stowarzyszeniach Kibiców Reprezentacji Polski

2 proc. - sprzedaż publiczna, ale wyłącznie dla kibiców z zagranicy zrzeszonych w polonijnych klubach reprezentanta (bez Niemiec)

VIP-y i działacze

19 proc. - sponsorzy i partnerzy reprezentacji Polski (pracownicy firm: Telekomunikacja Polska SA, browary Tyskie, Lech, Kreisel, Puma, hotelu Sheraton itd.)

19 proc. - Wojewódzkie i Okręgowe Związki Piłki Nożnej i kluby od III ligi aż do klasy C (każdemu przysługują po dwa-trzy bilety, np. klubom Naprzód Długomiłowice i LZS Zimna Wódka). Regulamin sprzedaży biletów PZPN mówi, że "klub z każdej klasy rozgrywkowej ma mieć możliwość zakupu biletów".

13 proc. - działacze PZPN oraz zaproszone przez związek VIP-y, m.in. politycy.

12 proc. - wszystkie kluby Orange Ekstraklasy (po 5 szt.) i II ligi (po 3 szt.), zawodnicy i Sztab Reprezentacji Polski (dla osób towarzyszących, np. żon i dzieci), przedstawiciele Klubu Wybitnego Reprezentanta, prasa, radio i TV (chodzi głównie o dziennikarzy, którzy nie są akredytowani, np. o redaktorów naczelnych, jeśli chcieliby pojechać), przedstawiciele Canal+ i Orange (jako partnerzy PZPN), Polskie Związki Sportowe (PZLA, PZPS, Polski Związek Łuczniczy itd.), PKOl.

Przykładowy podział biletów na mecz z Ekwadorem

Cała pula PZPN - 3732 biletów

Zwykli kibice - 1386 (37 proc.)

1120 - sprzedaż otwarta

185 - kibice polonijni

74 - Kluby Kibica Reprezentacji

7 - niepełnosprawni (odrębna pula)

VIP-y i działacze - 2356 (63 proc.)

708 - przedstawiciele sponsorów

708 - działacze z terenu

484 - działacze PZPN i ich goście

446 - działacze z klubów I i II ligi plus inne związki sportowe itd.