Szarapowa lepsza od Davenport

Maria Szarapowa, Lindsay Davenport, Amelie Mauresmo i Mary Pierce awansowały do półfinałów kobiecego Masters w Los Angeles. Davenport zapewniła też sobie pierwsze miejsce w rankingu WTA na koniec roku.
Dokonała tego nadspodziewanie wcześnie, bo już po trzecim dniu kończącej sezon imprezy (pula nagród 3 mln dol.). Ostatnie mecze w grupach, które rozpoczęły się dziś o 3 w nocy polskiego czasu, zadecydują jedynie o zestawie par finałowej czwórki.

Niespodzianką jest bardzo dobra postawa obu Francuzek, które pozbawiły szans na awans z grupy "czarnej" faworyzowaną Belgijkę Kim Clijsters. Pierce wygrała z nią we wtorek, a Mauresmo w dwóch setach pokonała ją dzień później. Clijsters na początku skarżyła się na niewyspanie i kłopoty z aklimatyzacją, po porażce z Mauresmo przyznała wreszcie, że nie jest w optymalnej formie. - Jestem rozczarowana, ale to widocznie nie mój czas, mój organizm chce już odpocząć. Mary i Amelie grają lepiej - stwierdziła Belgijka, której marzył się powrót na szczyt rankingu WTA po ponad dwóch latach przerwy.

Clijsters poczeka jednak co najmniej do stycznia, bo do półfinału, gwarantującego utrzymanie prowadzenia w rankingu, awansowała Lindsay Davenport. Amerykanka, która już po raz czwarty w karierze będzie na pierwszym miejscu na koniec roku, przegrała wczoraj po zaciętym meczu z obrończynią tytułu Marią Szarapową w grupie "zielonej", ale wcześniejsze zwycięstwa nad Patty Schnyder i Nadią Pietrową dały jej awans do najlepszej czwórki.

Największe wrażenie robi jednak 30-letnia Pierce. Łatwa wygrana z Jeleną Dementiewą była 500. w karierze. Wśród wciąż aktywnych zawodniczek tylko Davenport i Hiszpanka Conchita Martinez mają na koncie więcej zwycięstw. - Po pokonaniu Kim każdy kolejny mecz wydaje mi się spacerkiem - powiedziała Pierce, która o pierwsze miejsce w grupie "czarnej" zmierzy się z Mauresmo.

Wyniki:

Grupa Zielona.

Maria Szarapowa (Rosja) - Lindsay Davenport (USA) 6:3 5:7 6:4

Patty Schnyder (Szwajcaria) - Nadia Pietrowa (Rosja) 6:0 5:7 6:4

1.Davenport32-15:22
2.Szarapowa22-04:22
3.Schnyder31-23:51
4.Pietrowa20-21:40
Grupa Czarna

Amelie Mauresmo (Francja) - Jelena Dementiewa (Rosja) 6:2 6:3

1.Mauresmo22-04:02
2.Pierce22-04:12
3.Clijsters20-21:40
4.Dementiewa20-20:40