Bundesliga - koniec serii Bayernu!

Koniec rekordowej serii Bayernu Monachium! Mistrzowie Niemiec przegrali w sobotę 0:2 w Hamburgu z HSV i zakończyli serię zwycięstw na 15. Po czterech tygodniach przerwy w wyjazdowym meczu Bayeru z Werderem zagrał Jacek Krzynówek.

- Nie pobiją mojego rekordu - przeczuwał przed meczem w Hamburgu były kapitan Bayernu Thomas Helmer, mając na myśli sezon sprzed dziesięciu lat, kiedy bawarczycy wygrali siedem pierwszych spotkań. - I nawet dobrze by było, żeby Bayern przegrał. Przynajmniej liga będzie bardziej interesująca.

Podczas meczu na AOL Arena w Hamburgu już w 10. minucie gospodarze objęli prowadzenie. Po podaniu z głębi pola Piotra Trochowskiego piłka odbiła się od Alego Karimiego i zmyliła defensywę Bayernu. Na 20. metrze dopadł do niej Rafael van der Vaart, który pokonał Olivera Kahna.

Holenderski pomocnik to na razie najbardziej udany transfer do Bundesligi w tym sezonie. HSV zapłacili za niego Ajaksowi Amsterdam 5,1 mln euro, a 22-letni pomocnik w 16 meczach (liga, Intertoto, UEFA, Puchar Niemiec - HSV żadnego z nich nie przegrał) strzelił siedem goli, z czego cztery w lidze. Imponuje dryblingiem, przeglądem sytuacji i mimo drobnej postury nie daje sobą pomiatać rywalom. Aż dziwne, że nie było na niego chętnych w Hiszpanii czy Anglii.

Po stracie gola Bayern zaatakował - w ofensywie szarpał się Michael Ballack (przeciętny pierwszy mecz po kontuzji), na lewym skrzydle próbował czarować Ze Roberto, ale cóż z tego, skoro Bayern grał jednym napastnikiem. Roy Makaay w sobotę prezentował się fatalnie - nie oddał ani jednego strzału! Zresztą po świetnym początku sezonu (sześć bramek w trzech meczach) Holender nie zdobył gola w lidze od czterech kolejek.

Po przerwie trener Bayernu Felix Magath wzmocnił atak Peruwiańczykiem José Paolo Guerrero. Goście nadal atakowali, ale groźniejsze sytuacje stwarzał HSV. Kahn kilkakrotnie ratował zespół po strzałach Benjamina Lautha i Emile'a Mpenzy, ale w 62. minucie po uderzeniu Trochowskiego był bezradny. Urodzony w Tczewie 21-letni pomocnik przeszedł do Hamburga na początku tego roku z... Bayernu, gdzie spędził sześć lat w zespołach młodzieżowych, ale do pierwszego składu się nie przebił.

Najlepszą sytuację dla gości zmarnował brazylijski obrońca Lucio, który w 84. minucie z 11 metrów strzelił wysoko nad bramką. - Wygraliśmy zasłużenie, ale Bayern gra w innej lidze - mówił po meczu trener HSV Thomas Doll. - Akurat dzisiaj udało nam się im przeciwstawić. Mamy jednak zupełnie inne cele - przypomniał. - Cieszymy się, że ta seria zwycięstw jest już za nami i możemy skupić się na normalnej grze w piłkę - powiedział z kolei Kahn.

Po ostatnim gwizdku gospodarze tańczyli na środku boiska, a kibice szykowali się na piwo - przed 7. kolejką browar Bitburger ogłosił, że fani zespołu, który pierwszy pokona Bayern, dostaną 10 tys. litrów piwa.

Kolejne spotkanie dzięki Ivanowi Klasnicovi i Miroslavovi Klose wygrał Werder Brema (2:1 z Bayerem). Obaj napastnicy strzelili już 13 goli w tym sezonie. W Bayerze dziesięć minut zagrał Krzynówek, który wrócił po kontuzji zerwania mięśnia podkolanowego. Zespół z Leverkusen doznał pierwszej porażki z tymczasowym trenerem Rudim Völlerem na ławce. Kandydata na nowego szkoleniowca Bayeru nie widać - w niedzielę odmówił Matthias Sammer, a Voeller od tygodnia zaznacza, że taka rola go nie interesuje. Spekuluje się, że Bayer poprowadzi Lothar Matthaeus, który nie przyjął pracy w PAOK Saloniki.

Euzebiusz Smolarek (Borussia Dortmund) rozegrał całe spotkanie w Mainz, ale tym razem gola nie strzelił. Poważnej kontuzji kolana (prawdopodobnie zerwanie wiązadła) doznał Jan Koller, który może pauzować nawet pół roku. - To niemożliwe. Nie mamy już napastników - trener Borussi Bart van Marwijk był załamany. Dwa tygodnie temu identycznej kontuzji doznał inny snajper - Cedric van der Gun.

Bartosz Bosacki (Nürnberg), Dariusz Żuraw (Hannover) i Tomasz Wałdoch (Schalke) nie grali.

ARMINIA BIELEFELD - BORUSSIA MÖNCHENGLADBACH 0:2 (0:1): Kluge (32.), Neuville (68.)

HSV HAMBURG - BAYERN MONACHIUM 2:0 (1:0): van der Vaart (10.), Trochowski (62.)

FSV MAINZ - BORUSSIA DORTMUND 1:1 (0:0): Zidan (64. karny) - Metzelder (90.)

SCHALKE 04 - HANNOVER 96 2:0 (0:0): Lincoln (59.), Kuranyi (66.)

WERDER BREMA - BAYER LEVERKUSEN 2:1 (0:0): Klose (46.), Klasnic (77.) - Rolfes (54.)

VFL WOLFSBURG - EINTRACHT FRANKFURT 1:0 (1:0): Klimowicz (35.)

MSV DUISBURG - NÜRNBERG 1:0 (1:0): Kurth (28.)

VFB STUTTGART - KAISERSLAUTERN 1:0 (1:0): Tomasson (10.)

1.FC KOELN - HERTHA BERLIN 0:1 (0:0): Madlung (52.)