Grand Prix siatkarek - kolejna porażka Polek

Polska przegrała w sobotę z Brazylią 0:3 (22:25, 10:25, 23:25) w swoim drugim meczu w turnieju Grand Prix siatkarek w Tokio.
Po nokaucie, jaki w piątek przytrafił się Polkom w meczu z Japonią (0:3), zawodniczki Andrzeja Niemczyka trafiły w sobotę na rywala, który nie dawał im szans na pozbieranie się do kupy - Brazylię. Tym razem Niemczyk wystawił na pozycji rozgrywającej Katarzyną Skorupę (właśnie przeszła z Nafty Piła do Stali Bielsko-Biała), bo Grand Prix miało przede wszystkim przydać się jej i innej młodziutkiej rozgrywającej Izabeli Bełcik. Miało przyzwyczaić je do gry w dużych imprezach, przeciw wielkim rywalom i przysposobić do roli skutecznych zmienniczek doświadczonej Magdaleny Śliwy - mistrzyni Europy z 2003 r.

Niemczykowi zależało na tym, aby nasze rozgrywające nauczyły się grać szybkie, niskie piłki. W meczu z Japonią Bełcik robiła coś dokładnie odwrotnego i ułatwiła azjatyckim siatkarkom zadanie. Przeciw Brazylii Skorupie też nie szło najlepiej i Bełcik szybko wróciła na parkiet - już przy stanie 0:5 w pierwszej partii. Udało się wtedy na chwilę poprawić atak ze skrzydła, ustawić blok z Agatą Mróz w roli głównej i doprowadzić nawet do stanu 22:22.

Mecz z Brazylią trwał nawet krócej niż nieszczęsny pojedynek z Japonią, ale paradoksalnie Polki tym razem zagrały lepiej. Przytrafiły im się jednak dwie fatalne wpadki. Najpierw uległy w drugim secie aż 10:25 - tak wysoko nie przegrały jeszcze nigdy od czasu wprowadzenia punktacji do 25! Wreszcie w trzecim secie, najlepszym w swym wykonaniu, polski zespół stanął przed ogromną szansą na zwycięstwo. Prowadził 23:20 i grał naprawdę nieźle. I wtedy znów przytrafiło się coś, co trapi ostatnio Polki - seryjna strata punktów. Z 23:20 zrobiło się 23:25, co doprowadziło Niemczyka do skrajnego zdenerwowania. - Brak stabilizacji. Wciąż nam jej brakuje - kręcił głową trener Złotek.

Polska - Brazylia 0:3 (22:25, 10:25, 23:25)

Polska: Skorupa, Bamber, Rosner, Mróz, Skowrońska, Przybysz, Zenik (libero) oraz Mirek, Liktoras, Bełcik, Pycia.

Brazylia: Carol, Sheilla, Paula, Caroline, Valeskinha, Jaqueline, Fabi (libero) oraz Marcelle, Katia.