Sport.pl

Siatkarki rozpoczynają grę w Grand Prix

Meczem z Japonią zawodniczki Andrzeja Niemczyka rozpoczną dziś w Tokio rywalizację w żeńskim odpowiedniku Ligi Światowej. Wszystkie spotkania pokaże Eurosport.
Grand Prix zorganizowane jest jednak zupełnie inaczej niż męska Liga Światowa, która rozgrywana jest w stałych grupach na zasadzie dwa mecze u siebie i dwa na wyjeździe z każdym rywalem. Na koniec odbywa się zaś turniej finałowy.

Tymczasem Grand Prix to rozgrywki turniejowe. Wymyślili je przed 12 laty Azjaci i do dziś niemal całość rywalizacji toczy się na Dalekim Wschodzie. Niemal, bo dwa lata temu zrobiono wyjątek i jeden z turniejów zaplanowano w Europie. W 2005 r. odbędzie się on we włoskim Reggio di Calabria, w którym Polska nie zagra, bo jako miejsce swoich występów wylosowała wyłącznie Azję.

Zasada jest taka - w kilku miastach spotykają się po cztery zespoły i przez trzy dni grają każdy z każdym. Potem zespoły mieszamy i tworzymy z nich kolejne grupy. Potem jeszcze raz. I tak po Tokio Polska zagra jeszcze w Makau (1-3 lipca) i Bangkoku (8-10 lipca), a inne zespoły odwiedzą także Seul, Ningbo (Chiny), Manilę (Filipiny), Hongkong i Taipei (Tajwan). Na końcu tworzy się tabelkę zbiorczą - najlepsze ekipy grają w finale, a wszystkie zarabiają pieniądze w zależności od zajętych miejsc. Pula nagród wynosi w tym roku 1,295 mln dol.

Dla Polski to drugi start w historii, wywalczony po dramatycznych eliminacjach w Turcji jesienią 2004 r. Siatkarki nie są jednak zbyt zachwycone perspektywą gry w towarzyskim w sumie turnieju w dalekiej Azji. Głównie dlatego, że część zawodniczek, m.in. Dorota Świeniewicz i Małgorzata Glinka, została z tego obowiązku zwolniona.

Trener Andrzej Niemczyk mówi jednak, że Polska nie może zrezygnować z żadnej dużej imprezy. - Póki jesteśmy w czołówce światowej, nie możemy dać się z niej wypchnąć. Inaczej szybko do niej nie wrócimy - podkreśla.

Skład Polski na Grand Prix

ROZGRYWAJĄCE: Izabela Bełcik, Katarzyna Skorupa;

ATAKUJĄCE: Katarzyna Skowrońska, Joanna Kaczor;

ŚRODKOWE: Agata Mróz, Maria Liktoras, Sylwia Pycia, Natalia Bamber;

PRZYJMUJĄCE: Milena Rosner, Aleksandra Przybysz, Joanna Mirek;

LIBERO: Mariola Zenik.

Plan gier (czas polski) w Tokio

Polska - Japonia (piątek, 11 - transmisja Eurosport); Polska - Brazylia (sobota, 7.30 - retransmisja w Eurosporcie o 20); Polska - Korea Płd. (niedziela, 7.30 - retransmisja w Eurosporcie o 10.30)

W tegorocznym Grand Prix grają:

Brazylia, Chiny, Dominikana, Holandia, Japonia, Korea Płd., Kuba, Niemcy, Polska, Tajlandia, USA i Włochy.

Czołówka poprzedniego GP:

1. Brazylia,

2. Włochy,

3. USA

...

8. Polska.