Play off NBA: Awans Dallas Mavericks

Najstarszy zespół NBA Utah Jazz został wyeliminowany z play off już w pierwszej rundzie w nieprawdopodobnych okolicznościach. W decydującym piątym meczu pierwszej rundy koszykarze Dallas Mavericks przegrywali już nawet 17 punktami, ale wygrali w ostatnich sekundach.

W tym meczu zespół z Dallas prowadził łącznie tylko przez 29 sekund. A jednak wygrał, bo w ostatnich dziewięciu sekundach ani Bryon Russell ani Karl Malone nie potrafili trafić z czystych pozycji. Wcześniej rezerwowy center Mavs Calvin Booth, który niespodziewanie grał przez całą czwartą kwartę, zdobył zwycięskie punkty po podaniu najlepszego na boisku Michaela Finleya.

Wcześniej Jazz prowadzili nawet 17 punktami (na początku trzeciej kwarty), a jeszcze 10 minut przed końcem mieli 14 pkt. przewagi. W ostatniej kwarcie na punkty koszykarzy z Dallas próbował odpowiadać niemal wyłącznie Malone, ale sporo pudłował (w całym meczu przestrzelił 19 z 28 prób z gry). Być może wielki wpływ na to miała kontuzja kręgosłupa, która zmusiła go nawet na krótko do opuszczenia boiska i udania się do szatni. - Jeśli wychodze na parkiet, to znaczy że jestem zdrowy - powiedział jednak 38-letni skrzydłowu z Utah.

Mavericks przeszli pierwszą rundę play off po raz pierwszy od 1988 roku, kiedy grali w finale Konferencji Zachodniej. Jazz odpadli tak szybko po raz pierwszy od 1995 roku.

"Gazeta" typuje

W drugiej rundzie play off NBA czeka nas więcej emocjonujących meczów. Także dlatego, że gra się do czterech zwycięstw. W półfinałach Konferencji Zachodniej zagrają dwa młode zespoły, grające najszybciej i najbardziej efektownie w NBA - Dallas i Sacramento. Początek rywalizacji Mavericks z San Antonio Spurs już w sobotę, w niedzielę do gry przystąpią pozostałe pary.

Oto typy "Gazety". Wschód: Philadelphia 76ers - New York Knicks lub Toronto Raptors (decydujący mecz zakończył się w nocy z piątku na sobotę polskiego czasu) 4:3 z Knicks, 4:1 z Raptors . Tylko nowojorczycy mają szansę na nawiązanie walki z Sixers, ale aby tak się stało, Marcus Camby musi wyjść wreszcie z szoku po próbie porwania swojej matki i dwóch sióstr przez szaleńca. Milwaukee Bucks - Charlotte Hornets 4:2 . Jedyną szansą dla Charlotte jest znakomita gra centrów Derricka Colemana i Eldena Campbella. Zachód: San Antonio Spurs - Dallas Mavericks 4:3 . Wielka zagadka. Entuzjazm może ponieść Mavericks do sensacyjnego zwycięstwa, ale także do spektakularnej porażki. Wiele zależy od dwóch pierwszych meczów w San Antonio. Los Angeles Lakers - Sacramento Kings 2:4 . To byłaby wielka sensacja, ale szalonych Królów stać na to. Chris Webber musi jednak zagrać lepiej niż w pierwszej rundzie.

Dallas Mavericks 84

Punkty : Malone 24, Russell 15 (2), Polynice 12 - Finley 33 (3), Howard 19, Nowitzki 18 (2).

Najwięcej zbiórek : Malone 10 - Howard 8. Najwięcej asyst : Stockton 11 - Nash 7.

Gracz meczu : Michael Finley - punktował z trudnych pozycji, gdy nikt inny nie mógł trafić do kosza.