Rasistowskie komentarze wobec Henry'ego

Trener reprezentacji Hiszpanii Luis Aragones wygłaszał rasistowskie komentarze o francuskim czarnoskórym piłkarzu Thierrym Henry. - Jego słowa były wyjęte z kontekstu - usprawiedliwia trenera Angel Maria Villar, szef hiszpańskiej federacji piłkarskiej.
Telewizyjne mikrofony zarejestrowały jak podczas środowego treningu reprezentacji Hiszpanii Aragones motywował pomocnika Jose Antonio Reyesa. "Jesteś lepszy niż to czarne g..." miał powiedzieć selekcjoner mając na myśli Thierry'ego Henry - kolegę Hiszpana z Arsenalu Londyn. Sprawę nagłośniły hiszpańskie media.

- Nie jestem rasistą - komentował całą sytuację Aragones. - Mam wielu kolorowych przyjaciół, a moje słowa to po prostu próba zmotywowania jednego z moich piłkarzy - tłumaczył trener, który zarazem nie zaprzeczył, że miał na mysli Henry'ego.

W podobnym tonie wypowiada się Reyes. - Znam go i wiem kiedy żartuje, a kiedy nie. Mówił do mnie przyciszonym głosem i wiem, że to nie było na poważnie - mówił piłkarz Arsenalu.

O wiele ostrzej zareagował inny kolega Henry z Arsenalu, Francuz Robert Pires. - Powinien być oskarżony o rasistowską agresję - uważą francuski pomocnik. - Nie wolno tego tak zostawić.

W czwartek wieczorem hiszpańska federacja wydała oficjalne oświadczenie trenera. - Nie chciałem nikogo urazić. Język jakiego używam na treningach do motywacji zawodników to slang. Można go zrozumieć tylko uczestnicząc w moich zajęciach - tłumaczył Aragones. - Ale przepraszam wszystkich urażonych - dodał.

Aragones to jeden z najbardziej doświadczonych trenerów w Hiszpanii. Słynie z wybuchowego temperamentu i częstego występowania na czołówkach gazet z powodu kłótni z zawodnikami. Selekcjonerem kadry został po Euro 2004, kiedy do dymisji podał się Inaki Saez.

Thierry Henry to jeden z najlepszych piłkarzy świata. Zdobył mistrzostwo Świata w 1998 roku i mistrzostwo Europy dwa lata później. W minionym sezonie wygrał razem z Arsenalem ligę angielską i został królem strzelców rozgrywek.