Polskie szanse medalowe w Atenach

Z analizy wynika, że możemy liczyć w Atenach co najmniej na siedem medali. W wariancie hurraoptymistycznym możemy ich przywieźć 25. Przypomnijmy, że z ostatnich trzech letnich olimpiad przywoziliśmy odpowiednio 14 medali (z Sydney), 17 (z Atlanty) i 18 (z Barcelony).
Polskie nadzieje olimpijskie podzieliśmy na trzy kategorię:

pewniacy -

czyli ci, którzy z igrzysk muszą wrócić z medalem. Inaczej będzie duże rozczarowanie.

duża szansa -

czyli ci, którzy należą do czołówki w swoich konkurencjach i medal jest w ich zasięgu

niespodzianka -

czyli ci, którzy mogą w swoich konkurencjach być czarnym koniem.

Badminton

Pewniacy: -

Duża szansa: -

Niespodzianka: Michał Łogosz, Robert Mateusiak (debel)

Polski debel zdobywał brązowe medale mistrzostw Europy. Na świecie czołówkę światową stanowią jednak Azjaci. Może jednak Polacy będą mieli trochę szczęścia w losowaniu i przygotują na igrzyska życiową formę.

Boks

Pewniacy: -

Duża szansa: -

Niespodzianka: -

W Atenach będzie walczyć trzech Polaków. Ćwierćfinał będzie dla każdego z nich ogromnym sukcesem.

Gimnastyka

Pewniacy: -

Duża szansa: -

Niespodzianka: -

Wystawimy w tej dyscyplinie skromną reprezentację i skromne są nasze nadzieje.

Jeździectwo

Pewniacy: -

Duża szansa: -

Niespodzianka: -

Polska drużyna jeździecka to trzech zawodników w wszechstronnym konkursie konia wierzchowego. Trudno spodziewać się nawet miejsc w pierwszej dziesiątce.

Judo

Pewniacy: -

Duża szansa: Krzysztof Wiłkomirski (73 kg), Robert Krawczyk (81 kg), Adriana Dadci (70 kg)

Niespodzianka: Grzegorz Eitel (+100 kg), Anna Żemła-Krajewska (48 kg).

Polscy judocy nie należą już, niestety, do światowej czołówki. Z ostatnich mistrzostw świata medal przywiózł tylko Robert Krawczyk. Więrzę jednak, że Polaków stać jednak na dobry występ w Atenach. Adriana Dadci i Krzysztof Wiłkomirski wygrywali z rywalami w turniejach kwalifikacyjnych. Bez trudu awansowali do igrzysk.

Kajakarstwo klasyczne

Pewniacy: dwójka kobiet, dwójka kanadyjkowa na 500 m.,

Duża szansa: Aneta Pastuszka (K-1), czwórka kobiet, dwójka kajakarzy na 500 m.

Niespodzianka: czwórka mężczyzn na 1000 m.

Kajakarstwo może być najbardziej obfitującą w medale dyscypliną w Atenach. Praktycznie każda osada jedzie z szansami na podium. Od kilku lat Polacy zdobywają regularnie worki medali w mistrzostwach świata i Europy (fakt, że dużo z nich na nieolimpijskich dystansach 200 m.).

Z Sydney kajakarze wrócili nieco rozczarowani, bo zabrakło złota. Teraz nie powinno już zabraknąć.

Kajakarstwo górskie

Pewniacy:

Duża szansa:

Niespodzianka: Mariusz Wieczorek (K-1)

Polacy wystawią osady we wszystkich konkurencjach. Oprócz Wieczorka, kto inny jednak wywalczył kwalifikacje na mistrzostwach świata, a kto inny wygrał rywalizację o miejsca w krajowych eliminacjach. Związek postawił na młodzież, ciekawe jaki będzie efekt...

Kolarstwo górskie

Pewniacy: -

Duża szansa: Anna Szafraniec i Maja Włoszczowska

Niespodzianki: -

Polki w tym sezonie stawały już na podium zawodów Pucharu Świata. Na niektórych z nich brakowało kilku zawodniczek ze światowej czołówki. Ze startem naszych zawodniczek wiąże się duże nadzieje, ale warto przypomnieć, że Maja Włoszczowska jest mistrzynią świata w innej konkurencji (maraton) niż ta, którą rozgrywa się na igrzyskach (znacznie krótszy cross).

Kolarstwo szosowe

Pewniacy: -

Duża szansa: -

Niespodzianki: Dawid Krupa (wyścig ze startu wspólnego)

Klasyczny wyścig ze startu wspólnego bardzo często przynosi niespodzianki. Wystarczy wspomnieć zwycięstwo Grzegorz Gwiazdowskiego w Grand Prix Zurychu. Może więc i w Atenach będzie "nasza" niespodzianka.

Kolarstwo torowe

Pewniacy: -

Duża szansa: -

Niespodzianka: Damian Zieliński (sprint)

Sprint to konkurencja dla doświadczonych kolarzy. Zieliński, choć już wygrał Puchar Świata, ma dopiero 23 lata, jak na tę konkurencję jest więc bardzo młody. W ostatnich mistrzostwach świata zajął 4. miejsce, ale w Atenach może być jeszcze trudniej. Szansę na medal jednak ma.

Lekkoatletyka

Pewniacy: Robert Korzeniowski (chód na 50 km)

Duża szansa: Grzegorz Sposób (skok wzwyż)

Niespodzianka: Monika Pyrek, Anna Rogowska (obie skok o tyczce), Kamila Skolimowska (rzut młotem), Szymon Ziółkowski (rzut młotem)

Oprócz Korzeniowskiego i Sposoba, który należy w tym sezonie do czołówki swojej konkurencji trudno znaleźć szanse na medale. Przed igrzyskami w Sydney też jednak mało kto liczył, że ze złotem do kraju wrócą też Skolimowska i Ziółkowski.

Łucznictwo

Pewniacy: -

Duża szansa: -

Niespodzianka: Iwona Marcinkiewicz, drużyna kobieca

Marcinkiewicz w czerwcu zdobyła niespodziewanie złoty medal mistrzostw Europy. W konkurencjach kobiecych rządzą jednak Azjatki. Rywalizacja w łucznictwie jest jednak na każdych igrzyskach bardzo wyrównana. Decyduje często jedna strzała (.

Pięciobój nowoczesny

Pewniacy: -

Duża szansa: Paulina Boenisz

Niespodzianka: Marcin Horbacz

W 1992 r. Polacy zdobyli w pięcioboju dwa złote medale. Od tego czasu nie odnotowaliśmy olimpijskiego sukcesu. Może wreszcie teraz. Przecież Polki prawie co roku przywożą medale z mistrzostw świata lub Europy.

Pływanie

Pewniacy: Otylia Jędrzejczak (200 stylem motylkowym)

Duża szansa: -

Niespodzianka: Bartosz Kizierowski (50 stylem dowolnym)

Jędrzejczak - wiadomo - rekordzistka świata i mistrzyni globu. Gdyby nie zdobyła złota odczulibyśmy duże rozczarowanie. Kizierowski na igrzyskach będzie występował w najmocniej obsadzonej konkurencji, żeby zdobyć medal będzie musiał nie tylko przygotować superformę, ale także mieć trochę szczęścia.

Podnoszenie ciężarów

Pewniacy: Agata Wróbel (+75 kg)

Duża szansa: Aleksandra Klejnowska (58 kg),

Niespodzianka: Robert Dołęga (105 kg), Paweł Najdek (+105 kg).

Wróbel powinna zdobyć medal bez problemu. Przecież na świecie tylko Chinka dźwiga więcej. Jedno, czego trzeba się obawiać, to kontuzja. Również Klejnowska ma ogromne szanse - dużo zależy od tego, czy w jej wadze wystartuje reprezentantka Chin (mają tylko 4 miejsca w 7 konkurencjach). Wśród mężczyzn Dołęga i Najdek ze swoimi wynikami zajmują miejsca w pierwszej piątce na świecie w tym sezonie.

Siatkówka

Po ostatnim występie w Lidze Światowej awans do ćwierćfinału trzeba będzie uznać za duży sukces.

Strzelectwo

Pewniacy: -

Duża szansa: Andrzej Głyda (skeet)

Niespodzianka: Renata Mauer-Różańska

Tylko piątka zawodników na igrzyskach, to duży regres w tej dyscyplinie sportu, w której praktycznie na każdych igrzyskach Polacy zdobywali medale. Dziś do światowej czołówki należy tylko Głyda.

SZERMIERKA

Pewniacy: -

Duża szansa: Aleksandra Socha (szabla), Sylwia Gruchała (floret)

Niespodzianka: Rafał Sznajder (szabla)

Socha i Gruchała należą do faworytek swoich konkurencjach. Czołówka światowa jest jednak tak wyrównana, że nie można powiedzieć: medal mamy pewny. Inaczej jest ze Sznajderem. Jedyny polski szermierz w Atenach sam zapowiada: - Jadę po medal. Gdyby zrealizował zapowiedzi, byłaby to duża niespodzianka.

Tenis

Pewniacy: -

Duża szansa: -

Niespodzianka: debel Mariusz Fyrstenberg-Marcin Matkowski (debel)

Polacy wdarli się do szerokiej światowej czołówki. Na ich plus przemawia fakt, że wielu rywali będzie grało z partnerami, z którymi nie grają na co dzień.

Tenis stołowy

Pewniacy: -

Duża szansa: -

Niespodzianka: debel Lucjan Błaszczyk-Tomasz Krzeszewski

Polacy należą do światowej czołówki. Dwa razy wygrali prestiżowe turnieje Pro Tour, w którym rywalizują najlepsi na świecie.

Wioślarstwo

Pewniacy: -

Duża szansa: dwójka podwójna wagi lekkiej (Robert Sycz i Tomasz Kucharski), czwórka podwójna (Adam Korol, Sławomir Kruszkowski, Marek Kolbowicz, Adam Bronikowski),

Niespodzianka: -

Cztery lata temu Sycz z Kucharskim zdobyli złoty medal. Gdyby nie problemy zdrowotne Kucharskiego nasza osada byłaby pewniakiem do medalu. Czwórka podwójna zdobyła przed rokiem brązowy medal mistrzostw świata.

Zapasy

Pewniacy: Dariusz Jabłoński (55 kg, st. klas.)

Duża szansa:

Niespodzianka: Włodzimierz Zawadzki (60 kg, st. klas.), Ryszard Wolny (66 kg, st. klas.), Marek Garmulewicz (120 kg, st. wolny).

Dariusz Jabłoński to mistrz świata sprzed roku. Medal więc musi być i teraz. Zawadzki, Wolny i Garmulewicz jadą już na swoją ostatnią olimpiadę. Do faworytów już nie należą, ale doświadczeniem większość rywali biją na głowę.

Żeglarstwo

Pewniacy: Mateusz Kusznierewicz (finn)

Duża szansa: Przemysław Miarczyński (mistral)

Niespodzianka: -

Gdyby Kusznierewicz wrócił z Aten bez medalu, to byłoby duże rozczarowanie. W igrzyskach jest nawet mniejsza konkurencja niż w mistrzostwach świata. W Atenach wystartuje tylko 21 zawodników. Miarczyński przed rokiem był mistrzem świata, w tym zdobył srebro w mistrzostwach globu. Jego konkurencja jest jednak trudniejsza.

Podsumowanie:

Szans na medal w sumie: 47

Prognoza pesymistyczna: 7 medali

Prognoza realistyczna: 12 medali

Prognoza super optymistyczna: 25 medali