Sport.pl

Wybrano maskotkę piłkarskich mistrzostw świata w 2018 roku

Wilczek Zabiwaka będzie maskotą najbliższych piłkarskich mistrzostw świata w Rosji
Ogłoszono wyniki konkursu na maskotkę mundialu, który zostanie rozegrany w Rosji. Zgłoszono trzy kandydatury: kota, tygrysa i wilka, a w głosowaniu wzięło udział ponad milion Rosjan. Ponad połowa wybrała wilczka, która nazywa się Zabiwaka. Imię nadał mu Witalij Mutko, szef piłkarskiej federacji, minister sportu, a od kilku dni wicepremier w rosyjskim rządzie. Gościem uroczystej gali, podczas której zaprezentowano maskotkę, był Brazylijczyk Ronaldo, dwukrotny mistrz świata z 1994 i 2002 roku.

Od razu po wyborze podniosły się głosy, że wilk jako maskotka, pomoże w ratowaniu tych zwierząt, na które w Rosji regularnie trwają polowania, a ich liczebność błyskawicznie maleje. - Wreszcie wilk wygrał, bo w normalnym życiu zwycięzcą jest tylko wtedy, kiedy daje się zastrzelić - mówił w mediach Michaił Bojarski, znany aktor i piosenkarz.

Mistrzostwa świata rozpoczną się 14 czerwca 2018 roku i potrwają do 15 lipca, kiedy zaplanowany jest finał. Mecze będą rozgrywane w Miskwie, Kaliningradzie, Sankt Petersburgu, Wołgogradzie, Kazaniu, Niżnym Nowogrodzie, Samarze, Sarańsku, Rostowie nad Donem, Soczi i Jekaterynburgu. W Rosji wciąż obawiają się, że mogą stracić mundial z powodów politycznych. Ostatnio o bojkot turnieju zaapelowały angielskie media, w tym "The Sun". Powodem jest udział rosyjskiego wojska w bombardowaniu Aleppo.