Sport.pl

Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży

Gdyby Pauliny Paradowskiej nie złapała kolka, Płock miałby medal na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży w biegach na przełaj. A tak płocczanie nie odegrali większej roli. Za to organizatorzy imprezy zebrali same pochwały.
Wczoraj po płockiej Skarpie ścigało się 464 zawodników i zawodniczek. Dla nich były to mistrzostwa Polski. I Paradowska mogła zostać ich medalistką. Lekkoatletka MUKS Płock startowała na dystansie 2000 m. Początkowo wszystko układało się bardzo dobrze. Podopieczna Marka Zarychty była w czołówce. Do 3/4 dystansu zajmowała nawet drugą pozycję. - Później złapała mnie kolka i nie miałam już siły - opowiada Paradowska.

- Paulina za bardzo się denerwowała już przed zawodami - mówi Marek Zarychta. - To z pewnością miało wpływ na jej kondycję. Ale ona może jeszcze biegać w przyszłym roku i mam nadzieję, że wtedy będzie lepiej.

W sumie odbyły się cztery olimpijskie biegi. Dziewczęta oprócz 2000 m startowały jeszcze na dystansie 3000 m. A chłopcy na 3000 m i 5000 m. Biegaczom dopisała pogoda. Było co prawda zimno, ale na szczęście nie padało. Przedstawiciele Polskiego Związku Lekkiej Atletyki chwalili płocką trasę. Uznali, że na pierwszy rzut oka nie wyglądała na trudną, ale jej pokonanie wymagało od zawodników sporo wysiłku. A wygrać mogli biegacze naprawdę bardzo dobrze przygotowani. W trzech wyścigach ich zwycięzcy na mecie uzyskali sporą przewagę nad rywalami. Ale na trasie nikt się nie oszczędzał. Dlatego po każdym z biegów punkt medyczny miał sporo pracy. Na szczęście nie doszło do groźnych urazów. Większość zawodników była bardzo zmęczona i w spokoju musiała odpocząć.

- Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży musi się podobać - stwierdził złoty medalista olimpijski z Montrealu w skoku wzwyż Jacek Wszoła. - Bardzo się cieszę z tego, że jest tak dużo młodzieży, która uprawia lekką atletykę. Chwała im za to i ich nauczycielom. Sam nigdy nie biegałem na przełaj. Ale dla dzisiejszych zawodników to wielkie przeżycie i mam nadzieję, że dla wielu wstęp do dużego sportu.

W klasyfikacji województw zwyciężyło Śląskie (112 pkt), przed Wielkopolskim (90 pkt) i Lubuskim (69 pkt). Mazowieckie z 62 pkt na koncie było piąte. W klasyfikacji klubów wśród dziewcząt wygrali Budowlani Częstochowa (25 pkt). Drugie miejsce zajął Barnin Golenów, a trzecie Agros Chełm. Oba te kluby zdobyły po 13 pkt. Ale zawodnicy Barnina częściej zajmowali wyższe miejsca. Wśród chłopców z 21 pkt na koncie zwyciężyli Błękitni Osowa Sień, przed Olimpią Poznań i Budowlanymi, którzy wywalczyli po 20 pkt.

Płocki MUKS w klasyfikacji dziewcząt był 23. (6 pkt), a chłopców 19 (6 pkt).

Wyniki: juniorki młodsze - 2000 m - 1. Magdalena Deptuła (Piast Gliwice), 2. Monika Piątek (Budowlani Częstochowa), 3. Angelika Błoniacz (LKS Mielec),... 28. Paulina Paradowska (MUKS),... 82. Agnieszka Rak (MUKS); 3000 m - 1. Magdalena Zdrojewska (RKS Rumia), 2. Marta Maćkowiak (Orkan Wielkopolska Poznań), 3. Sylwia Bień (Barnin Goleniów),... 31. Justyna Woja (MUKS); juniorzy młodsi - 3000 m - 1. Marcin Lewandowski (Błękitni Osowa Sień), 2. Arkadiusz Mostrąg (SKB Kraśnik), 3. Piotr Dybaś (Technik Trzcinica); 5000 m - 1. Kamil Krauze (UKS MOSiR Działdowo), 2. Daniel Kudla (Victoria Racibórz), 3. Maciej Muślewski (Olimpia Poznań),... 7. Kamil Banaśkiewicz (MUKS).