Półmaraton Gryfa: trening i porady, część 2

BIEGI ULICZNE. Za nami pierwszy tydzień przygotowań do majowego Półmaratonu Gryfa i pierwszy trening pod okiem fachowca.

W niedzielę przy kąpielisku Arkonka kilku biegaczy spotkało się na wspólnym treningu pod okiem trenera lekkiej atletyki. Wszyscy przygotowują się do przebiegnięcia szczecińskiego Półmaratonu Gryfa, który odbędzie się 16 maja. Udział w biegu i przygotowaniach może wziąć każdy.

- Wszyscy starają się biegać regularnie - mówi Robert Szych, szkoleniowiec MKL-u Szczecin, który prowadzi zajęcia. - Ale było kilka pytań związanych z tym, jak przeprowadzić treningi. Jeden z uczestników ostatnio trochę przesadził, co odczuły jego kolana.

Aż do 9 maja co niedziela na Arkonce odbywać się będą wspólne treningi (w sumie jeszcze siedem). Najbliższy, 28 marca rozpocznie się o godz. 10.45. Przez pierwszy kwadrans - mały rozruch. Potem chętni będą mogli wziąć udział w mistrzostwach Szczecina w biegach na przełaj na dystansie 8 km lub odbyć trening z trenerem. Osoby, które pojawią się na przynajmniej trzech spotkaniach, będą miały zapewnioną niższą opłatę startową za udział w Półmaratonie.

Trening.

Trzy-cztery razy w tygodniu znajdź czas na godzinny trening. Jeśli się zmobilizujesz, najlepiej biegaj rano, kiedy jesteś wypoczęty, a powietrze jest rześkie. Dla osób początkujących powinno to być połączenie marszu i biegu. Postaraj się przebiec przynajmniej cztery kilometry. Potem koniecznie zmierz tętno. Optymalne to 130 uderzeń na minutę.

Dzienniczek biegacza będzie mobilizacją do treningu. Zakładamy go w zwykłym zeszycie. Zrób tabelę podzieloną na cztery części. W pierwszej wpisz datę, kiedy odbył się trening, w kolejnej - ile kilometrów lub ile minut biegłeś, potem zapisz, czy był to szybki, czy wolny bieg. Ostatnią część zostaw na własne uwagi.

Copyright © Agora SA