Sport w skrócie

ZŁOTO BANASIŃSKIEGO. Waldemar Banasiński (Wojak Cyclo Korona Kielce) został w Chojnowie koło Legnicy po raz drugi z rzędu mistrzem Polski w kolarstwie przełajowym masters (grupa 50-54 lata). Prowadził samotnie od startu do mety, a wygrał z minutową przewagą nad Ryszardem Wroną z Wałbrzycha. - Nie przypuszczałem, że pójdzie tak dobrze. Jeszcze dwie rundy i zdublowałbym wszystkich - opowiadał zwycięzca. W grupie 55-59 lat wicemistrzem Polski został Henryk Januszek (KTC Kielce). Trzeci z kielczan Jerzy Kruk (KTC) był siódmy w kategorii czwartej (60-64 lata).

DRUŻYNA TEŻ DALEKO. Nie udał się bilardzistom Contactu Kielce start na zakończonych w Pradze mistrzostwach Europy w bilardzie. Po słabym występie indywidualnym (najwyższe 9. miejsce Mariusza Rotera) nie najlepiej Polacy wypadli także w kończącej zmagania rywalizacji drużyn. Zespół z Roterem i Radosławem Babicą w składzie po porażce 1:2 z Serbią i Czarnogórą zajął dopiero 17. miejsce.

BRĄZ W PRZEŁAJACH. Dominika Umańska (STS Skarżysko) zdobyła brązowy medal w biegu na 1500 metrów w kategorii młodziczek na mistrzostwach zrzeszenia LZS w biegach przełajowych, które rozegrano w Żerkowie (województwo wielkopolskie). Siódma na tym samym dystansie była Iwona Różycka (Juventa Marbo Starachowice), a 10. Monika Mróz (Delfin Połaniec). Na 2000 m wśród juniorek młodszych piąta była Weronika Dudzic (Juventa), na 3000 m siódma Agnieszka Morawska (STS - juniorki), podobnie jak Kamila Przeździk (Maraton Kielce) w gronie juniorek młodszych. W punktacji województw Świętokrzyskie zajęło 7. miejsce.

WIELKOPOLSKIE NAJLEPSZE. Reprezentacja Wielkopolski zdobyła złoty medal organizowanych w Kielcach przez stowarzyszenie "Sprawni Razem" mistrzostw Polski dzieci niepełnosprawnych w halowej piłce nożnej. W finale po rzutach karnych pokonała Pomorskie 4:1 (w regulaminowym czasie był remis 3:3). Trzecie miejsce zajęła ekipa Lubuskiego, a czwarte Lubelskie. Gospodarze (drużyna oparta na mistrzach województwa z Ostrowca) prowadzeni przez Zofię Adamczyk zajęli wśród 12 ekip dziewiąte miejsce (o cztery lokaty niżej niż przed rokiem).

PORAŻKI W BARAŻACH. Siatkarki Piątki Sandomierz i Miteksu Kielce odpadły w turniejach barażowych z rywalizacji o drugą ligę kobiet. Podopieczne Macieja Stefańskiego przegrały w Łodzi wszystkie pojedynki - 0:3 z Sanoczanką Sanok, 1:3 z UKS Tarnów oraz 0:3 z UKS 179 Łódź i zajęły ostatnie, czwarte miejsce. Podobnie w Jaśle spisały się kielczanki: 0:3 z MKS Jasło i Wisłą II Kraków oraz 1:3 z UKS Wieluń.

SZÓSTKA ZAPAŚNICZEK... Sześć zapaśniczek ze Świętokrzyskiego wywalczyło prawo startu w finałach ogólnopolskiej olimpiady młodzieży (2-4 maja w Poznaniu) podczas eliminacji regionalnych, które odbyły się w Podzamczu Chęcińskim. Tylko zwyciężczynie poszczególnych kategorii wagowych kwalifikowały się do finałów, a udało się to: Magdalenie Baben (w wadze do 40 kg, Znicz Podzamcze), Katarzynie Czapli (43 kg, Bila Skarżysko), Edycie Gruszczyńskiej (STS Skarżysko), Annie Wareliś (49 kg), Żanecie Zychowicz (60 kg) i Iwonie Bubie (65 kg, wszystkie Znicz). Startowało 60 zawodniczek z dwóch województw. W punktacji drużynowej najlepszy był Znicz (39,5 pkt) przed Czarnymi Połaniec (23) i UKS 20 Łódź (17).

I DWÓJKA BOKSERÓW. W Łodzi o przepustki na OOM rywalizowali młodzi bokserzy. Wśród 38 zawodników tylko ośmiu reprezentowało świętokrzyskie. Dwaj z nich - Piotr Szczodrak ze Staru Starachowice w wadze do 52 kg i Damian Pióro z Gwardii Kielce w wadze do 66 kg wygrali swoje kategorie wagowe i zakwalifikowali się do finałów.

GRAND PRIX DLA KARLIKOWSKIEGO. Sypnęło niespodziankami w trzeciej eliminacji Grand Prix Gór Świętokrzyskich w bilardzie. Do finału odmiany 9 bil dotarli zawodnicy, którzy dotąd nie odnosili sukcesów. W nim po zaciętym pojedynku 3:2 Marek Karlikowski pokonał debiutującego w turnieju Włodzimierza Biełojedowa. Trzecie miejsca zajęli Bartłomiej Tworek i Grzegorz Kwas. Na prowadzeniu w rankingu Tomasz Ostrowski zrównał się z Ziemowitem Janaszkiem (po 22 punkty). W zawodach wzięło udział prawie 50 zawodników.

NOCNA WYGRANA SPORTINGU. Drużyna Sportingu wygrała organizowany po raz pierwszy w sali WDK w Kielcach nocny turniej piłkarski czwórek. W finale biało-zieloni pokonali 2:1 MOZ/Viking (Jaromir Kruk, Piotr Włodarczyk - Marcin Kowalski). Na trzecim miejscu turniej skończyły ekipy Policji i Solo Fiat. Za najlepszego zawodnika rozgrywek uznano Grzegorza Jaworskiego (Sporting), a bramkarza Pawła Jugo (Siódemka). Tytułem króla strzelców podzieliło się czterech zawodników (po 5 goli): Adam Jonczyk i Łukasz Wenda (Viking), Jacek Wójcik (Solo) oraz Ireneusz Pietrzykowski (Policja). Startowało 12 drużyn, a kolejna taka impreza planowana jest na kwiecień.

MŁODZICY LEPSI OD JUNIORÓW. Bartłomiej Dulęba z AZS Kielce zajął dobre 17. miejsce na rozegranym w Drzonkowie trzecim ogólnopolskim turnieju klasyfikacyjnym młodzików w tenisie stołowym. W turnieju dziewcząt 28. była Aleksandra Kędzierska (Top-Spin Kielce), a 29. Karolina Grzyb (STS Skarżysko). Najlepsi okazali się Magda Szczerkowska (GLKS Nadarzyn) i Piotr Chodorski (Odra Głoska Księgienice). Słabiej w Iławie wypadli juniorzy - dopiero 37. była Anna Podstawska (Top-Spin), a 41. Dariusz Gardyjas (Mustang Moskorzew). OTK juniorów wygrali: Marta Smętek (Nadarzyn) i Paweł Chmiel (AZS Wrocław).

NOWY, STARY SZEF. Tadeusz Bartos został ponownie wybrany na przewodniczącego rady wojewódzkiej Świętokrzyskiego Zrzeszenia LZS. Jego zastępcami zostali Jerzy Kula i Jan Mazur, sekretarzem będzie Zdzisław Wojciechowski, a skarbnikiem Stanisław Matejkiewicz. Na zjeździe delegatów podsumowano poprzednią czteroletnią kadencję, przyjęto program działania na nową, wyróżniono zasłużonych działaczy i kluby sportowe, a także wybrano delegatów na zjazd krajowy.

PLEBISCYT RADIA KIELCE. Waldemar Banasiński z Wojaka Cyclo Korony Kielce za tytuł mistrza polski w kolarstwie przełajowym masters zdobytym w w Chojnowie został wyróżniony jako sportowiec weekendu w cotygodniowym plebiscycie dziennikarzy Radia Kielce, "Gazety Wyborczej" i "Słowa Ludu". Najlepszą imprezą uznaliśmy organizowane przez "radiowców" biegi uliczne w Kielcach, a drużyną - zespół piłkarzy ręcznych Akademii Świętokrzyskiej za triumf w międzynarodowym turnieju we Lwowie.