Polska - RPA 0:6 w turnieju przedolimpijskim

Złożona z Wielkopolan polska reprezentacja została rozbita przez Republikę Południowej Afryki do zera, ale szans awansu na igrzyska jeszcze nie straciła. Przed nią jednak dwa mecze z najtrudniejszymi rywalami.
Dla RPA, które w starciach z Holandią i Hiszpanią nie zdobyło punktu, był to mecz ostatniej szansy - porażka z Polską ograniczała szanse tej drużyny na awans do minimum. Polacy, którzy już mieli 4 pkt, nie mogli sobie jednak pozwolić na porażkę, bo w dwóch ostatnich spotkaniach w grupie ich rywalami będą dwie najsilniejsze drużyny: Holendrzy i faworyzowani przez sędziów gospodarze - Hiszpanie.

Mecz Polski z RPA był szybki, ale zdecydowaną przewagę mieli Afrykanie. Oni też oddali pierwszy groźny strzał (Steve Evans w 4. min), a minutę później po akcji duetu Evans - Greg Nicol było już 0:1. Po wznowieniu gry Polacy stanęli przed szansą wyrównania z krótkiego rogu, ale Zbigniew Juszczak przestrzelił. Za to RPA w 13. min podwyższyło na 2:0 - tym razem po indywidualnej akcji Nicola. Właśnie ten zawodnik okazał się katem polskiej drużyny - w sumie zdobył cztery z sześciu bramek dla swojej drużyny. Polacy nie dość, że grali słabo, to byli jeszcze nieskuteczni. Z trzech rogów w pierwszej połowie nie wykorzystali żadnego, rywale mieli za to 100 proc. skuteczności (dwa rogi, dwa gole).

Po przerwie zespół z Afryki kontrolował grę. Polaków stać było zaledwie na kilka zrywów krótko po rozpoczęciu drugiej połowy meczu.

Sobota będzie dniem przerwy dla Polaków. Hokeiści będą więc mieli szansę na zebranie sił przed kolejnym meczem, który odbędzie się w niedzielę. Przeciwnikiem naszych laskarzy będzie wciąż aktualny mistrz olimpijski - Holandia, która do tej pory w turnieju przedolimpijskim nie przegrała meczu.

POLSKA - RPA 0:6 (0:4)

Bramki: 0:1 Greg Nicol (5. min, z krótkiego rogu), 0:2 Greg Nicol (13.), 0:3 Wayne Denne (27.), Greg Nicol (34., z krótkiego rogu), 0:5 Reece Basson (52.), 0:6 Greg Nicol (70.)