Radosław Truszkowski wywalczył olimpijski awans

Zapaśnik Cementu Gryfu Radosław Truszkowski będzie drugim po Dariuszu Jabłońskim zawodnikiem z Chełma, który wystartuje na igrzyskach olimpijskich w Atenach
Występujący w kat. 74 kg chełmianin zapewnił sobie start w Grecji podczas pierwszego turnieju kwalifikacyjnego do olimpijskiego turnieju zapaśniczego w stylu klasycznym, który odbył się w Nowym Sadzie. W walce o piątą, decydującą o awansie pozycję Truszkowski wygrał 5:1 z Walerym Nikitinem (Estonia). - Radek jest zawodnikiem nieobliczalnym - mówi mistrz świata Dariusz Jabłoński, który wczoraj wyjechał po kolegę na warszawskie lotnisko Okęcie. - Myślę, że swoim wynikiem wielu zaskoczył. Przed zawodami mój kolega klubowy nie był wymieniany w gronie faworytów. Mało kto wierzył w jego nominację. Ja wierzyłem, a jeszcze bardziej moja żona. Bardzo się z tego cieszę, bo to naprawdę wspaniały kolega i ten sukces z pewnością nie przewróci mu w głowie.

Warto przypomnieć, że Truszkowski rozpoczynał swoją karierę w Budowlanych Olsztyn. Do Chełma przyjechał w wieku 17 lat. Uczył się w Szkole Mistrzostwa Sportowego i trenował w Cemencie Gryfie pod okiem trenerów Krzysztofa Grabczuka i srebrnego medalisty olimpijskiego z Seulu Andrzeja Głąba. Dwukrotnie był młodzieżowym mistrzem Polski. W gronie seniorów zdobywał indywidualnie srebrne i brązowe medale oraz oczywiście złoto drużynowe z Cementem Gryfem. Teraz ma 26 lat jest żonaty z Anetą i ma 18-miesięcznego syna Szymona.

- Jeszcze nigdy nie byłem tak szczęśliwy - stwierdził po przylocie Radosław Truszkowski. - Debiutowałem w zawodach tak wysokiej rangi i z pewnością nie zaliczałem się do faworytów. Wszyscy stawiali na Ryszarda Wolnego, Andrzeja Wrońskiego i Artura Michalkiewicza. Myślałem, że na kolejną eliminację będę musiał jechać sam, bo koledzy awansują. Okazało się jednak, że ja już nie muszę, a oni odpadli. Walczyłem z kontuzją żeber, musiałem brać zastrzyki przeciwbólowe. Teraz przez tydzień odpocznę, podleczę się, a potem jadę na zgrupowanie do Spały.

Trzeba dodać, że na greckich matach wystąpi jeszcze jeden reprezentant Lubelszczyzny - wolniak Krystian Brzozowski z Górnika Łęczna.