Rekordowa obsada Babolat Cup 2004

BADMINTON. Ponad 140 zawodników wzięło udział w szóstej edycji ogólnopolskiego turnieju. Badmintoniści przyjeżdżają do szczecina co raz liczniej
Na dwa dni hala Politechniki Szczecińskiej przy ul. Tenisowej zamieniła się w sześć boisk do gry w badmintona. W piątek, dzień przed rozpoczęciem zawodów, organizatorzy przez kilka godzin co do centymetra wyznaczali powierzchnię boisk, wyklejając parkiet taśmą.

- W tym roku zgłosiła się rekordowa liczba uczestników z całej Polski - mówi Krzysztof Bobala, organizator turnieju. - Nie chcemy się chwalić, ale zawodnicy po prostu uważają, że to jeden z najlepszych turniejów w kraju.

Na boisku rywalizowali zarówno aktualni jak i byli zawodnicy ligowi. Wśród nich m.in. srebrna medalistka mistrzostw Europy juniorów, Magdalena Jaworek (Piast Słupsk), mistrzowie Polski oraz uczestnicy mistrzostw świata weteranów. Grano w ośmiu kategoriach.

Pierwsze grupowe mecze turnieju głównego rozpoczęły się w sobotę o godz. 9.30. Jako ostatni parkiet po godz. 23 opuścili zawodnicy rywalizujący w finale open mężczyzn. W tej właśnie części doszło do największej niespodzianki: ubiegłoroczny zwycięzca kategorii elita i ulubieniec żeńskiej części publiczności Dariusz Czekan (Piast Słupsk) w trzech setach przegrał z Rafałem Kasprów (AZS AGH Kraków). W kategorii pań nie było niespodzianek. Zarówno w grze open jak i w mikście wygrała Dorota Grzejdak (Masovia Płock), szósta rakieta w kraju.

W niedzielę odbył się turniej dla amatorów i mediów. W tym drugim trzecie miejsce zajął Wojciech Jachim, zastępca redaktora naczelnego szczecińskiego oddziału "Gazety".

Zdaniem organizatorów badminton w Szczecinie cieszy się co raz większą popularnością. W mieście działa tylko jeden klub, BUKS Zakole Szczecin, z najbardziej utytułowanym zawodnikiem, niespełna 17-letnim Piotrem Żuromskim.

- Chcielibyśmy aby w Szczecinie powstał klub z prawdziwego zdarzenia. Z pozyskaniem zawodników i grą w pierwszej lidze nie było by kłopotu. Problemem jest brak pieniędzy - mówi Bobala.

Zwycięzcy w poszczególnych kategoriach

Turniej główny. Dorota Grzejdak (Masovia Płock, gra pojedyncza kobiet open), Rafał Kasprów (AZS AGH Kraków, gra pojedyncza mężczyzn open), Grzegorz Sochacki (Yonex Team Warszawa, 30 - 40 lat.), Paweł Kozłowski (Warszawa, 40 - 50 lat.), Wiesław Drewicz (Choszczno, powyżej 50 lat), Dariusz Czekan, Przemysław Nałęcz (Piast -B Słupsk, gra podwójna open), Mirosław Adamczyk, Zbigniew Dorna (Bydgoszcz, gra podwójna powyżej 40 lat), Dorota Grzejdak, Paweł Kozłowski (gra mieszana). Amatorzy. Beata Korkuś (Jelenia Góra, open), Łukasz Fisher (Gorzów Wielkopolski, do 40 lat), Kajetan Tarnowski ( Choszczno, powyżej 40 lat).