Wrocławscy lekkoatleci na czele z Anną Ksok walczą o udział w Halowych Mistrzostwach Świata w Budapeszcie

LEKKA ATLETYKA. Około 30 zawodników z Wrocławia wystartuje w ten weekend w Halowych Mistrzostwach Polski w Spale. To ważny sprawdzian dla Anny Ksok, która walczy o udział w Halowych Mistrzostwach Świata w Budapeszcie


Zawody w Spale są ostatnią próbą przed zawodami na Węgrzech, które zostaną rozegrane od 5 do 7 marca. Aby jednak znaleźć się w kadrze na Halowe Mistrzostwa Świata, należy uzyskać tak zwane minima, ustalone dla każdej konkurencji przez Polski Związek Lekkiej Atletyki. Jak dotąd prawo startu w Budapeszcie ma kilkunastu lekkoatletów, w tym sztafeta 4 x 400 metrów kobiet. Pewni udziału w mistrzostwach są między innymi Marcin Urbaś w biegu na 200 metrów, Lidia Chojecka na dystansie 3000 metrów, a także reprezentantki w skoku o tyczce - Monika Pyrek oraz Anna Rogowska.

Pozostali zawodnicy będą walczyć o przepustki do Budapesztu w ten weekend. Z Wrocławia na Halowe Mistrzostwa Polski wybiera się około 30 lekkoatletów, ale zaledwie kilku z nich ma realne szanse na uzyskanie minimum. Najbliżej wyjazdu jest startująca w skoku wzwyż Anna Ksok. Reprezentantka Śląska Wrocław od lat nie ma konkurencji w Polsce, jednak aby wyjechać do Budapesztu, musi wyrównać swój rekord życiowy i skoczyć 194 centymetry. W tym sezonie halowym tak wysoko nie skakała. Najlepszy wynik osiągnęła podczas styczniowego mityngu w Cottbus, gdy uzyskała wysokość 191 cm. Wiceprezes Okręgowego Związku Lekkiej Atletyki we Wrocławiu Marian Dobija liczy także, że do Budapesztu pojadą również inni wrocławscy lekkoatleci. - Mamy nadzieję, że dobrze zaprezentują się nasi sprinterzy na 60 m - Justyna Oleksy oraz Marcin Krzywański. Liczymy także na udany występ młodego skoczka wzwyż Michała Bieńka, który w minionym sezonie skoczył aż 2,30 m - mówi Dobija.

Na mistrzostwach w Spale zabraknie jednak kilku utytułowanych wrocławskich zawodników. Z udziału w zawodach zrezygnowali między innymi czterystumetrowcy Robert Maćkowiak i Piotr Rysiukiewicz, a także reprezentantka AZS-u AWF Wrocław na 800 metrów Anna Zagórska. - Ci zawodnicy zrezygnowali ze startu w Hali i przygotowują się bezpośrednio do igrzysk olimpijskich w Atenach - tłumaczy Marian Dobija.

Minima PZLA

Bieg na 60 metrów kobiet - 6,78 s (startuje Justyna Oleksy - AZS AWF Wrocław)

Bieg na 60 metrów mężczyzn - 6,60 s (Marcin Krzywański - AZS AWF Wrocław)

skok wzwyż kobiet - 194 cm (Anna Ksok - Śląsk Wrocław)

skok wzwyż - 2,38 cm (Michał Bieniek - AZS AWF Wrocław)