Kibice Lecha Poznań przygotowują niezwykłą flagę

Wizerunki 10 najbardziej zasłużonych dla Lecha piłkarzy znajdą się na wielkiej fladze, którą kibice "Kolejorza" przygotowują na rundę wiosenną.
To największe przedsięwzięcie, jakie szykują na wiosnę kibice poznańskiego Lecha. Długa na 12 m flaga z podobiznami 10 najbardziej zasłużonych piłkarzy Lecha i napisem "Wiara [lub "Kolejorz"] dziękuje Wam, niech Wasza chwała trwa..." pojawi się na stadionie przy ul. Bułgarskiej na pierwszym meczu rundy wiosennej z Amicą Wronki (ok. 20 marca).

Mówi jeden z autorów flagi Paweł Kielan: - Pomysł powstał podczas dyskusji na forum internetowym Lecha www.kolejorz.pyry.net/forum (adres tymczasowy www.007.com.pl/forum). Pod koniec stycznia pojawiła się tam idea, aby podziękować Piotrowi Reissowi za jego postawę w chwilach trudnych dla klubu. Doszliśmy do wniosku, że znalazłoby się wielu takich piłkarzy, którym należą się podziękowania i szacunek.

Efektem dyskusji, jaka się rozpoczęła, była koncepcja zrobienia wielkiej flagi. Zyskała ona nazwę "Symbole Lecha". Na fladze ma się pojawić 10 wizerunków oraz dodatkowe, wolne miejsca. - Dla kolejnych zawodników, którzy zasłużą na to, aby się tam znaleźć - mówią kibice. - Ich twarze pojawią się w różnych ujęciach, aby wszystko razem nie przypominało apelu wojskowego - dodaje Paweł Kielan.

Pomysł flagi "Symbole Lecha" wywołał dyskusję wśród kibiców. "Jestem przeciwnikiem gloryfikowania ludzi za życia. Nazwy ulic i pomniki stawia się ludziom po śmierci (wyjątkiem u nas jest Papież). Z flagami powinno być podobnie" - napisał Guerra. "Pozwolę sobie się nie zgodzić. W umieszczeniu na fanie [fladze - przyp. red.] nie doszukiwałbym się gloryfikacji, hołdu czy innych patetycznych i górnolotnie brzmiących zachowań. Powinno to być traktowane jako zwykłe wyrażenie wdzięczności dla ludzi, którzy sportową i pozaboiskową postawą rozsławiali (rozsławiają) naszego ukochanego Kolejorza w całej Polsce" - ripostował Bodziu. "Poza tym flagę łatwiej zdjąć niż rozwalić pomnik" - podsumował dyskusję Litar.

Dyskutowany jest także zestaw piłkarzy, którzy mają się pojawić na fladze. Wybrani oni zostaną demokratycznie przez kibiców. Paweł Kielan wyjaśnia zasady: - Przez kilka dni na forum można było zgłaszać swój zestaw zasłużonych zawodników. Kryterium było jedno: zawodnik musi jednoznacznie kojarzyć się z Lechem. Kontrowersyjne kandydatury (np. Jerzy Podbrożny czy Maciej Żurawski) były poddawane publicznej dyskusji. Potem 10 najczęściej powtarzających się zestawów zostało zebranych. Do końca lutego na stronie www.e-lech.com trwa głosowanie kibiców, aby wybrać jeden z nich.

Oto te zestawy piłkarzy:

1. Anioła, Barczak, Białas, Czapczyk, Jakóbczak, Łukasik, Napierała, Okoński, Reiss, Słoma

2. Anioła, Araszkiewicz, Barczak, Białas, Czapczyk, Jakołcewicz, Okoński, Pleśnierowicz, Reiss, Słoma

3. Anioła, Araszkiewicz, Białas, Czapczyk, Jakóbczak, Kaczmarek, P. Mowlik, Okoński, Reiss, Żurawski

4. Anioła, Araszkiewicz, Barczak, Białas, Czapczyk, Jakóbczak, Napierała, Okoński, Pleśnierowicz, Reiss

5. Anioła, Araszkiewicz, Barczak, Białas, Czapczyk, Jakóbczak, Napierała, Okoński, Reiss, Słoma

6. Adamiec, Anioła, Araszkiewicz, Białas, Czapczyk, Jakóbczak, Napierała, Okoński, Pawlak, Reiss

7. Anioła, Araszkiewicz, Barczak, Białas, Czapczyk, Jakołcewicz, Napierała, Okoński, Reiss, Słoma

8. Anioła, Białas, Czapczyk, Jakołcewicz, Łukasik, Napierała, Okoński, Reiss, Skrzypczak, Słoma

9. Anioła, Araszkiewicz, Białas, Czapczyk, Jakołcewicz, Łukasik, Okoński, Pleśnierowicz, Reiss, Słoma

10. Anioła, Araszkiewicz, Białas, Czapczyk, Kryger, Łukasik, Piotr Mowlik, Okoński, Reiss, SłomaZ kilku zaproponowanych projektów samej flagi zostanie wybrany jeden (dwa projekty pokazujemy na naszych łamach). Nie są jeszcze gotowe wizerunki piłkarzy - wykona je plastyk. My prezentujemy niżej dwie propozycje - konturowe portrety Teodora Anioły i Mirosława Okońskiego, wykonane przez grafików "Gazety". Podobne konturowe wizerunki pojawią się na fladze.

Lech nie jest pierwszym klubem, który w ten sposób chce okazać szacunek swym byłym i obecnym gwiazdom. Legia ma na takich flagach np. Kazimierza Deynę, Jacka Zielińskiego, Dragomira Okukę. Arka - Janusza Kupcewicza. Czy kibice Lecha nie obawiają się posądzeń o plagiat?

- W kwestii oprawy meczów niemal wszystko ktoś już kiedyś wymyślił. Gdybyśmy chcieli unikać wszelkich pomysłów, które gdzieś kiedyś się pojawiły, mogłoby to oznaczać, że właściwie nic na stadionie nie można by zrobić - tłumaczy Paweł Kielan. - Poza tym Legia czy Arka mają wizerunki poszczególnych ludzi na osobnych flagach. Nasza flaga ma być zupełnie inna - duża, z wieloma postaciami.

Teraz kibice zbierają pieniądze na zakup nowych flag. - Ostatecznie wiosną na Bułgarskiej pojawią się cztery nowe flagi, które łącznie będą kosztować 3,5-5 tys. zł - mówi Paweł Kielan. Do tego trzeba doliczyć ok. 1 tys. zł za 20 mniejszych flag na kijach. - Na razie zebraliśmy 1500 zł - informują kibice.