Kalu Uche w Wisle do 2008 roku

Nigeryjczyk Kalu Uche związał się we wtorek z krakowskim klubem nowym kontraktem do końca czerwca 2008 roku. Mówił dziennikarzom, że "jest bardzo, ale to bardzo szczęśliwy", przeprosił za swoje zachowanie i szybko - po sugestii trenera Henryka Kasperczaka - opuścił konferencję prasową.
- Mówię przepraszam wszystkim, których zawiodłem: zarządowi klubu i kibicom - kajał się piłkarz. Nowa umowa jest o dwa lata dłuższa od poprzednio obowiązującej. Jak podkreślił wiceprezes Wisły SSA Zdzisław Kapka, nie ma w niej klauzuli odejścia, która była kością niezgody pół roku temu, gdy piłkarz chciał odejść do Ajaksu Amsterdam, a Wisła się nie zgodziła. Kalu najpierw wtedy zastrajkował, potem odwołał się do międzynarodowych władz piłkarskich, ale FIFA uznała racje Wisły. W związku z podpisaniem umowy kara nałożona na zawodnika została anulowana.

- Kalu bardzo żałuje tego, co zrobił. Dużo zrozumiał i, co ważne, został szybko zaakceptowany przez kolegów - dodał trener Kasperczak.

- Proszę nas nie pytać o sprawy finansowe, bo nie jesteście tutaj panowie pierwszy raz i dobrze wiecie, że o nich nie mówimy - w ten sposób wiceprezes Kapka uciął pytania dziennikarzy dotyczące zmian w nowym kontrakcie.

- Podpisanie umowy nie oznacza, że piłkarz będzie grał w Krakowie aż do jej końca. Jeśli pojawi się poważna oferta, to usiądziemy do rozmów - dodał rzecznik klubu Jarosław Krzoska.

Co z Maurem Cantoro?

Pomocnik Mauro Cantoro przebywa od kilku dni na testach medycznych w FC Genua. Przed paroma sezonami genueńczycy grali jeszcze we włoskiej ekstraklasie. FC Genua jest najstarszym włoskim klubem piłkarskim, założonym w 1893 r. przez angielskich marynarzy. - To, że Genua broni się przed spadkiem, nie oznacza, że to prowincjonalny klub - tłumaczy Stefan Bielański, korespondent "La Gazzetta dello Sport". W transferze pomaga właściciel Górnika Marek Koźmiński, dobrze znający trenera Genui Luigiego De Canio. Przed laty, gdy Koźmiński grał w Udinese, De Canio był jego trenerem. Niewątpliwie pomocne dla "El Toro" może być to, że występował już w trzeciej lidze włoskiej w Ascoli, zna język włoski.

Co z innymi?

Brasilia, z którym niedawno rozwiązano kontrakt, podobno szuka swojej szansy w Chinach. Kasperczak przyznał, że także kilku innych zawodników rozstanie się z krakowskim klubem. - Każdy ma prawo przyjść i odejść - dodał. Na obóz do Francji nie pojadą ani Brazylijczycy, ani Hiszpan Leo. A czy Daniel Dubicki przejdzie do Górnika Łęczna? - To są sprawy dość delikatne - tłumaczy Kasperczak. Jednocześnie szkoleniowiec Wisły przyznał, że z obrońcą Katowic Jackiem Kowalczykiem klub jest już po rozmowach i po testach medycznych.

Jeszcze o Sosze

Trener wiślaków jest oburzony - jak to określił - próbą skłócenia go przez dziennikarzy z Edwardem Sochą. - Nigdy nie było powiedziane, że pan Socha podpisze tu jakiś kontrakt - mówił wczoraj. Przypomnijmy, w poniedziałek ustalono, że Socha nie będzie na razie pracował w Wiśle, ponoć ma podjąć pracę na stanowisku dyrektora sportowo-technicznego od 1 czerwca. Krakowskie gazety dość jednoznacznie powiązały ten fakt z wypowiedziami Kasperczaka, który przeznaczył Sosze rolę łowcy młodych talentów, choć wcześniej mówiło się, że dyrektor Odry Wodzisław przychodzi do Wisły na poważne, menedżerskie stanowisko.

Odnośnie wyjazdu Wisły do Francji (23 stycznia) zapadła tylko jedna zmiana. Wiślacy po przylocie pierwszy sparing zagrają z St Etienne w Awinionie, a mecz kontrolny z Istres zostanie rozegrany kilka dni później.

Przypadki Kalu Uche

15 listopada 1982 r. - urodził się w Aba (Nigeria)

1998 r. - trafia do lokalnego klubu FC Enyimba Aba

1999 r. - przenosi się do klubu Iwuanyanwu Nationale, gdzie zostaje wybranym najbardziej wartościowym piłkarzem ligi nigeryjskiej. Debiutuje w kadrze młodzieżowej Nigerii podczas kwalifikacji olimpijskich przeciwko Zimbabwe

2000 r. - przyjeżdża do Hiszpanii, gdzie występuje w rezerwach Espanyolu Barcelona

12 września 2001 r. - podpisuje umowę z Wisłą (wypożyczenie z Espanyolu)

30 września 2001 r. - debiutuje w pierwszej drużynie Wisły w meczu z Widzewem Łódź (2:0, wszedł w 62. min, zarobił żółtą kartkę)

26 marca 2002 r. - pierwszy gol dla Wisły w meczu 1/4 Pucharu Ligi z Zagłębiem Lubin

1 sierpnia 2002 r. - Wisła wykupuje Kalu z Espanyolu

29 sierpnia 2002 r. - w pucharowym meczu z Glentoranem FC w Pucharze UEFA strzela dwie bramki

10 grudnia 2002 r. - rewanżowe spotkanie z Schalke 04 (4:1), znakomita gra i bramka

5 marca 2003 r. - rewanżowy mecz z Lazio (1:2), koncertowa postawa i asysta przy golu Marcina Kuźby

26 kwietnia 2003 r. - ligowy mecz z Amiką Wronki, podczas którego Kalu opluł Marka Zieńczuka. Klub nałożył na Nigeryjczyka karę finansową (7 tys. zł)

31 maja 2003 r. - ostatni ligowy mecz w Wiśle (1:0 z Widzewem, żółta kartka)

21 czerwca 2003 r. - debiut w reprezentacji Nigerii i gol (2:2 z Angolą, eliminacje Pucharu Narodów Afryki)

17 lipca 2003 r. - Kalu rozpoczyna strajk podczas zgrupowania Wisły we Francji

31 lipca 2003 r. - Wisła dyskwalifikuje Kalu na pół roku

13 stycznia 2004 r. - powrót Kalu do Wisły

20 stycznia 2004 r. - przedłuża umowę z Wisłą do czerwca 2008 r.