"Złote kolce" dla Moniki Pyrek

LEKKA ATLETYKA. Brązowa medalistka halowych mistrzostw świata w Birmingham wygrała w 34. edycji ranking Polskiego Związku Lekkiej Atletyki i redakcji katowickiego "Sportu" na najlepszą lekkoatletkę 2003 roku w Polsce
Monika Pyrek, która od blisko roku trenuje i mieszka w Szczecinie, zwycięstwo zawdzięcza przede wszystkim brązowemu medalowi z halowych mistrzostw świata w Birmingham, oraz czwartej lokacie na mistrzostwach świata na stadionie otwartym w Paryżu. Na uroczystość przyjedzie z pobliskiej Spały, gdzie przebywa na zgrupowaniu.

To nie pierwsze "złote kolce" w dorobku najbardziej utytułowanej tyczkarki w kraju. Pyrek wygrywała plebiscyt w 2001 roku (za brąz w mistrzostwach świata na otwartym stadionie w Edmonton). Wtedy reprezentowała barwy KL Gdyni.

Pyrek wyprzedziła szczeciniankę Aurelię Trywiańską. Mistrzyni Polski i piąta zawodniczka globu na 100 metrów przez płotki na początku ubiegłego roku rozstała się z MKL-em, w którym zaczynała sportową karierę. Teraz reprezentuje barwy AZS AWF Warszawa.

Na wyróżnienie zasłużyli także nasi juniorzy. O miano najlepszego rywalizowali skoczek wzwyż Michał Bieniek, wychowanek Hermesa Gryfino (pod koniec 2003 roku przeniósł się do AZS-u Wrocław) i średniodystansowiec Bartosz Nowicki (MKL), mistrz Europy juniorów na dystansie 1500 metrów i wicemistrz Polski na 800 metrów. Ostatecznie najlepszym wybrano Bieńka, rekordzistę i mistrza Polski juniorów, piątego zawodnika mistrzostw Europy juniorów i uczestnika mistrzostw świata seniorów. Wynik 2.30 jest trzecim rezultatem w ubiegłym roku w kraju.

- Wynika z tego, że jesteśmy potęgą lekkoatletyczną w kraju - mówi zadowolony Paweł Bartnik, prezes Zachodniopomorskiego Związku Lekkiej Atletyki i MKL-u Szczecin, który będzie obecny na uroczystości - W czołówce wyróżnionych mamy kilku naszych zawodników.

Wyróżnienie dla najlepszej juniorki odbierze Katarzyna Kita (Agros Zamość), mistrzyni Europy juniorek w rzucie młotem.

Do klasyfikacji rankingu liczą się punkty, jakie przyznawane są zawodnikom za czołowe miejsca w prestiżowych imprezach międzynarodowych i krajowych oraz za wartościowe wyniki.

Dwukrotnym laureatem "Złotych kolców" w 1981 i 1984 roku był Bogusław Mamiński, wicemistrz świata na 3000 metrów z przeszkodami, na co dzień mieszkający w Międzyzdrojach.

Najlepszym lekkoatletą bezapelacyjnie został wybrany Robert Korzeniowski (Wawel Kraków), aktualny mistrz świata i rekordzista świata w chodzie na dystansie 50 km. Oboje odbiorą nagrody dzisiaj w samo południe, podczas gali w Klubie Olimpijczyka w Warszawie.

Złote kolce 2003

Kobiety: 1. Monika Pyrek 835 pkt (tyczka), 2. Aurelia Trywiańska 643 pkt (100 m ppł), 3. Krystyna Zabawska 550 pkt (kula), 4. Anna Rogowska 530 pkt (tyczka), 5. Kamila Skolimowska 525 pkt (młot).

Mężczyźni: 1. Robert Korzeniowski 980 pkt (chód), 2. Marcin Jędrusiński 568 pkt (100, 200, 4x100 m), 3. Aleksander Waleriańczyk 535 pkt (skok wzwyż), 4. Marek Plawgo 529 pkt. (400 m ppł), 5. Grzegorz Sposób 519 pkt (skok wzwyż).