Rafał Wójcik i Izabela Zatorska zwycięzcami XXIV Biegów Sylwestrowych w Szydłowie

Rafał Wójcik po raz czwarty, a Izabela Zatorska po raz piąty w karierze zostali zwycięzcami 24. edycji Biegów Sylwestrowych, które odbyły się w malowniczym Szydłowie. Zwycięzca biegu głównego mężczyzn Rafał Wójcik otrzymał puchar "Gazety Wyborczej"
Po raz pierwszy od lat biegaczom w Szydłowie sprzyjała pogoda - świeciło słońce i było ciepło. Trudno było uwierzyć, że w poprzednich edycjach Biegów Sylwestrowych zawodnikom towarzyszył mróz, a nawet śnieg. Korzystna aura nie wpłynęła mobilizująco na frekwencję i nie pobito rekordowej liczby uczestników. Na starcie stanęło 166 osób.

W biegach młodzieżowych dominowali reprezentanci STS Skarżysko. Najciekawszy był bieg na 3200 m chłopców, który rozstrzygnął się dopiero na ostatnich metrach. Jeszcze 30 metrów przed metą prowadził Miłosz Cedro z STS, ale skutecznym finiszem na ostatnich metrach wyprzedził go kolega klubowy Szymon Skorupski.

Bieg główny od początku przebiegał pod dyktando Rafała Wójcika ze Sportingu Międzyzdroje i Artura Błasińskiego z ZTE Radom, którzy po pierwszym kilometrze oderwali się od stawki rywali i nadawali tempo biegowi. Zwyciężył z minimalną, kilkumetrową przewagą Wójcik. - Bardzo ciężko było dzisiaj wygrać. Rywale postawili wysokie wymagania, a trudna trasa wymagała dużego wysiłku - powiedział na mecie olimpijczyk z Atlanty i 7-krotny mistrz Polski na 3 km z przeszkodami, który na tym właśnie dystansie chce się zakwalifikować na Igrzyska Olimpijskie w Atenach. - To mój główny cel na 2004 rok - przyznał zwycięzca, który pochodzi z miejscowości Krymki w gminie Brody koło Starachowic. O igrzyskach w Atenach marzy również drugi na mecie Artur Błasiński. - Chcę w 2004 roku osiągnąć minimum olimpijskie w maratonie i wierzę, że mi się to uda - powiedział po biegu.

Wśród kobiet rywalizacja nie była tak zacięta. Od początku zdominowała go wielokrotna medalistka mistrzostw świata i Europy w biegach górskich Izabela Zatorska reprezentująca LUKS Wrocanka koło Krosna i wygrała go z kilkusetmetrową przewagą nad drugą na mecie Słowaczką Ludmiłą Melicherovą. Zwycięzca biegu mężczyzn otrzymał oprócz pucharu od "Gazety Wyborczej" 2 tysiące złotych, a pierwsza wśród kobiet puchar od wojewody świętokrzyskiego i tysiąc złotych.

Najwięcej braw ze wszystkich zebrali jednak niepełnosprawni Jan Rybiński i Zbigniew Stefaniak, który całe 8 km pokonał o kulach. Jako ostatni na metę przybiegł najstarszy uczestnik szydłowskich biegów 67-letni Zdzisław Sowiźrak z Tarnowa.

Wyniki

800 m dziewczęta: 1.Ewa Łakomiec (Gród Bodzentyn), 2. Aleksandra Ponicka (ULKS Podkowa Janów), 3. Monika Wątrobińska (STS Skarżysko)

800 m chłopcy: 1. Robert Pałys, 2. Adrian Pałys (obaj ULKS Podkowa Janów), 3. Jacek Cecot (ULKS Szydłów)

1600 m dziewcząt: 1. Monika Mróz (UKS Łubnice), 2. Dominika Umańska (STS Skarżysko), 3. Magdalena Stępniewska (UKS Boguszyce)

2400 m chłopców: 1. Patryk Piwko (STS), 2. Mariusz Woźniak (ULKS Szydłów), 3. Marcin Zarymbski (UKS Boguszyce)

2400 m dziewcząt: 1. Agata Król (STS), 2. Aneta Mach (Leżajsk), 3. Aneta Kudelska (Klub Biegacza Rudnik)

3200 m chłopców: 1. Szymon Skorupski, 2. Miłosz Cedro, 3. Paweł Rogala (wszyscy STS)

Bieg główny na 8000 m kobiet: 1. Izabela Zatorska (LUKS Wrocanka), 2. Ludmiła Melicherova (Słowacja), 3. Agnieszka Stafa (Leżajsk)

8000 m mężczyzn: 1. Rafał Wójcik (Sporting Międzyzdroje), 2. Artur Błasiński (ZTE Radom), 3. Siergiej Waczepa (Ukraina), 4. Rafał Snochowski (Elite Café Wawel Kraków), 5. Siergiej Fiskowicz (Ukraina), 6. Łukasz Balcer (Olimpia Poznań), 7. Daniel Chuchała (AZS AWF Gdańsk), 8. Andrzej Lachowski (AZS AWF Kraków), 9. Michał Jamioł (Budowlani Kielce)

Klasyfikacja drużynowa: 1. STS Skarżysko, 2. UKS Boguszyce, 3. ULKS Szydłów, 4. Klub Biegacza Rudnik, 5. ULKS Podkowa Janów Lubelski, 6. UKS Czajków