Ponad 400 osób wzięło udział w Biegu Sylwestrowym

W tym roku zwyciężyli: Agnieszka Golak ze Śremu i Marek Januszewski z Piły.
Przypomnijmy, że pierwszy Bieg Sylwestrowy odbył się w 1975 r. w parku Sołackim przy świetle pochodni. Potem na kilka lat idea imprezy upadła, ale w 1984 r. Klub Biegacza TKKF Piast przywrócił bieg, tym razem już nad Jeziorem Maltańskim. I od tamtego czasu impreza jest organizowana nieprzerwanie co roku, jednak nie dokładnie w sylwestra, lecz zawsze w niedzielę poprzedzającą ostatni dzień roku. Organizatorzy tłumaczą to zdecydowanie większym zainteresowaniem biegaczy. Okazało się, że była to trafna decyzja. W tym roku na starcie biegów we wszystkich kategoriach stanęło ponad pół tysiąca osób. Pierwsi wyruszyli na trasę niepełnosprawni, a za nimi młodzież w dwóch kategoriach wiekowych: rocznik 1991 i młodsi oraz roczniki 1988-1990.

W niedzielnym Biegu Głównym wystartowało 265 zawodników. Wśród mężczyzn wygrał Marek Jaroszewski z Piły, który prowadził prawie na całym dystansie. Był to jego pierwszy start w poznańskim Biegu Sylwestrowym. - Przyznam, że rywalizacja nie była zbyt ostra - powiedział na mecie triumfator, który przygotowuje się do startu w maratonie w amerykańskim Austin. Nad Maltą pojawił się także wiceprezydent Poznania Maciej Frankiewicz, który ukończył bieg w środku stawki zawodników.

Najlepszą kobietą (spośród 15 startujących) była Agnieszka Golak ze Śremu, która startowała w Poznaniu po raz czwarty i pierwszy raz wygrała.

Prócz Biegu Głównego na dystansie 10,8 km (dwa okrążenia wokół Jeziora Maltańskiego) odbył się tradycyjnie także Bieg Popularny na trasie dwukrotnie krótszej. Triumfowali w nim Aleksandra Bykowska i Michał Szamrej, oboje z Poznania.

Uczestnicy tegorocznej imprezy podkreślali, że pogoda do biegania była znakomita. Nie było mrozu i świeciło słońce. W przeszłości nieraz zdarzało się, że zawodnicy musieli zmagać się albo z silnym wiatrem, albo z lodem i śniegiem.

BIEG GŁÓWNY

Mężczyźni: 1. Marek Jaroszewski (Gwardia Piła), 2. Wojciech Staniszewski (Poznań), 3. Dariusz Szrama (Oborniki), 4. Wiktor Szlinczak (Ukraina), 5. Maciej Braumm (AZS UAM Poznań), 6. Janusz Staniszczak (Czempinek Czempiń) Kobiety: 1. Agnieszka Golak (Śrem), 2. Iliana Jopek (Olimpia Poznań), 3. Alicja Czajka (Swarzędz), 4. Anna Łacwik (Jelenia Góra), 5. Marta Homan (Poznań), 6. Wioletta Wołyńska (Poznań)

BIEG POPULARNY

Mężczyźni: 1. Michał Szamrej (OSR Tarnowo Podgórne), 2. Łukasz Balcer (Olimpia Poznań), 3. Marcin Kowalski (AZS Poznań) Kobiety: 1. Agnieszka Bykowska (III LO Poznań), 2. Mariola Dąbrowska (Olimpia Poznań), 3. Katarzyna Pastwa (AZS Poznań)

BIEG NIEPEŁNOSPRAWNYCH

1. Lech Jabłoński (Poznań), 2. Jarosław Rola (Kamienna Góra), 3. Arkadiusz Perżanowski (Poznań)

ZWYCIĘZCY BIEGÓW SYLWESTROWYCH W POZNANIU

rokkobietymężczyźni
1995Małgorzata Sobańska (AZS Wrocław)Artur Sobucki (Poznań)
1996Danuta Marczyk (Koluszki)Aleksander Ziobro (Piła)
1997Małgorzata Sobańska (AZS Wrocław)Aleksander Ziobro (Piła)
1998Monika Drybulska (Poznań)Norbert Smuda (Wrocław)
1999Monika Drybulska (Poznań)Aleksander Ziobro (Piła)
2000Monika Drybulska (Poznań)Aleksander Borowiak (Piła)
2001Monika Drybulska (Poznań)Maciej Miereczko (Poznań)
2002Alicja Rybińska (Damasławek)Andrzej Krzyścin (Gniezno)
2003Agnieszka Golak (Śrem)Marek Jaroszewski (Piła)