Porażka MUKS Poznań, derbowe zwycięstwo Tęczy Kościan w I lidze koszykarek

Przez 40 minut Włókniarz Białystok nie prowadził w meczu z MUKS w Poznaniu ani razu. Wygrał jednak mecz - po dogrywce. W derbach Wielkopolski Tęcza Leszno niespodziewanie zwyciężyła Unię Swarzędz
W meczu Włókniarza z MUKS poznanianki od początku były zespołem lepszym - pod koniec pierwszej kwarty wywalczyły kilka punktów przewagi i spokojnie ją utrzymywały. Włókniarzowi nie pomogło nawet to, że już w 7. min cztery faule na koncie miała rozgrywająca gości Magdalena Gawrońska. Świetnie grały Sara Kinas i Aleksandra Jabłońska - obie zdobyły w pierwszej części po 12 pkt, a MUKS w 19. min wygrywał już 42:31.

Po przerwie role się odwróciły. W poznańskim zespole Kinas i Agnieszka Budnik przestały zdobywać punkty, ciężar gry wzięła nas siebie Jabłońska. Trafiała z niesamowitych pozycji i to dzięki jej punktom MUKS stale prowadził. Problemem poznanianek były jednak faule - w 36. min sędziowie odgwizdali piąte przewinienie Budnik, a w 38. min - Monice Pecold. Obie więc zeszły z parkietu.

Na 30 sekund przed końcem było 81:80 dla MUKS i 24 sekundy do końca meczu. 5 sekund przed końcem po spóźnionym podaniu Jagody Malendowicz do Jabłońskiej poznanianka straciła piłkę, po czym sfaulowała Kołos. Był to piąty faul najskuteczniejszej zawodniczki meczu, białostocczanka wykorzystała jeden rzut wolny i doprowadziła do dogrywki.

W niej początkowo nadal przeważał MUKS. Na minutę przed końcem po trafieniu z rzutu wolnego 13-letniej Pauliny Antczak poznanianki wygrywały 92:91. Po raz ostatni. 10 s przed zakończeniem dogrywki, przy stanie 92:94 spod kosza nie trafiła Monika Jankowiak i MUKS jakimś cudem ten mecz przegrał.

MUKS Poznań - Włókniarz Białystok 92:94 po drogrywce

Kwarty: 22:17, 21:16, 14:20, 24:28, dogr. 11:13

MUKS: Jabłońska 34 (2x3), Kinas 20 (1x3), Malendowicz 16, Skobel 12, Budnik 8 oraz Pecold 1, Antczak 1, Bździak 0, Jankowiak 0.

Liczba MUKS

15 lat 271 dni

to średnia wieku pięciu zawodniczek MUKS, które grały w ostatnich sekundach meczu z Włókniarzem Białystok: Sary Kinas, Pauliny Antczak, Dominiki Bździak, Agnieszki Skobel i Moniki Jankowiak. Starsze koleżanki albo miały pięć fauli, albo były kontuzjowane

Nieoczekiwanym zwycięstwem Tęczy Leszno zakończył się jej pojedynek derbowy z Unią Swarzędz. - Jeśli spojrzymy na rozmiary wygranej, to niespodzianka jest jeszcze większa - stwierdził trener leszczyńskiego zespołu Marek Czaiński. - Od początku dobrze rzucalismy, wyprowadziliśmy też wiele kontr. Dzięki temu nasza przewaga systematycznie rosła, rywalki szybko się zniechęciły - dodał Czaiński. Po spotkaniu bardzo zadowolona była skrzydłowa Tęczy Katarzyna Grześczyk, która rzuciła 7 pkt drużynie prowadzonej przez jej ojca - Zbigniewa. - Kiedy Kasia dzwoniła po meczu do mamy, ta nie chciała uwierzyć, że padł taki wynik i że to ona wygrała, a nie jej ojciec- stwierdził szkoleniowiec Tęczy.

Tęcza Leszno - Unia Swarzędz 84:62

Kwarty: 23:16, 18:18, 28:13, 15:15

TĘCZA: Ślotała 24, Angier 20, Krzywicka-Bąba 12, Lubak 9, Grześczyk, M. Andrzejewska po 7, Król 3, Sobczyńska 2.

UNIA: Lewandowska 23, Rezler 11, Parzymięs, Talarczyk po 8, Czerniak 6, Kośmider 4, Słomińska 2.