Chorzelewski odpadł w kwalifikacjach

W Paryżu rozgrywano światowy turniej kwalifikacyjny taekwondo WTF do igrzysk olimpijskich. W trzeciej rundzie z zawodów odpadł Marcin Chorzelewski z AZS-u UWM Olsztyn


W paryskim turnieju wystartowali zawodnicy i zawodniczki aż z 90 reprezentacji. Walki odbywały się tylko w czterech kategoriach wagowych. - O prawo występu w igrzyskach olimpijskich rywalizowali reprezentanci z krajów mających wiele sukcesów w taekwondo WTF, jak Korea Płd., Iran, Hiszpania, oraz z tak egzotycznych krajów, jak Mali, Senegal czy Benin. Każdy kraj mógł wystawić reprezentantów w dwóch kategoriach wagowych wśród mężczyzn i dwie zawodniczki wśród kobiet. Zdarzało się, że w Paryżu walczyło ze sobą dwóch zawodników, którzy w mistrzostwach świata zdobywali złote medale w różnych kategoriach wagowych - mówi Dariusz Nowicki, trener AZS-u UWM Olsztyn.

W zawodach startował Marcin Chorzelewski, zawodnik AZS-u UWM Olsztyn, brązowy medalista mistrzostw świata z 2001 r. Olsztynianin nie miał łatwego zadania, bowiem walczył w kategorii 80 kg, w której właśnie znalazło się dwóch mistrzów świata, Steven Lopez z USA i Yossef Karami z Iranu. W pierwszej turze Chorzelewski nie musiał wychodzić na matę, gdyż otrzymał tzw. wolny los. W turze drugiej zdecydowanie pokonał Irakijczyka Ahmeda Raida 5:0. W kolejnej walce zawodnik AZS-u UWM musiał zmierzyć się ze Stevenem Lopezem. - To był bardzo wyrównany pojedynek. Widać było, że obaj zawodnicy podeszli do walki z dużym szacunkiem dla przeciwnika. Wiele celnych uderzeń nie zostało zaliczonych przez sędziów. Walkę nieznacznie 2:1 wygrał Lopez - opisuje trener Nowicki.

Prawo występu w 2004 r. w Atenach przysługiwało czwórce najlepszych zawodniczek i zawodników w każdej kategorii wagowej. Niespodzianką turnieju było mało kwalifikacji wywalczonych przez silne reprezentacje europejskie. Tylko po jednej kwalifikacji uzyskały Hiszpania i Turcja, bez kwalifikacji pozostały Niemcy i Holandia. Natomiast po trzy kwalifikacje wywalczyli zawodnicy Francji i Włoch. - Mała liczba kwalifikacji dla Europejczyków oznacza, że w europejskim turnieju kwalifikacyjnym [turniej odbędzie się w lutym 2004 r. w Baku z udziałem Marcina Chorzelewskiego - red.] bardzo trudno będzie uzyskać prawo startu w igrzyskach olimpijskich - mówi Dariusz Nowicki.