Wyniki Biegu Niepodległości rozegranego na białostockich Bacieczkach

Irena Sakowicz z Białegostoku oraz Mariusz Kamiński z Łap zostali zwycięzcami Biegu Niepodległości, który trzeci raz rozegrano na osiedlu Bacieczki w Białymstoku
Kobiety miały do pokonania niespełna 2000 metrów. Linię mety - tradycyjnie już - jako pierwsza przebiegła najbardziej znana biegaczka uliczna z naszego regionu Irena Sakowicz.

- Startuję w Biegu Niepodległości od początku jego istnienia - wyjaśnia triumfatorka. - Ze względu na krótki dystans, ten bieg zleciał mi wyjątkowo szybko. Ale muszę przyznać, że na prowadzenie wyszłam dopiero na ostatnich metrach. Czuję już oddech młodszego pokolenia, które coraz trudniej jest pokonać. Albo wezmę się solidnie za treningi, albo w ogóle zrezygnuję ze startów. Na pewno nie pozwolę sobie na porażki.

Z kolei mężczyźni w biegu głównym ścigali się na trasie liczącej 10 000 metrów. Wśród około 50 uczestników największą owację na mecie zgotowano zwycięzcy Mariuszowi Kamińskiemu. Nauczyciela WF-u najgłośniej dopingowały jego młode podopieczne z PG 1 w Łapach.

- Pracuję z łapską młodzieżą także na zajęciach pozalekcyjnych - wyjaśnił Kamiński. - Są sukcesy, bo szkoła po raz pierwszy zakwalifikowała się do mistrzostw województwa. Tak też zastanawiam się, czy nie rzucić biegania na rzecz szkolenia młodzieży. Udało mi się również tym razem wygrać Bieg Niepodległości. Lubię uczestniczyć w podlaskich imprezach, mimo że nie ma ich zbyt wiele. To dla mnie frajda, a zarazem okazja do sprawdzenia umiejętności.

Organizatorzy nie ustrzegli się, niestety, błędów. Przez większą część zawodów panował organizacyjny bałagan, kolejność startów wcale nie pokrywała się z wcześniej przyjętym harmonogramem, a najciekawsze biegi rozgrywano już przy skromnej liczbie publiczności. Jakby tego było mało, przy starcie biegu głównego kobiet zaciął się starter.

- Zmieniła się ekipa organizatorów - tłumaczy niedociągnięcia Stefan Sołomianko, dyrektor biegu. - Chcieli powtórzyć sukces poprzednich dwóch imprez, ale mimo dobrych chęci nie udało im się.

WYNIKI BIEGÓW GŁÓWNYCH:

10 000 m - open: 1. Kamiński; 2. Michał Smalec (Podlasie Białystok); 3. Piotr Bagiński (Wasilków); 40-49 lat: 1. Krzysztof Dudzis (Ełk); 50-59 lat: 1. Andrzej Zieniewicz (Juvenia Białystok); 60 lat i starsi: 1. Wiesław Olesiewicz (UKS Bacieczki Białystok). 2000 m - kobiety open: 1. Sakowicz (Juvenia); 2. Joanna Konopko (Łomża); 3. Barbara Milewska (Białystok); 19-20 lat: 1. Anna Pruszkowska (LUKS Prefbet-Śniadowo); 2. Izabela Mirkowska (LO I Białystok); 3. Angelika Mariczuk (Juvenia).