Unia Swarzędz nadal liderem

Znakomita gra Wiolety Lewandowskiej pozwoliła koszykarkom Unii Swarzędz przedłużyć serię spotkań bez porażki do sześciu. Trzeci mecz w tym sezonie wygrała młoda ekipa MUKS Poznań, drugi raz przegrała za to Tęcza-PWSZ Leszno
Rywalizacja w I lidze będzie zapewne bardzo zacięta - do ekstraklasy awansuje tylko jeden zespół!

Bohaterka Wioleta

Unia Swarzędz pozostała jedyną niepokonaną drużyną, choć w starciu z groźnym Włókniarzem Białystok musiała sobie radzić nie tylko bez kontuzjowanej od początku sezonu Joanny Jarkowskiej, ale również i Ewy Borys oraz Anny Talarczyk. - Zwłaszcza brak Borys był widoczny, bo zastępująca ją Danuta Przybylak przez trzy czwarte meczu nie mogła się znaleźć. Anię Talarczyk świetnie zastąpiła za to Wioleta Lewandowska - opowiadał trener Unii Zbigniew Grześczyk. Najbardziej doświadczona koszykarka Unii spisywała się świetnie - w pierwszej kwarcie zdobyła 12 pkt i pomyliła się tylko przy jednym rzucie. Taki sam bilans Lewandowska miała w drugiej kwarcie. Mimo znakomitej gry swojej rozgrywającej, która miała też 10 asyst, 7 zbiórek i 3 przechwyty, Unia nie mogła wywalczyć bezpiecznej przewagi. Białostoczanki świetnie rzucały z dystansu (10 trafień za 3 pkt), skuteczna była zwłaszcza Eliza Gołumbiewska (30 pkt).

Losy pojedynku rozstrzygnęły się w ostatniej kwarcie, gdy rzucać przestała liderka Unii Lewandowska. W 33. min Unia prowadziła tylko 70:67, ale za 3 pkt trafiła Katarzyna Rezler, a po chwili spod tablicy kolejne punkty zdobyła Danuta Przybylak. Między 35. a 37. min Przybylak po zbiórkach i dobitkach zdobyła kolejne 6 pkt i liderki I ligi prowadziły już 81:70. - Dobrze, że nasza środkowa przebudziła się w ostatniej kwarcie, bo te jej 10 pkt i kilka zbiórek było bardzo potrzebne - przyznał trener Grześczyk.

Unia Swarzędz - Włókniarz Białystok 89:81

Kwarty: 23:29, 23:16, 22:19, 20:18

Unia: Lewandowska 28 (4x3), Rezler 20 (2x3), Przybylak 14, Słomińska 11, Kośmider 2 oraz Parzymięs 8, K. Jarkowska 6, Czerniak 0.

Szczęśliwy Wrocław

Szkoda, że zespół trenera Andrzeja Jabłońskiego nie musi wszystkich swoich spotkań rozgrywać na Dolnym Śląsku. Drugi wyjazd do drużyny z Wrocławia znów zakończył się sukcesem. - Cieszą mnie te zwycięstwa, bo to mogą być mecze za 4 pkt w walce o utrzymanie się w lidze - mówi trener MUKS Andrzej Jabłoński. Jego podopieczne prowadziły od 2. do 40. min meczu. - Kluczem do wygranej była gra obronna, bo pozwoliliśmy rywalkom w ich hali zdobyć tylko 56 pkt. To jest zawsze dobry wynik - dodał Jabłoński.

MKS MOS Wrocław - MUKS Poznań 56:66

Kwarty: 8:13, 22:20, 12:13, 14:20)

MUKS: Jabłoński 18 (3x3), Budnik 17, Rytkowska 12, Kinas 9, Malendowicz 8 oraz Skobel 2, Pecold 0, Gromek 0, Łabędzka 0.

Zaskoczona Tęcza

Początek spotkania w Lesznie pozwalał kibicom Tęczy mieć uzasadnione nadzieje na korzystny końcowy wynik. W 4. min leszczynianki wygrywały bowiem 10:4, ale później zaczęły popełniać sporo błędów. O ile Tęczy udało się jeszcze wygrać pierwszą kwartę, to w drugiej przewaga młodych uczennic z Warszawy była już spora. Minutę przed przerwą SMS wygrywał już 48:33, a w trzeciej kwarcie - nawet różnicą 18 pkt. - Spodziewaliśmy się, że sporo kłopotów narobią nam Katarzyna Krężel i Izabela Piekarska, tym razem jednak bardzo dobrze grała Katarzyna Sukmanowska. Zaskoczyła nas, bo w poprzednich spotkaniach niczym się nie wyróżniła - mówił trener Tęczy Marek Czaiński. Tęcza jeszcze w trzeciej kwarcie zdołała odrobić osiem punktów, a w ostatniej części spotkania kolejne cztery - w 38. min było 76:82. Wtedy leszczynianki nie wykorzystały dwóch rzutów wolnych, a rywalki spokojnie utrzymały prowadzenie. - Nic się nie stało. Gryźliśmy, broniliśmy na całym boisku, ale się nie udało. Nie jesteśmy poniżej dziewiątego miejsca, więc plan spełniamy - dodał Czaiński.

Tęcza-AZS PWSZ Leszno - Arcus-SMS Warszawa 80:88

Kwarty: 25:23, 13:28, 22:19, 20:18

Tęcza: Grześczyk 15 (2x3), Krzywicka-Bąba 14, Ślotała 13, Angier 11 (1x3), Król oraz Andrzejewska 12 (1x3), Lubak 11.

INNE WYNIKI

Wisła II Kraków - Widzew Łódź 90:35, AZS Uniwersytetu Wrocławskiego - AZS PWSZ Gorzów Wlkp. 52:115, AZS VIII LO Toruń - AZS Jelenia Góra 69:59, Gedania Gdańsk - Filar Sosnowiec.