GKSŻ uchwaliła nowy regulamin ligi żużowej

Podczas posiedzenia w Warszawie wszystkie propozycje zmian zostały przyjęte. - To dobra decyzja - oceniają przedstawiciele klubów z naszego regionu

GKSŻ generalnie przyjęła wszystkie proponowane zmiany. Najbardziej kontrowersyjny przepis o ograniczeniu liczby obcokrajowców do jednego w drużynie przeszedł większością głosów 15:7. Jedyną modyfikacją jest dopuszczenie zawodników z zagranicy w rozgrywkach II ligi. Utrzymano natomiast zakaz kontraktowania żużlowców ze stałymi numerami Grand Prix w I lidze (to oznacza, że anulowany zostanie kontrakt Lee Richardsona z TŻ Lublin). Wyjątkiem będą mecze barażowe - w takim wypadku drużyna z niższej ligi może zakontraktować stałego uczestnika GP.

W regulaminie pojawił się jednak także nowy zapis. Szczególnie ważny dla GTŻ Grudziądz, bo w praktyce oznacza, że teoretycznie w przyszłym sezonie I ligę mogą opuścić nawet cztery zespoły! Uchwalono bowiem, że po rundzie zasadniczej cztery najsłabsze drużyny będą walczyć z czterema najlepszymi z II ligi (z zachowaniem wyników pomiędzy zainteresowanymi ekipami). Pojawił się także pomysł, żeby podobne rozwiązanie zastosować w przypadku ekstraligi i I ligi, ale nie znalazł wystarczającego poparcia.

Marek Karwan ujawnił także nazwiska swoich najbliższych współpracowników. W skład prezydium GKSŻ weszli: prezes RKM Rybnik Aleksander Szołtysik, prezes ZKŻ Zielona Góra Robert Smoleń, szef Dark Doga Gniezno Andrzej Grajewski, przewodniczący kolegium sędziowskiego Jerzy Kaczmarek i działacz żużlowy z Rzeszowa Andrzej Haehne. Dość niespodziewanie zabrakło tam miejsca dla szefa leszczyńskich "Byków" Rufina Sokołowskiego, który brał aktywny udział w przygotowywaniu projektu nowego regulaminu.

Podczas wczorajszych obrad ujawniono, że toczą się rozmowy z czterema stacjami telewizyjnymi (Polsatem, TVN, TVP i TV Puls) dotyczące transmisji spotkań z ekstraligi. Ostateczne decyzje w tej sprawie mają zapaść do 25 listopada.

Dla Gazety

Zbigniew Fiałkowski

prezes GTŻ Grudziądz

Zmiany w regulaminie oceniam pozytywnie. Podpisuję się pod opinią przewodniczącego Karwana, że to kosmetyka, a nie żadna rewolucja. Bardzo dobrze, że ograniczyliśmy liczbę obcokrajowców, bardzo dobrze, że zespoły będą liczyć siedmiu zawodników. To wszystko poważnie ograniczy koszty działalności klubów. Wprowadzenie biegu juniorów z kolei skłoni kluby do szkolenia młodzieży, której nigdy nie jest za mało.

Bogdan Sawarski

prezes BTŻ Polonii Bydgoszcz

Zmiany mają na celu ograniczyć koszty i moim zdaniem tak się właśnie stanie. Cieszy mnie szczególnie likwidacja drugiego obcokrajowca w zespole. Zrobi się konkurencja wśród cudzoziemców i nie będą tak mogli winodować swoich stawek.

not. jp

Co przegłosowali?

W zespołach ekstraligi startować będzie jeden obcokrajowiec (dwóch można zakontraktować). W klubach I i II ligi zasady będą takie same pod warunkiem, że zawodnicy zagraniczni nie są stałymi uczestnikami cyklu Grand Prix 2004

Drużyna ligowa liczy 7 zawodników: 5 seniorów i 2 juniorów Tabela biegów z 2003 roku, ale w jednym wyścigu (nie ustalono którym) mogą startować wyłącznie juniorzy Wprowadzenie zasady zastępowania zawodników przebywających na zwolnieniu lekarskim dłużej niż 9 dni (podobnie jak w Anglii i Szwecji). Przepis dotyczy tylko trzech najskuteczniejszych zawodników z zespole Warunkiem przyjęcia klubu do rozgrywek ekstraligi w 2005 roku będzie brak zadłużenia wobec US, ZUS, a także wobec zawodników krajowych i zagranicznych.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.