Wielkopolscy szermierze bez sukcesów

Florecistce Agacie Kantorskiej oraz szablistkom Annie Wesołowskiej i Joannie Daniłowskiej nie udało się zakwalifikować nawet do czołowej szesnastki Młodzieżowych Mistrzostw Europy

W latach 1997-2001 Wielkopolanie aż ośmiokrotnie stawali na najwyższym stopniu podium podczas Młodzieżowych Mistrzostw Europy. W ślady Małgorzaty Wojtkowiak, sześciokrotnej medalistki, w tym trzykrotnie złotej, nie poszła jej młodsza koleżanka klubowa z Warty Poznań Agata Kantorska. Miała ona już problemy podczas fazy grupowej - wygrała tylko dwie z pięciu walk. Tak słaby występ dał poznańskiej florecistce dopiero 34. pozycję w turniejowej drabince, mimo że w europejskim rankingu jest znacznie wyżej. W 1/32 finału Kantorska gładko przegrała zresztą 6:15 z Ukrainką Oleną Krawczenko, która z mistrzostwami pożegnała się już w następnej rundzie. Poznanianka nie miała zresztą szczęścia do Krawczenko - już w eliminacjach przegrała z nią 0:5. Kantorska w Chorwacji została sklasyfikowana dopiero na 36. pozycji.

Nieco lepiej spisała się leszczynianka, choć teraz reprezentująca gdański Sietom-AZS AWFiS, Joanna Bórkowska. Brązowa medalistka MME w drużynie sprzed dwóch lata wygrała 1 /16 finału z Włoszką Martą Camiletti, ale w walce o awans do czołowej ósemki niepodziewanie uległa Niemce Carolin Wutz. Pojedynek był jednak bardzo zacięty - Wutz wygrała tylko 8:7. Bórkowska zajęła ostatecznie 10. miejsce.

Już we wtorek w turnieju szablistek wystąpiły dwie zawodniczki KKSz Konin. Joannie Daniłowskiej zabrakło w fazie grupowej tylko jednego trafienia, aby zakwalifikować się do głównego turnieju. Ostatecznie koninianka zajęła 29. miejsce. Jej klubowa koleżanka Anna Wesołowska spisała się tylko nieco lepiej - w 1/16 finału uległa bowiem 6:15 Ukraince Olenie Chmrowej i zajęła 20. miejsce.