Polska Liga Siatkówki w statystyce

Zawodnicy PZU AZS Olsztyn znakomicie przyjmują zagrywkę, gorzej natomiast wiedzie im się w ataku. Tak przynajmniej wynika z rankingów zespołowych i indywidualnych prowadzonych przez Polską Ligę Siatkówki

W czterech meczach Polskiej Ligi Siatkówki zespół PZU AZS Olsztyn odniósł trzy zwycięstwa. Olsztynianie pokonali Gwardię Wrocław 3:2, BBTS Siatkarza Original Bielsko-Biała 3:0 i NKS Nysa 3:0. Przegrali natomiast z liderem rozgrywek, Skrą Bełchatów 1:3. PZU AZS z dorobkiem ośmiu punktów zajmuje czwarte miejsce w tabeli.

W statystycznych zestawieniach olsztyński zespół także znajduje się na czołowych pozycjach. Najlepiej PZU AZS radzi sobie z przyjęciem zagrywki. Olsztynianie w tym rankingu zajmują pierwsze miejsce. Skuteczność przyjęcia zagrywki olsztyńskich siatkarzy wynosi 70,8 proc. (druga jest Skra Bełchatów - 70,26 proc.). W rankingu skuteczności zagrywki kolejność jest odwrotna - prowadzi Skra (7,21 proc.) przed PZU AZS (6,69 proc.). Indywidualnie wśród najlepiej zagrywających trzecie miejsce zajmuje olsztynianin Wojciech Grzyb (prowadzi Siergiej Żywołożnyj, Gwardia Wrocław). W zestawieniu przyjęcia zagrywki liderem jest zawodnik PZU AZS Paweł Kuciński, którego skuteczność przyjęcia wynosi 78,89 proc. (drugi jest Dusan Kubica z Mostostalu Azoty, 78,57 proc.).

Zespół PZU AZS zajmuje trzecie miejsce w rankingu skuteczności obrony. Średnio w każdym secie olsztyńscy siatkarze obronili 3,67 ataków rywali, zaś prowadzący w tym zestawieniu Mostostal Azoty obronił 3,86 ataków. Indywidualnie trzecie miejsce wśród obrońców zajmuje rozgrywający PZU AZS - Paweł Zagumny (1,13), a najlepszym obrońcą jest na razie Piotr Gacek z Nysy (1,58).

W klasyfikacji skuteczności bloku olsztyńska drużyna zajmuje również trzecią pozycję. W każdym secie zawodnicy PZU AZS zdobywali blokiem 3 pkt, a zajmujący pierwsze miejsce w tej klasyfikacji Ivett Jastrzębie Borynia zdobywał 4,07 pkt. Indywidualnie piątym blokującym ligi jest Wojciech Grzyb (0,77 pkt w każdym secie), a siódmym Krzysztof Śmigiel (0,72 pkt). Prowadzi Grzegorz Nowak (1,04 pkt).

W rankingu skuteczności ataku olsztyński zespół zajmuje miejsce piąte. Olsztyńscy zawodnicy wykazali się w ataku 55,45 proc. skutecznością. Najlepiej atakują siatkarze Ivettu Jastrzębie (60,94 proc.). W indywidualnym zestawieniu najlepiej atakujących prowadzi Radosław Rybak (76,50 proc.) przed Przemysławem Michalczykiem (76,29 proc.) - obaj Ivett Jastrzębie. Czwarty jest zawodnik PZU AZS, Mark Siebeck (73,99), a dopiero 17. Paweł Papke (60,44 proc.).

Za to w klasyfikacji najlepiej punktujących zawodników Paweł Papke zajmuje siódme miejsce, najwyższe spośród zawodników PZU AZS. Zdobył on dotychczas 56 pkt w 15 setach (44 pkt atakiem, 7,33 pkt blokiem i 5 pkt zagrywką), co daje średnią 3,76 pkt w każdym secie. Tuż za Papke w rankingu znajduje się Mark Siebeck, który zdobył 53 pkt (43 atakiem, 4 blokiem i 6 zagrywką, średnio 3,53 pkt w secie). Najlepiej punktującym zawodnikiem Polskiej Ligi Siatkówki jest Jiri Popelka z Mostostalu Azoty, o czym powinni pamiętać olsztyńscy siatkarze przed sobotnim meczem z tym zespołem. Popelka uzyskał 76 pkt w 14 setach (64 atakiem, 6 blokiem, 6 zagrywką, średnio 5,43 pkt w secie).

Ligowcy zagrają na raty

Od wtorku do niedzieli będą rozgrywane mecze piątej kolejki Polskiej Ligi Siatkówki. Rozpocznie się ona spotkaniem lidera tabeli Ivettu Jastrzębie Borynia z beniaminkiem

AZS-em Politechniką Warszawa, a zakończy meczem KP Polskiej Energii Sosnowiec z Pamapolem AZS-em Częstochowa. W spotkaniach Ivettu z AZS-em Politechniką oraz Skry Bełchatów z NKS-em Nysą (środa) faworytami będą gospodarze. W innych parach trudniej jest wskazać kandydata do zwycięstwa.