Młodzi polscy rugbiści mistrzami Europy!

Polscy rugbiści zostali mistrzami Europy do lat 18. Ich trenerem jest łodzianin Mirosław Żórawski.
W pierwszej rundzie mistrzostw, rozgrywanych na przełomie kwietnia i maja, Polacy pokonali Szwajcarię 26:10 oraz Węgrów 49:0. Tym samym awansowali do dalszych gier z pierwszego miejsca w grupie 4. Zwycięzcami innych grup byli: Chorwaci, Bułgarzy i Holendrzy. Z udziałem tych zespołów w miniony weekend rozegrano w Amsterdamie finał.

W pierwszym spotkaniu podopieczni trenera Mirosława Żórawskiego wygrali z Bułgarią 61:8 (punkty dla Polaków: Schulte-Noelle 16, A. Milczak, Jastrząb po 10, Zamerski, Miłkiewicz, Ławski, Wojtkuński, Piszczek po 5). W spotkaniu o pierwsze miejsce polscy juniorzy wygrali z Holendrami 24:5, mimo że do przerwy przegrywali 0:5 (punkty: Schulte-Noelle 9, Zaszutek, Piszczek, Capillon po 5).

Obok selekcjonera w reprezentacji byli także inni łodzianie: zawodnicy - Łukasz Sachrajda, Łukasz Zamerski, Sławomir Kiełbik, Kacper Ławski i Andrzej Milczak oraz doktor Bogusław Rataj. - To mój największy sukces w trenerskiej karierze - mówi Żórawski. - Porównywalny z czwartym miejscem na mistrzostwach świata w Lille w 1993 roku. Tyle że tam byłem współpracownikiem trenerów Ryszarda Wiejskiego i Macieja Niedźwiedzkiego, a teraz byłem głównym szkoleniowcem.

Ponieważ FIRA (związek zrzeszający europejskie federacje rugby) przeprowadza reorganizację rozgrywek juniorów, za rok te same drużyny znów będą rywalizować w mistrzostwach Europy do lat 18. Turniej odbędzie się 3-11 kwietnia w Treviso we Włoszech, a wezmą w nich udział także reprezentacje z Wysp Brytyjskich. Z mistrzostwa Europy dla Polaków płyną jeszcze inne korzyści. 29 listopada nasza reprezentacja stanie przed szansą zakwalifikowania się do mistrzostwa świata, które odbędą się w Republice Południowej Afryki. Jej rywalem będzie Portugalia, a mecz rozegrany zostanie w Tuluzie.