Piłka nożna - III liga: wyniki wielkopolskich zespołów

Warta Poznań - Mieszko Gniezno 2:1, Amica II Wronki - Kujawiak Włocławek 0:0, Tur Turek - Zorza Dobrzany 3:1, Obra Kościan - Gwardia Koszalin 0:0.
Kujawiak, który jest beniaminkiem i jednocześnie głównym faworytem do awansu, prowadzi jednak nadal z wyraźną przewagą.

Warta-Reflex Poznań - Mieszko-Faber Gniezno 2:1

W niedzielnym pojedynku piłkarze biegali przy pięknej, niby wiosennej pogodzie. Warunki do gry mieli idealne, a mimo to zbyt wiele atrakcyjnego futbolu nie pokazali. Warta, choć była faworytem, bardzo rzadko zagrażała bramce Łukasza Fabiańskiego, reprezentanta Polski do lat 19. Gwinejczyk Douda Camara z Mieszka świetnie pilnował Piotra Najewskiego, zaś Marcin Wojciechowski miał problemy z uwolnieniem się spod opieki Tomasza Gendery. Poznaniacy w ogóle nie oddawali strzałów, a gola mogli zdobyć gola tylko po lobie Krzysztofa Gościniaka. Pomocnik Warty w 10. min chciał przerzucić piłkę nad Fabiańskim z 25 m, ale do szczęścia zabrakło mu metra.

Na początku spotkania goście mogli objąć prowadzenie, ale w 6. min Jarosław Szuba przegrał pojedynek sam na sam z bramkarzem Arturem Topolskim, a młodzieżowiec z Gniezna Paweł Iwanicki nie potrafił dobić piłki odbitej przez bramkarza Warty. Za to po rzucie rożnym znów świetną okazję miał Szuba - uderzył głową piłkę, ta skozłowała przed bramką, po czym przeleciała nad poprzeczką.

Gra toczyła się głównie w środku pola, a gdy goście czuli jakiekolwiek zagrożenie, wybijali piłkę poza boisko. Efektem tego była seria rzutów rożnych dla Warty, a szósty korner "Zielonych" zakończył się golem dla... Mieszka. Fabiański wypiąstkował bowiem piłkę sprzed swojej bramki, Brazylijczyk Kiko wyprowadził kontrę, po której Tomasz Zibert dośrodkował piłkę na pole karne, a Szuba strzałem głową pokonał Topolskiego. - Nie poznawałem swojego zespołu. W przerwie w szatni odbyłem z piłkarzami nieprzyjemną i dla nich i dla mnie, rozmowę. Dobrze, że to przyniosło efekty - przyznał po meczu trener "Zielonych" Wojciech Wąsikiewicz.

Po przerwie poznaniacy mieli bowiem przewagę, a w 56. min, po złym wybiciu piłki przez Ziberta, Sławomir Suchomski uderzył w tzw. długi róg bramki Mieszka i było 1:1.

Przełomowa w spotkaniu była 67. min. Po zagraniu Iwanickiego sam na sam z Topolskim był Maciej Brauza. Strzelił jednak obok bramki, a poznaniacy momentalnie skontrowali. Już w polu karnym Mieszka bohater Iwanicki podciął Mariusza Niedbałę, a sędzia Roman Rościszewski z Jeleniej Góry podyktował rzut karny. Wykorzystał go Najewski. - To młody chłopak. Jeszcze nie wie, że w polu karnym nie można robić wślizgów - mówił o zagraniu Iwanickiego trener Mieszka Marian Kurowski.

Choć Mieszko do końca atakował, to Warta zdobyła trzy punkty. - Nasza gra nie jest taka, jak choćby na treningach. Za dużo było nerwowości, ale miejmy nadzieję, że teraz wyjdziemy z dołka - stwierdził najbardziej doświadczony gracz Warty Sławomir Suchomski.

Bramki: 0:1 Szuba (37. min), 1:1 Suchomski (56.), 2:1 Najewski (69., z rzutu karnego)

Widzów 400 (18 kibiców z Gniezna)

Warta: Topolski - Reyer (55. Niedbała), Tomaszczak, Cudny (46. Otuszewski), Chmielewski (64. Ludwiczak), Bebeto Ż, Suchomski, Gościniak Ż, Łeszyk (46. Bubiłek), Wojciechowski, Najewski

Mieszko: Fabiański - Gendera, Zibert, Camara, Iwanicki Ż (71. Gąsiorowski), Góralski, Brauza, Kiko Ż, Martyka, Kaliński (79. Robiński), Szuba Ż (71. Jakubiak)

Amica II Wronki - Kujawiak Włocławek 0:0

Spotkanie rezerw Amiki z liderem rozgrywek III ligi zostało rozegrane już w piątek, przed świętami. Pierwsze 20 minut pojedynku zdecydowanie należało do Kujawiaka. - Zepchnęli nas do obrony - tłumaczył trener rezerw Amiki Jurij Szatałow. Później gra się wyrównała i toczyła głównie w środku boiska. - Mecz stał na bardzo wysokim poziomie. Można powiedzieć, że nawet na drugoligowym - ocenił wroniecki szkoleniowiec. - Po przerwie inaczej ustawiłem zespół i dzięki temu stworzyliśmy trzy okazje bramkowe - powiedział Szatałow. Okazje strzeleckie mieli: Piotr Dziewicki, Mateusz Bartczak i Marcin Tarnowski. Najgroźniejszą akcję meczu przeprowadził jednak Kujawiak w 90. min spotkania, ale strzał Marcina Klatta obronił piękną paradą bramkarz Amiki Maciej Mielcarz.

- Cieszę się bardziej z gry niż wyniku - podsumował trener Szatałow.

Amica: Mielcarz - Ignasiński, Dziewicki, Gaca, Łożyński, Tarnowski, Sawala Ż, Bartczak Ż, Bednarek, Mielcarski (84. M. Król), Łudziński Ż (56. Nadworny)

Tur Turek - Zorza Dobrzany 3:1 (1:0)

- Mecz był wyrównany, zwłaszcza w pierwszej połowie - powiedział po spotkaniu kierownik Tura Turek Mariusz Wachowicz. Goście z Dobrzan mieli dwie sytuacje do zdobycia gola, ale ich nie wykorzystali. W 26. min tuż przy linii pola karnego faulowany był Jacek Kanclerowicz z Tura. Minutę później sam wykorzystał podyktowany przez sędziego rzut karny.

W drugiej połowie meczu goście wyrównali. - I poszli za ciosem, odkryli się, a myśmy umiejętnie skontrowali ich akcje - ocenił Wachowicz. Zawodnicy Tura strzelili dwa gole, ale mieli szansę na co najmniej dwa następne. Uderzenie Krystiana Sikory było minimalnie niecelne, a strzał Michała Gorzaka w ostatniej chwili zablokowali obrońcy Zorzy.

Bramki: 1:0 Kanclerowicz (27., z rzutu karnego), 1:1 Blasius (53.), 2:1 Kanclerowicz (63.), 3:1 Waleszczyk (80.)

Tur: Delwo - Kubzdyl, Mowlik, Podolski (57. Kokoszka Ż), Kupiński Ż, Gorzak, Dziubałtowski (76. Ignaczak), Waleszczyk, Kluge (67. Śliga), Kanclerowicz, Sikora (84. Broszkowski)

Obra Kościan - Gwardia Koszalin 0:0

Kibice w Kościanie nie oglądali ładnego widowiska. - Dużo było walki - ocenił kierownik Oby Kościan Wacław Ciesielski. - Każda z drużyn miała kilka sytuacji do zdobycia gola, ale nie stuprocentowych - powiedział Ciesielski.

Obra: Dombka - Ciesielski, Molewski, Skrzypczak, Olejniczak, P. Sołtysiak Ż, Chorała (72. Stankiewicz), Matuszczak (62. Kortus), Gorząd (86. Putz), Sikora Ż, Józefowski (58. Pachulicz)