W 2004 roku w Polsce odbędą się dwa turnieje GP

ŻUŻEL. Finał indywidualnych mistrzostw świata juniorów rozegrany zostanie 12 września we Wrocławiu. To oficjalna decyzja Międzynarodowej Federacji Motocyklowej, która w weekend obradowała we francuskim Annecy. Wiadomo już także, że w Polsce na pewno odbędą się dwa turnieje GP - 29 maja i 18 września.
Tradycyjnie już najwięcej znaków zapytania jest w przypadku Polski. FIM (Międzynarodowa Federacja Motocyklowa) po konsultacjach z BSI (właściciel cyklu Grand Prix) ogłosiła na sesji we francuskim Annecy daty i miejsca zawodów o Grand Prix IMŚ. Wiadomo już więc, że Polska zorganizuje dwa turnieje - 29 maja (trzeci, a nie jak pierwotnie planowała BSI pierwszy) i 18 września (dziewiąty, przedostatni). Nadal nie wiadomo jednak oficjalnie, w jakich polskich miastach ścigać się będą najlepsi żużlowcy świata. Przypomnijmy tylko, że kandydują Wrocław, Bydgoszcz i Chorzów. Nam nieoficjalnie udało się dowiedzieć, że Wrocław miałby zorganizować majowy turniej GP. A zatem czołówka żużlowa przyjechałaby do naszego miasta już 29 maja. FIM i BSI na razie nie potwierdzają tych doniesień. Może się nawet okazać, że ostateczną decyzję o lokalizacji GP w naszym kraju BSI podejmie dopiero pod koniec roku.

Tymczasem jedyną nowością w kalendarzu GP jest informacja, że jeden z turniejów (planowany na 10 lipca) zorganizują Niemcy. Więcej niespodzianek jest w samym sposobie rozgrywania kwalifikacji do GP. W 2004 roku w rundach kwalifikacyjnych IMŚ oprócz dwudziestu biegów, odbywać się będą także dwa półfinały i finał! Z Wielkiego Finału kwalifikacji do GP awansuje tylko dwóch zawodników. Od 2005 roku kwalifikacje zostaną zawieszone, a żużlowcy będą zdobywać awans do GP na podstawie klasyfikacji cyklu z poprzedniego roku, część będzie też nominowana przez Komisję Grand Prix. FIM ogłosiła też, że od 2005 roku w GP będzie występowało tylko szesnastu zawodników.

W turnieju finałowym Pucharu Świata będzie natomiast startować od przyszłego roku tylko osiem zespołów. W tej sytuacji odbędą się tylko dwa turnieje eliminacyjne (w każdym wystartują po cztery zespoły). FIM i BSI na razie nie zdecydowały jednak, któremu państwu przyznać organizację Pucharu Świata. Sesja FIM w Annecy potwierdziła też oficjalnie, że organizatorem finału indywidualnych mistrzostw świata juniorów będzie 12 września Wrocław. Jedną z rund kwalifikacyjnych (23 maja) przeprowadzi natomiast Rawicz.

Oficjalny kalendarz najważniejszych imprez żużlowych w sezonie 2004

Grand Prix1 maja - Szwecja, miejsce nieznane.15 maja - Czechy, Praga, Stadion Marketa.29 maja - Polska, miejsce nieznane.12 czerwca - Wielka Brytania, Cardiff, Stadion Millennium.26 czerwca - Dania, Kopenhaga, Stadion Parken.10 lipca - Niemcy, miejsce nieznane.21 sierpnia - Szwecja, Goeteborg, Stadion Ullevi.4 września - Słowenia, miejsce nieznane.18 września - Polska, miejsce nieznane.2 października - Norwegia, Hamar, Hala Olimpijska Vikingskipet.Puchar Świata

od 2 do 7 sierpnia - dwa turnieje eliminacyjne, baraż i finał, kraj nieznany.Kwalifikacje IMŚ

5 czerwca - półfinał, Włochy, Lonigo.20 czerwca - półfinał, Belgia, Heusden-Zolder.14 sierpnia - Wielki Finał, Dania, Vojens.Indywidualne Mistrzostwa Świata Juniorów23 maja - runda kwalifikacyjna, Polska, Rawicz.24 lipca - półfinał, Austria, Wiener Neustadt.24 lipca - półfinał, Szwecja, Vetlanda.12 września - finał, Polska, Wrocław.