Po sesji FIM

W przyszłym roku światowa elita ponownie zjedzie do Polski na dwa turnieje Grand Prix - prawdopodobnie do Bydgoszczy oraz Rybnika lub Wrocławia. Spore zmiany w GP szykują się na sezon 2005
Tak wynika po zakończonej w sobotnie popołudnie we francuskim Annecy Biennale Międzynarodowej Federacji Motocyklowej (FIM), gdzie - jak co roku - omawiano bieżące sprawy sportów motocyklowych oraz opracowywano i zatwierdzane zasady rywalizacji i kalendarze na najbliższy sezon.Jeśli chodzi o żużlowe GP, w nadchodzącym roku powiększono cykl wyłaniania mistrza świata o jeden turniej (do 10) - lipcowy w Niemczech. W naszym kraju utrzymano dwie imprezy GP. Nie podano jednak miast, które zorganizują turnieje GP Polski i Europy - dotyczy to też Niemiec, Szwecji, Słowenii, ponadto brak potwierdzenia, że mistrza świata poznamy znowu w norweskim Hamar. Bydgoska Polonia, mająca jeszcze na przyszły sezon prawa do organizacji obu polskich turniejów GP, zalega firmie Benfield Sports International (ma prawa do organizacji GP) 124 tys. dolarów za wrześniowy turniej w Bydgoszczy. Organizację najbliższego turnieju nad Brdą od Polonii ma przejąć Bydgoskie Towarzystwo Żużlowe i miasto. BTŻ miałoby też - być może w ratach, jeśli zgodzi się BSI - spłacić wspomniany dług. GP bardzo chcą też gościć działacze z Chorzowa, Rybnika i Wrocławia. Wycofały się na razie władze Poznania, które zamierzają na stadionie Lecha przygotować żużlowy tor, ale dopiero na sezon 2005.

Poza GP, w 2004 roku w Polsce odbędą się trzy mistrzowskie imprezy na klasycznym torze: runda kwalifikacyjna indywidualnych mistrzostw świata - eliminacji do GP 2005 (9 maja w Zielonej Górze), runda kwalifikacyjna IMŚ juniorów (23 maja w Rawiczu) i finał IMŚJ (12 września we Wrocławiu).

Potwierdziły się informacje, które zdradził "Gazecie" dyrektor GP Ole Olsen w wywiadzie przed ostatnią bydgoską GP, że od roku 2005 w cyklu będzie jeździć tylko 16 zawodników - zamiast 24, jak było to w ostatnich sześciu sezonach. Część żużlowców zakwalifikuje się według klasyfikacji końcowej GP 2004, część będzie nominowana przez Komisję GP i BSI, a tylko dwóch awansuje z Wielkiego Finału Eliminacji IMŚ (14 sierpnia w Vojens). Od sezonu 2005 nie będą już rozgrywane kwalifikacje do cyklu GP (pozostanie awans na podstawie rywalizacji w GP w poprzednim roku oraz nominacje Komisji GP i BSI).

Zmieni się ponadto format turniejów rund kwalifikacyjnych IMŚ. Już w najbliższym sezonie zawody nie zakończą się po 20 wyścigach, tylko odbędą się jeszcze dwa półfinały i bieg finałowy.Kolejna zmiana to ograniczenie do ośmiu (zamiast 12) liczby zespołów w finałowym turnieju Drużynowego Pucharu Świata (nie ma dotąd gospodarza sierpniowych zawodów). Tym samym wprowadzono dwustopniowe eliminacje (3 lipca w Lonigo i 10 w węgierskiej Gyuli). A finałowy turniej będzie się składał z dwóch rund kwalifikacyjnych (dotąd były trzy), barażu oraz finału i zawsze pojadą w nich cztery zespoły (dotąd w barażu i finale ścigało się pięć). Kalendarz Grand Prix 2004 1 maja - GP Szwecji (miejsce jeszcze nie ustalone); 15 maja - GP Czech (stadion Marketa w Pradze); 29 maja - GP Polski lub Europy (miejsce nie ustalone) 12 czerwca - GP Wielkiej Brytanii (stadion Millennium, Cardiff); 26 czerwca - GP Danii (stadion Parken, Kopenhaga); 10 lipca - GP Niemiec (miejsce nie ustalone); 21 sierpnia - GP Skandynawii (Goeteborg, stadion Ullevi); 4 września - GP Słowenii (miejsce nie ustalone); 18 września - GP Polski/Europy (miejsce nie ustalone); 2 października - GP Norwegii (Hamar, hala Vikingskipet)