Sadkowska mistrzynią Polski w judo

Urszula Sadkowska z Rekordu Olsztyn obroniła w Bydgoszczy tytuł mistrzyni Polski seniorek w judo w kategorii wagowej powyżej 78 kilogramów
- Ula wykazała się dużą dojrzałością taktyczną i dominowała nad rywalkami - mówi Aleksander Wolski, trener Rekordu Olsztyn. - Po jej występie przeczytałem w prasie, że jest największą nadzieją polskiego kobiecego judo.

W 47. Mistrzostwach Polski rywalizuje ponad 170 seniorek i seniorów, a turniej rozgrywany jest w hali Łuczniczki w Bydgoszczy. Wśród startujących są trzy zawodniczki z Olsztyna. Wszystkie przebrnęły eliminacje, trafiając do czołowej ósemki mistrzostw w najcięższej kategorii wagowej - powyżej 78 kg. Następnie po cztery zawodniczki rywalizowały w dwóch grupach. Urszula Sadkowska trafiła do jednej z Martą Laszuk z olsztyńskiej Gwardii. Sadkowska wygrała z Martą oraz Renatą Białdygą z Polonii Rybnik i dość pechowo przegrała z Małgorzatą Górnicką z AZS-u AWF Wrocław. Porażka nie miała jednak większego znaczenia dla dalszych losów olsztynianki w turnieju. W walce o finał Sadkowska okazała się bowiem lepsza od Magdy Kozioł z AZS-u AWF Gdańsk, piątej zawodniczki ostatnich mistrzostw świata. Po tym zwycięstwie Urszula mogła już stanąć do walki o złoty medal. Rywalką olsztynianki była Małgorzata Górnicka, z którą Ula przegrała w eliminacjach grupowych.

- Pojedynek o mistrzostwo kraju miał już zupełnie inny przebieg niż ten z eliminacji - mówi Aleksander Wolski. - Urszula była bardzo aktywna, w przeciwieństwie do rywalki, która dostała nawet upomnienie o sędziów za pasywną postawę. Ostatecznie i bezdyskusyjnie zwyciężyła Ula.

Magda Laszuk z Gwardii sklasyfikowana została w mistrzostwach na piątym miejscu, podobnie jak EwelinaRulka z Rekordu Olsztyn.

W sobotę wszystkie trzy olsztynianki ponownie przystąpią do zmagań, bo zdecydowały się walczyć w kategorii open. Wśród kandydatek do medalu wskazuje się Urszulę Sadkowską.

- Ula po raz pierwszy wystąpi w tej kategorii i nie będzie miała łatwego zadania, zwłaszcza jeśli trafi w eliminacjach na zawodniczki lżejsze i przez to zwinniejsze - mówi Aleksander Wolski. - Niemniej jednak jeden z medali, a nawet ten najcenniejszy, jest w zasięgu Sadkowskiej.

Kolejność w kategoria wagowej seniorek powyżej 78 kg:1. Urszula Sadkowska (Rekord Olsztyn), 2. Małgorzata Górnicka (AZS Wrocław), 3. Agnieszka Szymura (Polonia Rybnik) i Magdalena Kozioł (AZS Gdańsk) oraz 5. Marta Laszczuk (Gwardia Olsztyn) i Ewelina Rulka (Rekord Olsztyn), 7. Renata Białdyga (Polonia Rybnik) i Milena Słupczewska (AZS Toruń)